Záchod na zahradě

Rubrika: Zahrada

Při cestě ze stavení do domečku poskytuje ochranu před deštěm rozložitý strom

Dříve patřil malý dřevěný domeček na dvoře či na zahradě, ukrývající suchý záchod, ke každé chalupě. Později byl nezbytným doplňkem i nově stavěných chatiček.

Poeticky se mu také říká kadibudka. Dnes už má ale většina rekreačních staveb – chalup a často i chat – místo kadibudky splachovací toaletu, vybudovanou v rámci přestavby, uvnitř domu.

Venkovní záchod jako nutnost

Přesto se se suchým záchodem ještě setkáme. Je to především tam, kde velikost či dispozice stavby neumožňují vyčlenit část plochy pro sociální zařízení. Týká se to většinou malých skromných chat, které vznikaly na začátku chatařské éry. A také malých chalup bez vhodných navazujících hospodářských prostor, které se na koupelny a toalety přebudovávají nejčastěji. Také tam, kam není zavedena voda, se moderní toaleta buduje těžko, i když prostor pro ni by ve stavení byl.

Záchod pro romantiky

Kadibudka na konci zahrady sloužila původně stavbařům chaty, pak byla ponechána jako letní záchod pro hosty

Dřevěný domeček, který často poznáme podle typického výřezu ve dveřích, jež má tvar srdíčka, se vyskytuje ale i tam, kde nechybí prostor ani voda. Proč?

Někteří lidé touží po venkovské romantice tak, že oželí tekoucí vodu a nevadí jim v případě potřeby přeběhnout ze stavení na záchod mezi kapkami deště nebo vločkami sněhu. Někdo zas pobývá v rekreačním stavení jen přes sobotu a neděli a pouze od jara do podzimu. Koupelnu tu proto příliš nepostrádá a pouštět se do mnohdy náročné přestavby jen kvůli záchodu se mu nechce.

Toaleta pro návštěvy

Jindy je zahradní záchod určen pro početné návštěvy, které se sejdou na zahradě například při letním grilování, při prázdninových dětských oslavách a podobně. Spousty nohou tak neťapou do stavení na vnitřní toaletu. A zvláště pokud je zahrada velká a posezení se koná na vzdálenějším místě od domu, bližší kadibudka se hodí. Využijí ji rádi i domácí při „špinavé“ práci na zahradě.

Všední i nevšední záchody

Moderní „zalévací“ toaleta ve skále

Vedle dřevěných domečků s pultovou nebo sedlovou stříškou se stavěly i zděné, ale v mnohem menší míře. Kvůli osvětlení bývá ve dveřích záchodu výřez, nejčastěji v podobě srdíčka.
Na jedné zahradě jsme objevili dveře dokonce se dvěma srdíčky nad sebou. To prý aby byl pěkný výhled na zahradu i v sedě.

Atypický zahradní záchod jsme viděli i u skalní chaty. Stejně jako byly v pískovcové skále kdysi vykutány obytné místnosti, udělal si současný majitel stejným způsobem i toaletu – s pěknou porcelánovou mísou a kbelíkem s vodou na splachování.

Zahradní varianta pisoáru, trychtýřem se nalévá voda na splachování

Při jiné z návštěv na chatách a chalupách jsme se setkali vedle klasického dřevěného domečku na zahradě i se zařízením určeným výhradně pro pány – se zahradním pisoárem. Při pohledu z obytné části zahrady byl oddělen dřevěným panelem, u kterého bylo i umyvadlo, konev s vodou a ručník.

Moderní i bez vody

I při absenci vody a kanalizace můžete mít moderní voňavý záchod – ať už v domě, nebo na zahradě. Jedná se o ekologické nebo chemické toalety, kde vodu na splachování nahradí speciální přípravky, případně vysoušecí zařízení (je-li přívod elektřiny). Odpadu je minimum.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, MARIE VOTAVOVÁ A ARCHIV

Záchod na zahradě