Břidlice a břidlice

Proč dvojí název v titulku? Jednoduše proto, že kromě skutečné břidlicové střešní krytiny existují i její náhražky z plastů. Imitace je levnější a lehčí, kráse pravé břidlice se ale jen tak nevyrovná.

Přírodní břidlice může být černá, nebo i v řadě odstínů do šeda

Břidlicová krytina nemá v českých zemích příliš dlouhou tradici. Její používání se rozšířilo na přelomu 19. a 20. století především v některých oblastech severních Čech a severní Moravy a díky svým vlastnostem se uplatnila nejen při pokrývání střech, ale i štítů. Například v Jeseníkách se tak hojně používala především štípaná břidlice a důvodem k její volbě byla kromě jiného i malá nasákavost, umožňující stavět menší sklon střechy.
Tehdy vycházel typ šablon (šupin) především z tvarů přírodního kamene, zatímco dnes se používá strojově štípaná břidlice a je možné vyrobit šablony velmi přesných tvarů.

Pevné, lehké, ale drahé

Krytinové desky se vyrábějí z přírodní břidlice, obvykle s vyvrtanými otvory pro hřebíky. Desky se používají pro krytinu i na obklad svislých stěn. Přírodní břidlice se přibíjí na bednění nebo laťování, diagonálně v řadách od jednoho dolního rohu. Břidlice přesahuje 60 až 100 mm, podle sklonu střechy. Šablony jsou velmi pevné a odolné, lehčí než pálené i betonové tašky (25 až 30 kg na metr čtvereční) a kromě toho dávají střechám nenapodobitelný vzhled a určují atmosféru celého domu. Jejich nevýhodou je vysoká cena a náročnost na pokládku.

Šablony z pravé břidlice působí bytelným dojmem, jsou však velmi lehké

Pro břidlicový obklad můžete zvolit kameny, které jsou formátované do nejrůznějších tvarů. Výrobci nabízejí obdélníky, čtverce, šupiny či šablony ve tvaru bobrovky. Barva bývá nejčastěji černá nebo šedočerná, existují i odstíny do červena či zelena, ale vyskytují se vzácně a bývají velmi drahé. Cena se obvykle udává za kus, spotřebu je nutné konzultovat s dodavatelem a někteří výrobci nabízejí i originálně tvarované šablony na zakázku. Cena břidlicové krytiny začíná zhruba na sedmi stech korun, může však přesáhnout i tisíc korun.

Podle pravidel pro pokrývání a navrhování střech přírodní břidlicí, vydaných Cechem klempířů, pokrývačů a tesařů, ale i na základě dlouholetých zkušeností s pokrýváním břidlicových střech doporučují odborníci po prvních dvou letech od pokládky krytiny střechu zkontrolovat a vyměnit případné prasklé či jinak po montáži poškozené kameny. Při výměně břidlicových kamenů se používá zvláštní druh háčků v antikorozním provedení. Další prohlídky této specifické střešní krytiny je vhodné dělat v intervalech tří až pěti let.

Náhrada z plastů

Pokud se vám líbí originální vzhled břidlicové krytiny, chcete se vyhnout vysoké ceně za přírodní břidlici a zároveň využít i některých dalších výhod, můžete zvolit plastové imitace břidlicových střešních šablon. Plastová břidlice v sobě snoubí přednosti všech krytin z plastů, tedy odolnost proti mechům, lišejníkům a schopnost dobře obstát v souboji s působením povětrnostních podmínek.

Střecha, pokrytá šablonami z plastových imitací břidlice

Firma ADIS Tachov vyrábí imitaci břidlicové krytiny s názvem Tachovská břidla. Krytina podle výrobce dobře odolává slunci, dešti, krupobití, mrazu i výkyvům teplot. Tachovská břidla se dodává v rozměru 400 x 400 milimetrů s povrchovou úpravou, která tlumí hluk větru i deště. Snese vysoké zatížení a je bezúdržbová.
Šablony jsou přišroubovány měděnými šrouby, čímž je zajištěna zvýšená odolnost vůči povětrnostním vlivům. Proto je krytina vhodná i do horských oblastí a oblastí s vyšším počtem silných větrných dnů. Dobře souzní i se vzhledem starých domů a chalup a většinou s jejím použitím nemívají problém ani památkáři.

Imitace břidlicových krytin z plastu dodává i firma Capacco, která má v sortimentu krytiny Velká šablona a Šupina. Mezi její přednosti patří stálobarevnost, protože šablony se vyrábějí z probarvených plastů. Barvy se přitom drží přírodních odstínů.

Imitaci břidlice v podobě české šablony a německého čtverce s názvem Eureko vyrábí společnost Regra Plast. Pro jejich výrobu používá recyklované plasty z automobilového průmyslu, což podle výrobce zaručuje kvalitu, trvanlivost a odolnost proti povětrnostním vlivům.

TEXT: RICHARD GURYČA

FOTO: ARCHIV FIREM

Břidlice a břidlice