Čištění a nátěry dřevěných konstrukcí

Ošetření a nátěr dřevěné konstrukce nepodceňujte, protože jím lze výrazně ovlivnit její životnost. Důležité je první ošetření nového dřeva i správný postup při obnovování nátěrů.

Postup při nanášení ochranných a krycích nátěrů dřevěných konstrukcí, fasád a obkladů je víceméně stejný při prvním ošetření nového dřeva i při jeho opětovném natírání poté, co původní nátěr přestane vyhovovat. U dalších nátěrů je někdy nutné počítat i s poměrně pracným odstraňováním starých barev či laků. Vyplatí se to však, protože pouhým přetřením původní opotřebované vrstvy nátěru se výrazně sníží účinnost a zkrátí životnost vrstvy nové. Existuje sice řada lazur a laků, u nichž výrobci doporučují použití bez odstraňování původních vrstev, ale natírat dobře očištěné dřevo je vždy lepší. A při ošetření proti dřevokazným houbám či hmyzu je navíc účinnost ochranných prostředků podmíněna dostatečným proniknutím do struktury dřeva, takže se čištění nevyhnete.

Uvnitř a venku

Použití ochranných chemických prostředků a nátěrových hmot se liší především podle toho, zda natíráte dřevo v interiéru nebo venku. Vnitřní palubkové či prkenné obklady nebo dřevěné stropy, ale samozřejmě i dveře a zárubně, parapety či zábradlí, se nejčastěji natírají lazurovacími či bezbarvými laky, které zachovají buď přirozený, nebo částečně barevně natónovaný odstín dřeva. Vybírat můžete z bohaté nabídky vodou ředitelných i syntetických lazurovacích laků, přičemž tenkovrstvé lazury pronikají hlouběji do dřeva a silnovrstvé naopak vytvářejí silnější ochrannou vrstvu na jeho povrchu. Nebo můžete použít některou z krycích, zpravidla rovněž vodou ředitelných barev na dřevo. Zajímavá je i nabídka olejů na dřevo.
V interiéru není za všech okolností nutné používat chemické ochranné prostředky či impregnaci, ale například u stropních trámů či přesahujících konstrukcí lze tyto ochranné nátěry doporučit. Nemusíte ani upřednostňovat lazury s vysokým stupněm ochrany proti UV záření, což je naopak jedním ze základních předpokladů kvalitních lazurovacích laků pro exteriér. Někdy může být kritériem k výběru barvy její zdravotní nezávadnost a vhodnost pro styk s potravinami. Pečlivé impregnování skrytých i pohledových dřevěných konstrukcí je naopak nezbytné v exteriéru.

______________________________________________________________________

Další články speciálu Dřevostavby a dřevěné konstrukce:

Impregnace a nátěry dřevostaveb

Stromové domy

Ošetření dřevěných konstrukcí

Dřevostavby pro milovníky tradice i moderny

Trochu jiné chaty

Citlivá místa dřevostaveb

Výplně spár

Tmelení prasklin ve dřevě

Dřevěné obklady

________________________________________________________________________

Proti houbám, plísním a hmyzu

Mezi základní chemické prostředky, které se na dřevo nanášejí ještě před finální vrstvou barvy a laku, patří různé typy impregnace. Například Bochemit Basic je vodou ředitelný přípravek na dřevo, účinný proti napadení dřevokazným hmyzem a houbami. Vhodný je pro preventivní ošetření stavebního dřeva, které není vystaveno působení povětrnostních vlivů. Bochemit FORTE se hodí pro impregnaci stavebního řeziva, střešních konstrukcí, plotů, zahradního nábytku a jiných dřevěných prvků v interiéru i exteriéru. Chrání proti napadení dřevokaznými houbami, plísněmi a dřevokazným hmyzem. Dřevo, které je v exteriéru v přímém kontaktu s vodou a půdou, ošetřete prostředkem Bochemit FORTE PROFI. Poskytuje dřevu vysoký stupeň ochrany proti napadení dřevokaznými houbami a dřevokazným hmyzem.
Pro ošetření stavebního dřeva napadeného dřevokazným hmyzem a pro jeho další ochranu před hmyzem, dřevokaznými houbami nebo plísněmi je určen Bochemit Plus. Pro kutily pak výrobce doporučuje i Bochemit QB Hobby, což je fungicidní a insekticidní vodou ředitelný přípravek pro dlouhodobou ochranu dřeva a zdiva v interiéru i exteriéru.
Alternativou je například DŘEVOSAN profi pro preventivní ochranu stavebního dřeva máčením proti dřevokaznému hmyzu, houbám a plísním.

Postupujte trpělivě

Především v exteriéru je pro zachování všech potřebných vlastností jednotlivých ochranných vrstev nutné dodržovat doporučené pracovní postupy, lhůty vyzrávání a vysychání jednotlivých typů nátěrů a teplotní rozmezí předepsané pro jejich aplikaci. K natírání používejte vhodný štětec nebo váleček, zajímavou možností je využití nízkotlakých stříkacích center.
Pokud je nutné odstranit ze dřeva starý nátěr nebo nečistoty v podobě mechů, můžete využít kombinaci mechanických a chemických prostředků. Tedy odstraňovačů nátěrů, horkovzdušné pistole, kotoučové brusky a ocelových kartáčů. U horkého vzduchu nebo plynového hořáku je nutné počítat se stopami opálení, které se posléze odstraní brusným papírem.

www.bochemie.cz, www.barvyonline.cz, www.drevobarvy.cz, www.bosch.cz, www.blackanddecker.cz

Text: Richard Guryča
Foto: archiv firem

Čištění a nátěry dřevěných konstrukcí

 

 

Text: Richard Guryča

Foto: archiv firem

 

Čištění a nátěry dřevěných konstrukcí