U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Zásady úspěšného pěstování
Kategorie: Zahrada | Autor: ing. Eva Skalská, FOTO ARCHIV a ZI
* Nakupujeme jen pevné, nepoškozené cibule a hlízy, nejlépe volně ložené, jejichž kvalitu si můžeme zkontrolovat.
* Před okusem hryzců a myší chráníme cibule a hlízy plastovými košíky.
* Sázíme dvakrát tak hluboko, jak jsou cibule a hlízy vysoké (nejmenší do hloubky 3 až 5 cm); například cibule tulipánu má mít nad sebou vrstvu země 10 až 15 cm.
* Okvětní plátky tulipánů nenecháme opadat, ale dokvétající květy s částí stonku 2 až 3 cm dlouhou včas odlámeme (tzv. odhlávkování).
* Také u narcisů se odkvetlé květy olámou, neboť semeníky by odčerpaly zbytečně mnoho živin na úkor narůstání cibulí.
* Jednotlivé květy hyacintů se po odkvětu “zdrhnou” a květní stonky a listy se nechají “zatáhnout” a pak se sklidí.
* Cibuloviny vysazené na záhony nebo rabátka dočasně by se měly ve chvíli, kdy listy začnou žloutnout, vyzvednout, očistit a dát na misky vyschnout. Pak je uložíme v papírových (ne plastových) sáčcích na suché místo až do příští výsadby.
* Tulipány je možné ponechat 2 až 3 roky na místě, pokud je necháme déle, rozdělují se cibule do stále menších cibulek, které nekvetou.
* Narcisy mohou zůstat na jednom místě několik let.
* Stálé výsadby cibulovin vyžadují malou péči až do doby, kdy přehoustnou. V době, kdy listy začínají odumírat, vyzdvihneme vidlemi celý trs, rozdělíme jej až na jednotlivé cibule (mrtvý nebo napadený materiál odstraníme) a cibule, zbavené volných ochranných šupin, přesadíme do čerstvě zpracované půdy.
* Podobné zásady jako pro stálé výsadby platí i pro drobné cibuloviny na skalkách. Mnohé ze vzácnějších druhů se však množí pomalu, a tak nebezpečí přehoustnutí tolik nehrozí.