U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Proti závějím s malou frézou…

Kategorie: Zahrada | Autor: Jan Tůma

Ve městech se o odklízení sněhu stará komunál. Hůře jsou na tom majitelé rodinných domků na okraji města, chataři a chalupáři. Ruční lopata a hrablo sice stačí na úklid chodníku, ale většinou je třeba proházet i dvorek a příjezdovou cestu ke garáži. A tady už jde o čas i o mozoly.

Čerstvý sníh, pokud to stihneme, se dá nejjednodušeji odfouknout přímo od domu elektrickým či benzinovým zahradním vysavačem s funkcí foukače. S větší závějí si poradí jen malé elektrické nebo motorové frézy.

   Slovem „malé“ rozumíme samochodné stroje v cenové kategorii od 10 do 30 tisíc Kč, které se přes léto a podzim vejdou do kůlny či do garáže. Při práci je vedeme madlem jako samochodnou travní sekačku. Jednostupňové se „hrabou“ dopředu tahem pryžového šneku, který rotorem a otočným chobotem vyhazuje sníh až několik metrů do stran. Ty jsou ale vhodné jen k odklízení sněhu z pevných asfaltových nebo dlážděných příjezdových cest.

   Do vyšších závějí a do terénu je nutné pořídit si výkonnější samochodnou dvoustupňovou frézu, která je zmenšenou kopií komunálních a silničářských sněhových fréz. Do sněhu ji zatlačují poháněná kola s terénními pneumatikami nebo pryžové pásy, sníh shrnují ocelové šroubovice na vyhazovací rotor. Šířka záběru podle výkonu motoru se pohybuje od 40 do 60 cm.

Nejlevnější jednostupňové frézy

Nejmenší nabízená elektrická sněhová jednostupňová fréza Power Curve 1800 od Mountfieldu za 9380 Kč váží jen 11 kg a dá se snadno uložit do garáže. Nastavitelnou tryskou dokáže odhazovat proud sněhu až 9 metrů daleko a současně táhnout třením stroj dopředu o něco menší rychlostí než je chůze. Ovšem jen tak daleko, kam dosáhne její přípojný kabel. Na ledu prokluzuje a na závěje nestačí stejně jako její „sestra“ MTD Snow Fox se šířkou záběru jen 35 cm.

S výkonem motorů roste síla i šířka záběru

Tahem šneků poháněná benzinová fréza CCR Powerlite se šířkou záběru 41 cm a se spotřebou pouhého litru Naturalu za hodinu (ve směsi s olejem) dokáže bez kabelem omezeného rádiusu odházet za minutu téměř půl tuny sněhu. Startuje se šňůrou a přijde na 14 900 Kč.

   S výkonem motorů roste i šířka záběru a výkon těchto nových pomocníků: u frézy CCR 2450 s dvoutaktem o 4,2 kW na 770 kg sněhu za minutu, u fréz Snow Commander s motorem o výkonu 5,5 kW s trojicí lopatek dokonce na 855 kg sněhu a do vzdálenosti až 11 m. To vše ale platí pro čerstvě napadlý sníh ve vrstvě do 30 cm. Na promrzlou vrstvu nebo vysoké závěje nestačí, protože šnek začne prokluzovat. V takovém případě a zejména v horských oblastech, bohatých na sníh, poslouží jen výkonnější samochodné dvoustupňové frézy s pneumatikovými koly nebo pryžovými pásy, které ale budou v soukromé garáži po převážnou část roku jen překážet. Komfortnější typy jsou poháněny elektricky startovanými čtyřdobými, a tedy ekologičtějšími a méně hlučnými motory o výkonech od 6 do 10 kW, mají obvykle 4 až 6 rychlostí vpřed a dvě vzad. Cena 50 až 70 tisíc vede k tomu, že se několik dobrých sousedů složí na skvělého pomocníka, který jim umožní i při sněhové kalamitě prorazit cestu k veřejné silnici od jejich garáží a umožní svépomocí očistit chodníky.

Na kalamitu s traktůrkem a radlicí

Chatařům a chalupářům vyjde levněji pořízení radlicového nebo frézového adaptéru k malým jednoosým traktorům, jaké nabízejí zejména Mountfield a VARI v programech zahradní techniky. Investice asi 25 000 Kč do traktůrku se jim zaplatí i jeho bohatým využitím po celý rok v roli kultivátoru, travní sekačky, vyorávače, tahače přívěsného vozíku aj. Klouzající, i když sněhu zbavené chodníky a cesty je možné ošetřit i dalším adaptérem – sypačem. Ten dokáže rozmetávat písek nebo chemické posypové materiály.

   K traktůrkům Vari, MTD, Stiga aj. se vyplatí pořídit adaptér bubnové sněžné frézy se záběrem 45 cm, který zvládne i 20 cm tlustou sněhovou vrstvu a lehký i mokrý sníh odhazuje natáčivým „komínkem“ na vzdálenost tří metrů. Nejvýkonnější adaptér vřetenové frézy VARI si poradí i s těžkým a umrzlým sněhem při záběru 55 cm a odhazuje jeho proud pět i více metrů daleko.

   Sněhu zbavené chodníky a příjezdní cesty zejména ve stoupání lze posypávat pískem nebo chemickými posypovými materiály dalším adaptérem – sypačem. Předtím je možné chodník od čerstvě napadané vrstvy sněhu očistit adaptérem kruhového nebo válcového kartáče s nylonovými strunami.

***

ZKUŠENOSTI Z PRAXE:

Levné jednostupňové frézy nezvládnou větší stoupání a klouzají na namrzlých plochách.

* Na jaře můžete sněhové frézy pořídit v akcích se slevami několika tisíc korun.

* Při odklízení těžkého a mokrého sněhu se u malých fréz co chvíli ucpává „komín“, volte proto výkonnější stroj.

* Chataři v horských podmínkách se neobejdou bez dvoustupňových fréz s motory o výkonu nejméně 8 kW.

* Přednost dejte frézám s ekologickými čtyřdobými motory (zejména Honda OHV a OHC), které vykazují minimum exhalací a menší hlučnost.

* Tam, kde s těžší benzinovou frézou bude pracovat i žena nebo starší uživatelé, volte typ s elektrickým startérem.

Popisy k obrázkům

1 Dvoudobým motorem o výkonu 5,1 kW poháněná samochodná fréza Toro 726 TE s pilovitým šnekem a záběrem 66 cm zvládne i půlmetrové závěje. Cena od 41 000 Kč

2 Válcový kartáč připojený k malotraktorům VARI-TERRA zanechává čistou stopu v šíři jednoho metru

3 Elektrická jednostupňová fréza PowerCurve od Mountfieldu se šířkou záběru 45 cm je vhodná k odklízení sněhu kolem rodinných domů. Cena 9950 Kč

4Výkonná benzinová dvoustupňová fréza Stiga Snow Blizzard se speciálními záběrovými pneumatikami, záběrem 69 cm a reflektorem pro práci za tmy. Cena 42 950 Kč

5 Jednoosý traktor PONY IIA (Cena 27 300 Kč) se shrnovací radlicí za 3000 Kč z multifunkčního systému zvládne i očistu příjezdních cest a větších dvorů

Autor fotografií: FOTO MOUNTFIELD, STIGA, AUTOR, HONDA, VARI

Proti závějím s malou frézou…