U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Jak natírat střechy a okapy

Kategorie: Speciál – nátěry pro dům a zahradu /pr článek/ | Autor:

Nátěry střech a okapových žlabů nebo rour, které jsou vyrobeny z pozinkovaných plechů, patří mezi problematické záležitosti. Důvodem je špatná přilnavost většiny barev k čerstvému nezoxidovanému zinku, případně i k zinku zoxidovanému.

Potíže vznikají kvůli rozdílnému složení zinkového povlaku. Přilnavost nátěrů snižuje zejména vyšší obsah chromu. V běžné praxi bohužel těžko rozlišíte, o jaký plech se jedná.

Čerstvý nezoxidovaný pozinkovaný plech se často upravuje reaktivní barvou, na kterou se nanáší ještě barva základní a vrchní email, nebo druhá možnost je použít speciální základní barvu na pozinkovaný plech a vrchní email. Dlouhodobou životnost a ochrannou funkci nátěru má v tomto případě speciální základní barva na okapy Okapol Primer, která má výbornou přilnavost i na čerstvý pozinkovaný plech. Prokázaly to i zkoušky provedené ve zkušební akreditované laboratoři SVÚOM. V každém případě je však nutné důkladné očištění povrchu, například omytí horkou vodou s přídavkem saponátů, po němž musí následovat opláchnutí čistou vodou.

Pokud pouze obnovujete starý nátěr, ověřte si, zda se neodlupuje. V tom případě jej můžete na okapech ponechat. Původní nátěr jen odmastěte, případně zdrsněte, a natřete vrchní barvou. Odlupující se nátěr je třeba odstranit, následný postup je pak už stejný.

Pro vrchní nátěry jsou ideální barvy, které tvoří pružnější film. Ten se lépe přizpůsobí rozměrovým změnám plechu, k nimž dochází při kolísání teplot. Spolehlivě a dlouho vám bude sloužit například email na okapy Okapol nebo vodou ředitelný akrylátový email Balakryl Uni Lesk.

POSTUP PŘI NATÍRÁNÍ OKAPŮ:

1. Očištění a odmaštění podkladu

2. Jeden nátěr základní barvou Okapol Primer (zasychání 4 – 6 hodin)

3. Jeden až dva nátěry emailem na okapy (Okapol) nebo disperzním akrylátovým lesklým emailem (Balakryl UNI Lesk), případně můžete použít Balakryl Profi. U Okapolu a Balakrylu UNI počítejte s dobou zasychání 4 – 6 hodin.

Více informací získáte na bezplatné infolince 800 10 10 00 nebo www.balakryl.cz.

Jak natírat střechy a okapy