U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

ZIMNÍ NÁPADY Z VĚTVIČEK

Kategorie: Dílna | Autor:

K VYTVOŘENÍ NÁPADITÉHO VÁNOČNÍHO DÁRKU A ZIMNÍCH DEKORACÍ POSTAČÍ RŮZNĚ SILNÁ POLÍNKA A SUCHÉ VĚTVE A VĚTVIČKY, KTERÉ NAJDEME NA ZAHRADĚ NEBO SI JE PŘINESEME Z PROCHÁZKY.

Věnec z trnky

Věnec z větviček bude změnou proti obvyklému věnci z chvojí. Budeme potřebovat suché větvičky z trnek nebo ze starých ovocných stromů, které jsou pěkně kroucené, slaměný věneček požadované velikosti, tavnou pistoli a barvu ve spreji na dekorace, nejlépe ve světlé barvě.

1 Větvičky nalámeme či nastříháme na zhruba stejnou délku. Záleží, jak košatý chceme věneček mít, jak mají větvičky přesahovat do stran. Tavnou pistolí lepíme větvičky na slaměný korpus.

2 Sjednotíme barevnost větviček a slámy – celý věneček nastříkáme barvou. Ta by měla kontrastovat se stěnou, kam dekoraci umístíme. Po zaschnutí pověsíme věneček pomocí vlasce nebo přímo na hřebíček. Obrazový rámeček

Rámeček z klacíků může být hezkým vánočním dárkem. Vložíme do něj fotografii, obrázek nebo vlepíme různé drobnosti. Hodí se na něj rovné suché větvičky do průměru 1 cm (čerstvé klacíky by po čase seschly). Vhodnější jsou z listnatých stromů, z jehličnatých se při stříhání často oloupe kůra. Potřebujeme větvičky, rámeček se širším plochým rámem nebo překližku ve velikosti fotografie + šířka rámečku, nůžky na větve, tavnou pistoli či lepidlo na dřevo, fotografii, případně pravítko, tužku a pilku.

1 Na plochu rámečku lepíme těsně vedle sebe nastříhané klacíky o délce 1,5 – 2 cm. Na okrajích ponecháme místo pro olemování dlouhými klacíky.

2 Vnitřní stranu rámečku olemujeme klacíky ve dvou řadách na sobě, vnější okraj jen jednou řadou. Fotografii zasuneme pod okraje klacíků nebo ji vlepíme. Do klasického rámečku vložíme foto běžným způsobem.

Veselí sněhuláčci

I kdyby nenapadl sníh, nevadí. Vytvoříme si sněhuláčky ze dřeva – postačí k tomu polínka o různých průměrech. Použijeme vyschlé dřevo, například břízu, dub apod. Sněhuláčky oblékneme – omotáme jim krk pruhem látky jako šálou a nasadíme čepičku, ušitou ze zbytků látek. Dekoraci umístíme na okenní parapet či naaranžujeme do truhlíku, ven či do interiéru, a doplníme vhodnou výzdobou. Sněhuláky z velkých polen postavíme ke dveřím.

1 Z polínek různých průměrů nařežeme kolečka o tloušťce 2 cm. Tělo ze tří koleček nalepíme na lištu o stejné výšce jako sněhulák. Přilepíme ruce z koleček nebo klacíků.

2 Sněhulákovi nalepíme očka, nos, pusu a knoflíky z přírodnin nebo nastříhaných klacíků. Můžeme použít i skutečné knoflíky. Po ztuhnutí lepidla sněhuláky oblékneme, aby byl každý jiný.

O autorovi| REALIZACE, TEXT A FOTO: VERONIKA PILAŘOVÁ

Popisy k obrázkům

ZIMNÍ NÁPADY Z VĚTVIČEK