Židle jako nová

Rubrika: Dílna

V každé domácnosti se najde nějaký starý odřený kus nábytku. A právě na něm si můžeme vyzkoušet svoje natěračské či dokonce malířské schopnosti.

Chcete uplatnit svůj talent? K malířským pokusům si vyberte židli nebo stoličku. Má to svůj dobrý důvod. I kdybyste nakonec nebyli s výsledkem spokojeni, malovaný kousek uplatníte ještě v dílně nebo jako podstavec pro květiny někde na zápraží. Pokud však budete brát práci vážně a chystáte se natírání a dekorování věnovat čas a investici do barev, je nutné židli na nový „kabát“ připravit. Především ji prohlédneme, zda nepotřebuje opravu – sklížit či slepit. Teprve pevný a úplný kus se vyplatí dále zušlechťovat.

Natíráme a malujeme

Prvním krokem bude odstranění předchozího nátěru či laku. Staré vrstvy změkčíme nejlépe za pomoci opalovací pistole. Odstraníme je škrabkou a holé dřevo ohladíme brusným papírem. Případné praskliny vyplníme tmelem na dřevo, který nejprve necháme vytvrdnout a pak ho ještě přebrousíme.
K samotnému natírání si nachystáme barvy na dřevo. Můžeme nejprve použít základní nátěr, který celý povrch sjednotí, navíc základová barva izoluje prostup barviv do dřeva. Tento nátěr se musí nechat důkladně proschnout, obvykle minimálně 4 hodiny. Pak teprve nanášíme matný, pololesklý či lesklý email na dřevo. Až nátěr zaschne – opět počítáme minimálně se čtyřmi hodinami –, můžeme pomocí tenkých štětců malovat dekory.

Jak barvy použít?

K natírání celých ploch volíme například vodou ředitelné tónovací barvy, kdy si požadovaný odstín sami namícháme. K dekorování se hodí akrylové barvy, které se prodávají v tubách a kelímcích. Po důkladném zaschnutí všech barevných vrstev celou židli přelakujeme bezbarvým lakem, kterým dekor zafixujeme.

www.fler.cz, www.dumbarev.cz, www.davona.cz

Text: Martina Lžičařová
Foto: Shutterstock a archiv firem

Židle jako nová

Uložit

Židle jako nová