U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

ZAHRADNÍ SPRCHA SE ZÁSTĚNOU

Kategorie: Dílna | Autor: red

UDĚLEJTE SI

V horkém létě bude příjemné osvěžit se pod zahradní sprchou. Pokud nemáme v chatě nebo chalupě koupelnu, může zahradní sprcha sloužit za teplejších dní i k běžné hygieně. Abychom si při sprchování zajistili určité soukromí, postavíme si sprchovou zástěnu. Nabízíme vám tři různé typy.

Sprcha

Jejím základním prvkem je trubka se sprchovou růžicí. Spodní konec trubky je zabetonován do země nebo zasazen do trubky většího průměru, která je zapuštěna do země a nad terén vyčnívá jen asi 2 cm (sprchu můžeme na zimu demontovat). Na trubku je napojena hadice s přívodem vody a uzavírací ventil sprchy.

Jednoduchá zástěna

Zástěna může být zhotovena z borových prken, silných 2 cm a širokých 12 cm. Ta spojíme na zadní straně vodorovnými svlaky pomocí mosazných vrutů 6×35 mm. Borovice obsahuje značné množství pryskyřice, proto můžeme zástěnu ponechat bez ochranného nátěru. Vyvrtáme otvor pro průchod uzavíracího ventilu sprchy. Hotovou zástěnu upevníme zadní stranou, pomocí kovových příchytek, přímo na trubku sprchy. Přimontujeme růžici uzavíracího ventilu, která bude vystupovat na přední straně zástěny. Nad ni můžeme upevnit poličku na mýdlo. Na zadní stranu zástěny připevníme věšáčky na ručník. Dřevěná podlážka o rozměrech 62×62 cm má zaoblené rohy a je volně položena na zemi. Místo ní můžeme vybudovat pevnou betonovou plochu pokrytou dlaždicemi.

Skládací zástěna

Od předchozí zástěny se liší pouze přidanými bočními křídly, která vytváří lepší pocit soukromí. Zástěnu zhotovíme z prken o profilu 2×12 cm. Jednotlivé díly spojíme na jejich vnější (spodní) straně vodorovnými svlaky pomocí mosazných vrutů. Při sestavování konstrukce nejprve položíme podlážku těsně k trubce sprchy. Potom na ni postavíme (těsně ke sprše) přední díl zástěny. Naznačíme a vyvrtáme otvor pro průchod uzavíracího ventilu sprchy. Přední díl zástěny upevníme příchytkami k trubce sprchy. Na vnějších stranách křídel a vnitřní straně předního dílu si označíme místa, kam připevníme pomocí vrutů obě části okenních závěsů. Na přední stranu zástěny zavěsíme boční křídla. Aby přiléhala k podlážce, zajistíme je na přední straně háčky, nebo je ze strany přišroubujeme vruty do svlaku podlážky. Namontujeme uzavírací ventil sprchy. Zástěnu můžeme na zimu velmi jednoduše rozložit a uklidit.

Kulatá zástěna

Stěna sprchovací kabiny je z vlnitého sklolaminátu, který se dá dobře stříhat i vrtat. Měl by mít výšku 150 cm a délku 210 cm. Vstup je široký asi 42 cm (podle potřeby zvolíme větší). Ostré hrany obrousíme skelným papírem. Kostru kabiny tvoří tři tyče, jaké se používají na věšení prádla. Pokud nejsou povrchově upravené, natřeme je barvou na kov. Do každé tyče vyvrtáme tři otvory pro připevnění sklolaminátu. Tyče buď zacementujeme na pevno do země, nebo je zasadíme do trubek většího průměru, zapuštěných do země tak, aby vyčnívaly nad povrch pouze 1 – 2 cm. Na připevnění sklolaminátu použijeme buď šrouby s plochou hlavou a křídlové matky, nebo krátké čepy se závity o průměru 8 – 10 mm. Z obou stran závitů použijeme podložky a uzavřené matky. Dřevěný rošt, tvořící podlahu kabiny, je z latěk o profilu 5×2 cm. Nejdříve je smontujeme pomocí 4 svlaků (2 jsou až v krajích) do čtverce 80×80 cm. Seřízneme na kruh o průměru 80 cm. Dřevo naimpregnujeme. Sprchu postavíme blízko vstupu do kabiny, aby byl uzavírací ventil dobře přístupný. Na zimu lze kabinu demontovat a uložit.

ZAHRADNÍ SPRCHA SE ZÁSTĚNOU