Čím vyplnit spáry roubených staveb

Pro výplň spár mezi trámy roubených staveb můžete zvolit tradiční postupy nebo vyzkoušet moderní materiály. Výplň však musí kromě izolace a ochrany zachovat i dostatečnou prodyšnost.

Ať už zvolíte jakoukoli technologii, měla by spárovací hmota nechat dřevo dýchat

Využití tradičních materiálů pro výplně spár při opravě roubených domů je sázka na jistotu. Můžete vyzkoušet i moderní materiály, ale je nutné vyhnout se použití jakékoli stavební chemie, která by spáry neprodyšně uzavřela. To je případ mnoha typů tmelů, malt či omítek na bázi cementu či dalších materiálů, u nichž je snadná aplikace a dlouhá trvanlivost vykoupena právě neschopností nechat dřevo v konstrukci “dýchat” tak, jak potřebuje.

Vápenný nátěr spáry zvýrazní a ochrání je před působením povětrnostních vlivů

Odborník na lidovou architekturu Jan Pešta radí držet se tradičního postupu. Ten spočívá ve vymazání spár hliněnou maltou. Jejím základem je hlína, která se promíchá v poměru jedna ku jedné s řezanou slámou, případně s dalšími pojivy (plevy, chlupy, lněné či konopné pazdeří). Architekt Pešta nedoporučuje vápennou příměs, i když se v tradičních receptech někdy objevuje. Vápno sice výmazovou hmotu vytvrdí, ale může způsobit její popraskání.

Pro výplň širších spár mezi stěnovými trámy se dříve používal mech a kulatina menšího průměru. Podobně lze postupovat i dnes, výplňové dřevo však ošetřete ochranným nátěrem proti houbám a hmyzu.

Dřevo do spár můžete použít i v podobě štípaných dubových třísek, přes které pak nanášíte výmazovou hmotu. Můžete ji naházet zednickou lžící a zatáhnout, nanášet ji rukama a vtlačovat dovnitř nebo vytvořit ze směsi válečky a napěchovat je do mezer.

Spárovací hmotu lze utěsňovat zednickou lžící, špachtlí, ale i rukama

Neporušené souvislé výplně spár můžete zachovat, původní hmotu pak recyklujte pro obnovenou výplň. Postačí ji promíchat, navlhčit a znovu nanést. Důležité je vždy docílit složení výplně, které těsní, nepraská a chrání stavbu proti vlhkosti a vodě. Vláknité složky různého typu poslouží v mazanině jako přenašeče tahu a zabrání popraskání. Variantou k provlhčení směsi může být i zředěný penetrační nátěr, vláknina se může nově doplnit i do recyklované mazaniny.

Do spár, z nichž vymazávka téměř vypadala, dejte vysušený mech a u vnějšího líce provazec z dřevité vlny (např. e-shop drevitavlna. cz), namočený do trasové malty (tras je zpevňující přírodní nebo technologická přísada). Existují i speciální výplňové provazce pro sruby. Po vyplnění spár zatáhněte jejich povrch spárovací hmotou do hladka a natřete spáry vápnem.

text: Richard Guryča
foto: Autor, archiv firem

Čím vyplnit spáry roubených staveb

Čím vyplnit spáry roubených staveb