U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Zděná pohovka a knihovna aneb Pro nábytek do stavebnin

Kategorie: Stavba | Autor: Iva Tvrzová, Josef Šťastný

Zajímavou změnou oproti běžnému způsobu zařizování obytných i jiných místností může být nábytek, který nevyrobí truhlář, ale zedník. Nábytek postavený z lehkých zdicích materiálů – pórobetonu.

Zděný nábytek vůbec nemusí působit mohutně a těžce, jak by se mohlo zdát. Naopak – pokud je ve světlém provedení, shodném s barvou ostatních stěn, s nimiž tak částečně splývá, místnost působí mnohem vzdušněji, než kdyby byla zaplněna dřevěným nábytkem. Pórobeton se hodí především pro vytváření různých knihoven, policových sestav, skříněk (otevřených i se dvířky), ale i pro lehací a sedací nábytek. Jedinou nevýhodou je, že ho nemůžeme stěhovat z místa na místo. Jeho umístění si proto musíme dobře rozmyslet. Předností pórobetonu je rychlá, čistá a přesná práce, kterou zvládne dobře i zručný laik. Další dobrou vlastností je jeho nízká hmotnost (asi 500 kg/m3), která nezasáhne vážně do statiky domu. Při práci oceníme i snadnou manipulaci s prefabrikáty, úspornost materiálu (spáry jsou maximálně 1 – 3 mm široké) a jeho snadnou opracovatelnost – desky řežeme na požadované rozměry pilkou “zlodějkou”. U těchto “staveb” jsou omítky pouze stěrkované, na rozdíl od klasických omítek silné jen asi 5 – 8 mm. Keramické obklady je možné lepit přímo na pórobeton, nátěry tohoto “nábytku” provádíme běžnými barvami pro vnitřní nátěry. Možná vás budou naše fotografie a kresby inspirovat k vlastní stavbě zděného nábytku.

* * *

Romantická nika

Přes celou šířku pokoje můžeme ke stěně přistavět nízkou sestavu s několika menšími nikami a dvěma skříňkami, uzavřenými dvířky. Použijeme třeba hezky zdobená dvířka ze staršího nábytku. Pokud taková nemáme, můžeme koupit dvířka v designu podle libosti v některé větší prodejně pro kutily. Závěsy dvířek upevníme do pórobetonu pomocí hmoždinek. Když na obou koncích sestavy přizdíme boční stěny, případně nad skříňkami snížíme strop, vznikne jakási veliká nika. Do ní pověsíme například obraz, zrcadlo, na horní desku postavíme vázu s květinami, lampu, nějaké nám milé drobnosti.

Pracovní kout

Lehké desky z pórobetonu nám umožní postavit police nejen rovné, ale i sešikmené nebo zaoblené. Toho využijeme i při stavbě stolu a polic pracovního koutu. Fotografie a nákres jsou spíše inspirací, sestavu si můžeme vytvořit podle vlastních potřeb. Police, podepřené svislými stojkami, unesou poměrně velkou zátěž, ty jež jsou pouze přilepené ke stěně, však příliš nezatěžujeme. Malé zásuvky v nice mají na bocích drážky a jezdí na lištách, přišroubovaných na svislých stěnách niky.

Zděná knihovna

Do policové sestavy můžeme kromě knížek uložit i gramofonové desky, hifi techniku, televizi, nemluvě o mnoha dalších předmětech. Sestavena je z pórobetonových desek o tloušťce 5 nebo 7 cm, hloubka podstavce může být větší, hloubka ostatních polic menší – vodítkem budou existující rozměry desek nebo velikost ukládaných věcí. Způsob sestavování desek vidíte na obrázku – svisle postavené desky nesou vodorovně kladené desky. Pokud nemáme k dispozici dostatečně dlouhé desky, použijeme dvě kratší, do jejichž spodní strany po délce zapustíme dva kovové profily ve tvaru T. Všechny spoje desek lepíme.

Krbové zákoutí

Sedací kout, kde máme vše po ruce, může stát samostatně nebo doplňovat například krb. Při stavbě použijeme pórobetonové desky o tloušťkách 5, 7,5 a 10 cm, výškách 25 i 50 cm a různých délkách. Způsob sestavení je vidět na kresbě.

Název   
   
   
   délka   
   výška   tloušťka (v cm)

Přesná tvárnice (Ytong)   
   60   
   25   5; 7,5; 10; 11,5; 15; 24; 30; 36,5

Překlad (Ytong)   
   
   125; 140   25   7,5; 15

Přesná tvárnice (Hebel)   
   33; 50   
   25   5; 7; 10; 12,5; 15

Zděná pohovka a knihovna aneb Pro nábytek do stavebnin