Automatické zavlažování v zahradě ušetří čas i peníze

Správně navržený a nainstalovaný podzemní závlahový systém zajistí rovnoměrnou zálivku bez plýtvání vodou. Foto: Shutterstock
S počátkem vegetační sezóny je ta správná chvíle myslet na závlahu zahrady a pořídit takovou, která je efektivní pro rostliny a zároveň úsporná, co se týče spotřeby vody i energie.
Moderní technologie nabízí v oblasti zavlažování spoustu výhod. Pořizovací investice je sice vyšší, nicméně přináší pohodlí a úspory. V době, kdy z rodinného rozpočtu ukrajuje pořádný díl cena energií, je neefektivní mít dlouhé hodiny zapnuté čerpadlo kvůli zavlažovačům. Současně dochází k plýtvání vody, jíž bývá v létě nedostatek. Pokud místa závlahy průběžně nekontrolujete, může se navíc stát, že vznikne malý rybník a dojde k přemokření, které rostlinám nesvědčí stejně jako sucho. Všechny tyto problémy odstraní závlahové systémy, které reagují na výkyvy počasí a dodají zeleni přesně takovou péči, kterou aktuálně potřebuje.
Prvky zahradního zavlažování
Jedná se o rozvody vody povrchové či podzemní a na ně připojené vodní zásuvky pro hadice k ruční zálivce nebo postřikovače, které pomocí malých trysek vydávají paprsky vody. Mohou být pevné, výkyvné nebo rotační, aby závlaha nesměřovala stále jen na jedno místo. Používají se především na trávníky, ale i větší plochy osázené trvalkami, letničkami a dřevinami. Pro novou a křehkou výsadbu jsou určeny mlhové trysky. Druhou variantou je kapková závlaha sestávající z hadic opatřených odkapávacími otvory či tryskami. Ty se vedou po záhonech kolem rostlin anebo se vloží do vyvýšených záhonů a truhlíků. Všechny hadice či potrubí jsou napojeny na zdroj vody, ať už je jím vodovodní řad, studna, anebo nádrž s dešťovkou. Pro připojení více hadic či potrubí slouží rozbočovač s manuálním otevíráním jednotlivých větví nebo vícecestný rozvaděč s elektromagnetickými ventily.

Pro vyvýšené záhony je určen zavlažovací systém AquaBloom L na solární pohon. 4 530 Kč. Foto: Gardena
Řídicí jednotky
K dosažení optimálního výsledku zavlažování se do systému zapojují řídicí jednotky, podle jejich typu zavlažování pracuje v manuálním, poloautomatickém, či plně automatickém režimu. Jednotky se osazují na výstup zdroje vody, tedy vodovodní kohoutek, potrubí za tlakovou nádobou apod. Na zavlažovacích hodinách nastavíte dny, časové rozmezí a frekvenci zálivky, a to buď pro jediný postřikovač, nebo pro rozvětvený systém zavlažování, kde programujete požadavky pro každou větev zvlášť a ty se pak otevírají a zavírají pomocí elektroventilů. Vždy však může pracovat pouze jedna z těchto větví.
Užitečné senzory
Při výrazné změně počasí musíte hodiny vypnout nebo přenastavit. Proto se k nim připojují ještě dešťové neboli vlhkostní senzory, které předávají řídicí jednotce informaci, že půda je dostatečně vlhká, ať závlahou, nebo dešťovými srážkami, a jednotka systém automaticky vypne. Když dojde k poklesu vlhkosti pod nastavenou úroveň, systém se na základě komunikace se senzory zase zapne. Přes jednotku lze také ovládat čerpadlo ve studni či nádrži na vodu. Tím je zajištěna nejen optimální zálivka rostlin, ale i efektivní a ekologické využití vody. Nejmodernější řídicí počítače jsou pomocí aplikace propojeny s mobilem nebo osobním počítačem a lze je tak ovládat i na vzdálenost stovek kilometrů, což oceníte u rekreačních nemovitostí či v době odjezdu na dovolenou.

Bezdrátový senzor vlhkosti for_q má vícestupňovou detekci vlhkosti a dosah až 60 metrů. 1 290 Kč. Foto: Hornbach
Plánujte, vybírejte
Rozhodnete-li se pro instalaci podzemního zavlažovacího systému, nejprve si připravte plánek zahrady se všemi stavbami a zelenými plochami, které si ještě vyznačte jako velké, malé a členité. Do plánku dále zakreslete umístění rozstřikovačů tak, aby kompletně obsloužily požadované plochy. Použít k tomu lze online automatický plánovač zavlažování anebo můžete nechat projekt a realizaci na odborné firmě. Do jedné větve se umisťuje vždy jen jeden typ rozstřikovače, a to buď rotační, nebo rozprašovací. Pamatujte na to, aby voda nedosahovala na zdi staveb, terasu, cestičky, sousední pozemek, venkovní chodník atd. Z toho důvodu vybírejte rozstřikovače podle obslužnosti plochy. Pro otevřený prostor zahrady trysky s rozstřikem 360°, na hranice trávníku, osázených ploch či pozemku trysky s výsečí 180° a pro rohy s výsečí 90°. Dosah rozstřiku je ovlivněn tlakem vody, u postřikovačů je udávána tabulka, v níž jsou tyto hodnoty uvedeny.

Sadu Kärcher rain Box pro kapénkovou závlahu je možné dle potřeby rozšiřovat. 2 730 Kč. Foto: Kärcher
Text: Zuzana Ottová, foto: Shutterstock, Kärcher, Hornbach, Gardena