Bazény

Vidina horkého léta je krásná v případě, že se máme kde smočit. Investovat do bazénu není špatný nápad, jen je potřeba vybrat ten správný.

Krásný a čistý bazén už dávno není pouze symbol luxusu. Na trhu jsou finančně příznivá řešení, takže čím dál tím častěji vídáme různé typy nejen u rodinných domů, ale i na chalupách. Vybírat můžeme z nadzemních, které se dělí na nafukovací, plastové, fóliové s kovovou konstrukcí a samonosné, nebo z polozapuštěných a zapuštěných, které se dělají z betonu, fólie, laminátu, plastu či plechu.

Kruhový bazén Azuro Vario V1 lze i částečně
zapustit (Mountfield)

Nadzemní

Tento typ je nejlevnější variantou, kterou si můžeme na zahradě dopřát. Pokládá se na dokonale urovnaný povrch zbavený drnů, kamenů a dalších nerovností. Na rozdíl od zapuštěného bazénu ho lze po vypuštění přenést na jiné místo, ale musíme myslet na to, že po něm zůstane nehezký flek zažloutlé trávy. Nafukovací seženeme za pár peněz v hobby marketech a do pár hodin od prvotní myšlenky na zchlazení se můžeme koupat. Nějaké velké plavání v nich neočekáváme. I v těch největších stěží uděláme tři tempa. Bazény z tvrzeného plastu zakoupíme i v dekoru dřeva, ale na trhu je malý výběr velikostí a tvarů. Na rozdíl od fóliových je nedrží konstrukce ani se nepostaví při napuštění vodou.
Fóliové s kovovou konstrukcí mají oproti jiným nadzemním kolegům tu výhodu, že jsou odolnější a na zimu se nemusí rozebírat a sklízet. Poškodíme-li však fólii, je nutné ji celou vyměnit. Díru nelze zalepit jako u nafukovacího bazénu. Stěny samonosného bazénu se samy postaví současně se stoupajícím vodním sloupcem. Nemají žádné ostré hrany, proto jsou velmi vhodné pro koupání s dětmi.

Oválný bazén Azuro Vario V6 je konstrukčně
a materiálově řešen tak, aby jej bylo možné
zapustit do svahu (Mountfield)

Polozapuštěné

Bazén, který lze částečně zapustit oceníme, když ho potřebujeme umístit do svahu. Dokonce i v případě vysoké hladiny spodní vody! V mírném svahu může být téměř zapuštěný a jednu ze stěn stačí obsypat štěrkem. V prudším kopci se vybuduje terasa a potom se na připravenou betonovou desku pokládá třeba laminátový bazén. Po usazení a propojení rozvodů vody se obsype suchou betonovou směsí.
Připravme se na to, že jeho instalace, stejně jako u zapuštěného, vyžaduje dostupnost pro těžkou techniku a naše zahrada podstoupí náročné terénní práce. Tento typ je sice finančně nákladnější, ale zato odolný a s dlouhou životností.

Rodinný bazén Azuro Ibiza ze zesíleného pozinkovaného plechu se vyrovná luxusním kopaným bazénům (Mountfield)

Rodinný bazén Azuro Ibiza ze zesíleného
pozinkovaného plechu se vyrovná
luxusním kopaným bazénům (Mountfield)

Zapuštěné

U zapuštěných bazénů nabízejí výrobci hned několik materiálových řešení. Třeba fóliové jsou výhodné zejména pro svou širokou variabilitu. Získají totiž přesně takový tvar, jaký jim vytvoříme z betonu. Díky betonovému skeletu, na který se instaluje těžká, speciální fólie, lze zajistit jeho pevnost. Těžká fólie odpuzuje mikroorganismy, je odolná vůči UV záření, účinkům chemicky upravené vody a plísním.
Stálicí mezi materiály pro výrobu bazénů je laminát. Laminátové bazény se pyšní nejenom výbornou životností, ale také elegantním designem. Jsou totiž vyráběny jako jednolitý kus a jejich povrch tak neruší žádný spoj. Další nespornou výhodou laminátových a sklolaminátových bazénů je také široký límec, který umožňuje jednoduché „podsunutí“ dlažby.

V horkém létě bazén ocení všichni bez rozdílu
věku (Hecht)

Údržba vody

Abychom dosáhli křišťálově čisté vody, nabízí se několik možností. Jedním z řešení je skimmerový systém. Ten sbírá nečistoty z hladiny, než klesnou na dno, čímž předchází množení mikrobů a řas. Skimmerový systém se uchycuje přímo na konstrukci bazénu, díky čemuž je technicky i finančně málo náročný.
Ten, kdo touží po požitku z bazénu naplněného vodou až po samotný okraj, může zvolit bazén s přelivovou technologií. Voda z něj přetéká do žlábku po obvodu bazénu a shromažďuje se do akumulační nádoby. Následně se nasává pomocí čerpadla do účinné filtrační jednotky a vyčištěná se vrací zpět tryskami, které ústí do dna bazénu.
Nezbytnou součástí je samozřejmě filtrace. Prim na trhu hraje písková, která využívá stejný princip čistění jako příroda. Voda tedy prochází přes pískovou náplň, která zachycuje nečistoty. Filtraci můžeme doplnit chlorovými tabletami, které ale nemusí všem vyhovovat. Do nafukovacího nebo samonosného bazénu, určeného spíše pro děti nebo na osvěžení bude stačit cenově výhodnější kartušová filtrace. Kartuš je filtrační vložka vyrobená nejčastěji ze skládaného filtračního papíru, na které se po nasátí vody čerpadlem zachycují nečistoty. Je třeba ji pravidelně čistit průplachem a v případě poškození vyměnit za novou.
Alternativou je slaná úprava vody. Je velice efektivní a zároveň dělá dobře naší pokožce. Další možností je dezinfekce ionizací, což je forma úpravy vody pomocí iontů mědi a stříbra (které mají přirozené antiseptické účinky). Ionizace vyčistí až 95 % bazénové vody, takže stačí přidat už jen minimální množství chlorové chemie. Ošetření UV lampou je možné využívat u menších typů bazénů, kde účinně a bezpečně dezinfikuje vodu a zajistí její vynikající kvalitu. Díky této neinvazivní metodě můžeme významně snížit spotřebu chemických přípravků.

Text: Karolína Waberová
Foto: Archiv firem

Bazény

Bazény