Posezení pod střechou

Aby se zahrada nestala jen místem nekonečné dřiny, měla by být její součástí také zóna, která je určena jen k odpočinku. Ta může mít mnoho podob, od jednoduchého přístřešku po zahradní domek s plně vybavenou venkovní kuchyní.

Venkovní posezení v podobě altánu, kryté terasy či přístřešku patří k nejoblíbenějším prvkům vybavení zahrad. Hlavní výhody odpočinku pod střechou jsou nasnadě. Chrání před ostrým sluncem i letní přeháňkou, přesto však skýtají kontakt s přírodou v zahradě, vůní květin či čerstvě posečené trávy. U pozemků s méně chráněnou polohou mohou být účinnou skrýší také před příliš prudkým větrem. Některé malé zahradní stavbičky slouží rovněž k dalším účelům, proměnit se mohou třeba v domeček pro děti nebo lze jejich část využít k uložení zahradního vybavení.

dřevěný altán

Tmavá konstrukce snadno splyne s okolní vegetací. Foto: Shutterstock

Máte rádi společnost?

Chcete-li si pořídit kryté posezení bezprostředně u domu, bývá vhodným řešením zastřešení terasy. Ideální je, pokud je možné na terasu vstoupit přímo z kuchyně či obýváku francouzským oknem. U novostaveb už je s touto vymožeností většinou počítáno v projektu, u chalup ale bývá nalezení vhodného řešení někdy složitější. Asi nejvíce oceníte malou vzdálenost od domácí kuchyně, takže se tolik nenaběháte při servírování pohoštění nebo letního grilování, ovšem vždy je třeba počítat s tím, že zastřešení ubere část denního světla vnitřnímu prostoru, je-li do něj situováno okno.

zastřešená terasa

Terasa s transparentním zastřešením neubírá světlo v interiéru. Foto: Shutterstock

Hra na schovávanou

Oproti tomu altán či samostatný přístřešek (někdy nepřesně označován jako pergola, přestože pravá pergola je pouze lehká konstrukce bez střechy, kde se o lehké zastropení a stínění stará zeleň, jíž je stavba porostlá) bývá budován v odlehlejší části zahrady, kde naopak nabízí nerušený klid k rozjímání a útočiště pro únik od běžného chodu domácnosti. I tak je možné jej vybavit třeba grilem nebo zahradní kuchyní dle vlastních preferencí a využívat ho také jako společenskou zónu.

uzavřený altán

Uzavřený altán chrání i před větrným počasím. Foto: Shutterstock

Dopřejte zahradě trochu stylu

Rozhodnete-li se místo pro posezení v zahradě vybudovat, měli byste jeho podobu podřídit stylu hlavní stavby. U starých chalup se někdy k podobnému využití nabízí různé drobné hospodářské budovy, stodůlky, chlívky, sušárny či špýchary, které už v současnosti neslouží svému původnímu účelu, zato však okouzlují svou romantikou a z hlediska umístění na pozemku respektují charakter staré venkovské zástavby. Pokud chcete postavit nové posezení, můžete naopak zvolit čistý moderní design, který bude ovšem vycházet ze stejných stavebních materiálů a v kombinaci se zahradní zelení se promění v neutrální kulisu.

moderní dřevěný altán

S tradiční architekturou si mohou rozumět i moderní zahradní prvky. Foto: Shutterstock

venkovní kuchyň

Vybavenou venkovní kuchyň ocení milovníci vaření a dobrého jídla. Foto: Shutterstock

Je potřeba povolení?

Podle zákona stavební povolení nepotřebujeme, jde-li o stavby do 25 m² zastavěné plochy a do 5 metrů výšky, s jedním nadzemním podlažím na pozemku rodinného domu nebo stavby určené pro rodinnou rekreaci. Stavba má být umístěna v odstupové vzdálenosti nejméně 2 metry od hranic pozemků a na ploše části pozemku, která je schopna vsakovat dešťovou vodu. I tak je ale lepší si před stavbou podrobnější informace opatřit přímo na příslušném stavebním úřadě.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock

Posezení pod střechou