Hamaky pro přespání i pro relax

Houpačky a houpací sítě patří zejména k létu na chatě či chalupě, ale mohou posloužit pro zábavu nebo i pro přespání třeba v podkrovních prostorách s přiznanými trámy.

Při používání tohoto typu outdoorových potřeb je namístě bezpečnost. Hamaku, což je moderní obdoba klasické pletené houpací sítě, je nutné brát vážně jako doplněk pro suché a pohodlné přespání i v podmínkách horských treků, ale také jako houpačku či alternativu k posteli. Abyste si v ní užili bezpečné pohupování nebo rovnou přespání mezi dvěma stromy či uvnitř domu, musí být pevná a správně uchycená.

přespání v hamace

Pro odpočinek v zahradě, ale i pro přespání v bezpečí a v suchu je hamaka jako stvořená. Foto: Shutterstock. Foto: Shutterstock

Zavěšený komfort

Hamaka se řadí do sortimentu outdoorových turistických potřeb. Kromě jiného ji využijete třeba na rybách, na hudebních festivalech i při relaxaci na zahradě. Kromě skladnosti a lehkosti patří mezi její výhody i to, že se nemusíte bát vlhké trávy či lezoucího hmyzu.

Při výběru je důležitá délka hamaky, která by měla alespoň o 60 cm přesahovat vaši výšku. Většina výrobců uvádí maximální doporučenou výšku uživatele a s větší délkou se zvyšuje i pohodlí.

Zejména u hamaky, ve které hodláte pravidelně spávat, je důležitá i její šířka (alespoň 140 cm) a případně asymetrický střih, který ke komfortnímu užívání ještě přispěje. U hamak na občasné pohoupání pro děti můžete z nároků slevit.

relax v hamace

Pro odpočinek v zahradě, ale i pro přespání v bezpečí a v suchu je hamaka jako stvořená. Foto: Shutterstock

Bezpečnost především

Je nutné umět hamaku správně zavěsit, ostatně pád uprostřed sladkého spánku není nic příjemného. Ale tento typ houpačky je zpravidla vybaven očky a háčky a s pomocí lanka pak skrze tyto závěsné pomůcky hamaku vypnete a přichytíte. V přírodě se doporučuje zavěšení mezi stromy, pohodlí zajistí takový úvaz, kdy je mezi stromem a lanem úhel asi 30°.

Z čeho se vyrábí

Jak už víme, hamaka není totéž co kdysi rozšířená houpací síť. Nevýhodou sítí je vyšší náchylnost k poškození a spousta ok, do nichž se zaplétají větvičky, různé nečistoty a úvazová lanka. Pohodlí není v houpací síti rovněž žádný zázrak, ale doplnit portfolio houpaček na zahradě právě sítí může být zábavné.

Outdoorové (jungle) hamaky se naopak vyrábějí z odolných materiálů, jako je padákovina, polyester, bavlna nebo plátno. Nejkvalitnější hamaky jsou voděodolné i UV rezistentní. Bývají také příjemné na dotek, pevné, neublíží jim ani vliv prudkého slunce, prudkých dešťů či vlhkosti. Jsou prodyšné, takže se v nich nepotíte, bývají odolné proti poškození a ušpinění.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Hamaky pro přespání i pro relax