U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Nářadí, jež vám svědčí!

Kategorie: Dílna speciál | Autor: jj, foto Bahco

Vždy funkční, ergonomické (tedy bezpečné, pohodlné a příjemné), se snadnou údržbou

– prostě kvalitní nářadí.

Chalupářova či kutilova dílna ovšem často připomíná muzeum. Pokud v ní je dostatek místa, nechť tu jsou uloženy i nástroje po pradědečkovi, dědečkovi a otci. Připomínají nám jejich zručnost, chvilky, kdy nás nechali v ruce potěžkat hoblík, pilníkem přetáhnout kus železa, nůžkami odstřihnout kus plechu. Dnes máme pro práci jiné možnosti výběru, například nářadí švédské firmy BAHCO (dříve pod značkou Sandvik) vychází uživatelům vstříc opravdu v mnoha směrech.

V katalogu najdeme stovky nástrojů, ale mít je ve své dílně všechny je nemožné. Ani ne proto, že bychom si je nemohli dovolit, ale protože bychom je všechny nedokázali plně využít. Tvůrci ručního nářadí BAHCO vsadili na ergonomii, bezpečnost, pohodlí při práci (příjemný úchop, výkon a funkčnost), kvalitu, jednoduchou údržbu – a tam, kde to je logické, i na víceúčelovost. A také na úplnost nabídky.

Vybrali jsme za vás…

…pro dům a zahradu

Pro zahrádkaře a zahradníky je připravena nová řada ergonomických nůžek, doplněná o novou řadu prořezávacího nářadí, a to za přijatelnou cenu.Všechny nástroje které na obrázku představujeme, zaručují perfektní řez, prošly náročným testováním profesionálů. Jsou vyrobeny ze špičkových materiálů. Rukojeti jsou tvarovány tak, aby v ruce opravdu “seděly” a nezvyšovaly námahu při práci. Vybrat si můžeme zahradnické nůžky z řady “ergo” (ergonomické), běžné jednoruční či dvouruční nůžky, dále pak nůžky na živé ploty, prořezávací pily s upraveným povrchem řezného pilového listu, který snižuje tření, a také dobře řešené sekery.

…pro práci s kovem

Ergonomická rámová pila na kov BAHCO 325 využívá skvělých vlastností netříštivého bimetalového pilového listu SANDFLEX. Výjimečnost bimetalového pilového listu spočívá ve spojení dvou ocelí – pružinové (tělo listu) a tenkého plátku z rychlořezné HSS, přivařené k tělu elektronovým paprskem ve vakuu. Konečný výsledek je ideální – Sandflex má vynikající řezné vlastnosti HSS, ohebnost pružinové oceli a je tedy i bezpečný. Řeže mnohem rychleji než jiné pilové listy (až o 20 %). Jejich zuby nejsou frézovány, ale vybrušovány s neobvyklou přesností. To zaručuje i delší dobu životnosti. Na pilovém listu vyjmutém z rámu můžete klidně udělat uzel a poté ho znovu upnout, aniž by byly narušeny jeho vlastnosti. Rám pily zajišťuje vysokou bezpečnost a efektivitu práce. Ergonomická rukojeť rovnoměrně rozkládá tlak do dlaně. Předsunuté čelo zabraňuje poranění kloubů ruky. Napínací mechanismus zjednodušuje a zrychluje výměnu listu.

…pro snadné šroubování

Třísložkový šroubovák sedí neuvěřitelně v ruce. Obrázek představuje jeho výhody:

Šestihranný límec (1) umožňuje použití klíče, pokud je třeba větší síly. Barevné označení rukojeti (2) zjednoduší volbu správného typu šroubováku. Válcovitý tvar rukojeti (3) usnadňuje a zrychluje utažení nebo povolení šroubu. Délka krčku (4) je optimální pro rychlé a přesné ovládání pouze prsty ruky. Rukojeť (5) je složena ze tří druhů materiálů. Kombinuje tvrdé jádro s velmi dobrým úchopem. Všechny tvary jsou zaoblené (6), měkký a neklouzavý materiál (7) s rýhovaným povrchem zaručuje dobrou práci i v případě, je-li povrch mastný. Profil rukojeti je zploštělý (8), při odložení se šroubovák neodkutálí. Rukojeť má i otvor na zavěšení (9). Zaoblený tvar rukojeti (10) zajišťuje maximální využití síly bez nebezpečí zranění ruky.

…pro odstraňování rzi a starých nátěrů ze dřeva a kovu

Škrabky na barvu BAHCO mají perfektní ergonomiku. Při dlouhodobé práci pocítíte nesrovnatelně menší únavu v ruce než při práci s běžnou škrabkou nebo špachtlí.Pro přesnou práci je určena škrabka BAHCO 625 (1). Různé tvary (kapka, hruška, kolečko, trojúhelník) jejích výměnných břitů umožňují práci i na profilech oken, dveří, nábytku apod. Škrabka BAHCO 650 (2) je perfektním nástrojem pro chalupáře a kutily, je totiž určena k univerzálnímu použití. Barvu z velkých ploch, jejíž odstranění vyžaduje větší sílu, pomůže odstranit škrabka (3), jejíž konstrukce umožňuje uchopení oběma rukama.

…pro dokonalé utažení

Inteligentní stavitelné kleště sice samostatně nemyslí, ale slovo inteligentní v jejich případě sedí. Jsou propracovány v každém detailu. Palcem jen stiskneme tlačítko a čelisti se okamžitě nastaví na potřebný rozměr trubky či pro uchopení jiných předmětů. Propracovaná ergonomie ve spojení s delšími a užšími čelistmi, které se otevírají do větší šířky než jsme zvyklí, poskytuje jistý a účinný úchop jak malých, tak i velkých předmětů. V sortimentu jsou i jiné druhy kleští (kombinačky, štípačky,…).

Určitě budeme mít možnost se v některém z příštích čísel Chataře a chalupáře vrátit k výrobkům se značkou BAHCO. Věřte, že jsme tentokrát možnosti dovybavení vaší dílny jen naznačili…

FOTO 1 – Bezpečná a pohodlná pila na kov

FOTO 2 – Najdete v obrázku rybku z loga firmy?

FOTO 3 – Inteligentní stavitelné kleště s velkým rozevřením

Nářadí, jež vám svědčí!