Aby kamna hřála

Rubrika: Interiér

Krby a kamna jsou skvělým doplňkem interiéru, který nejen krásně vypadá, ale především hřeje. Kamnům i krbům je však zapotřebí zajistit správnou údržbu a včas začít řešit veškeré závady, které se u nich mohou objevit.

 

 

Právě teď je doba, kdy potřebujeme denně a možná, že netopí tak, jak bychom si přáli. „Každá kamna a krby potřebují údržbu a kontrolu, kterou by měl pravidelně provádět odborník. Je ale také třeba je pravidelně čistit a kontrolovat, zda nedošlo k jejich poškození či významnému opotřebení“ radí Martina Bock z oddělení sanity společnosti Hornbach.
Jestli kamna nehoří tak, jak by měla, může být příčina ve špatném těsnění kouřovodu. V takovém případě je třeba sesadit kouřové trubky, poškozené vyměnit a zkontrolovat utěsnění komínových dvířek. Pokud je na vině špatný tah komína, musí se do práce pustit kominík či kamnář, který zjistí přesnou příčinu a podle toho bude postupovat. Ještě předtím zkontrolujte všechna dvířka topenišť a čisticí otvory do komína, zda nejsou zavřené. Případně vyzkoušejte jiný druh paliva.

 

 

Jak vyčistit krbová kamna a krb
Druh paliva má vliv nejen na výhřevnost, ale i čistotu. Používáním špatného a nevysušeného paliva dochází k nadměrnému zanášení jak vnitřku topidla a skla, tak i komínu. Nejdůležitější čistící akcí je vybírání popela a sazí. Využít můžete buď klasické krbové náčiní, nebo krbový vysavač.
Rychlejší a pohodlnější variantou je vysavač, se kterým se jednoduše zbavíte veškerého popela i ze špatně přístupných míst. Existují dva druhy způsobů, buď samostatná kovová filtrační nádoba, která se napojí na multifunkční vysavač, nebo speciální vysavač na popel a hrubé nečistoty. „Doporučoval bych speciální vysavač, který disponuje kovovou nádobou a sací hadicí z kovu, které zajistí bezpečnost při vysávání popele. Popel či jiné suché nečistoty se poté jednoduše z nádoby vysypou,“ radí Vlastimil Firman ze společnosti Kärcher. Popel ze dřeva a ekologických paliv po úklidu můžete využít ke kompostování.

 

 

Čistota i z venku
I vnější plášť kamen nebo krbu by neměl ujít vaší pozornosti. Začouzené sklo vychladlých kamen vyčistí speciální gelové čističe určené přímo na krbová skla, nebo běžný saponát a po umytí sklo vyleštíme čistým a suchým hadříkem.
Použít můžeme také jemný popel, který najdete na dně krbu. Na suchý ubrousek nebo novinový papír naberte jemný popel a krouživými pohyby sklo opatrně otírejte. Několikrát to zopakujte a na závěr sklo doleštěte ubrouskem. Na usazený prach na ostatních vnějších částech stačí většinou vysavač, nebo hadr s obyčejnou teplou vodu a trochou mýdla nebo běžného saponátu.

 

TEXT: HELENA ŠTĚTINOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

 

Uložit

Uložit

Aby kamna hřála