Sítě proti hmyzu: Jaké vybrat a jak je správně instalovat?

Upevnit různé typy sítí pomocí magnetů je provizorium, ale rychlé a osvědčené. Foto: Tesa
S létem lze očekávat i nápor hmyzu. Pronikání much, komárů či vos do místností lze přitom snadno zabránit, aniž byste na chatě či chalupě přišli o možnost větrání a přísun čerstvého vzduchu.
Řešením jsou sítě proti hmyzu, které si můžete nechat instalovat od profesionálů (i do dveří) nebo využijete snadno montovatelné sítě, které se do oken vkládají v rámech nebo se upevňují pomocí různých systémů včetně magnetických pásků nebo suchých zipů. Nabídka sítí i příslušenství je bohatá, montáž zvládnete svépomocí a nakupovat lze na e-shopech nebo v hobbymarketech. Mnohokrát osvědčenou možností pro šikovného mistra domácí dílny je rovněž koupit příslušnou síť v metráži a napnout ji do vlastnoručně vyrobeného či už léta existujícího rámu na míru oken či dveří v domě, protože boj s hmyzem není žádná novinka posledních let. Oproti minulosti při tom velmi pomůže manuální či elektrická nebo aku sponkovačka.
Podle velikosti hmyzu
Pokud chcete chránit interiér proti komárům, vyberte jemnější síť s menšími oky o průměru 1 až 1,5 mm. Pro větší hmyz, jako jsou mouchy nebo vosy, postačí síť s většími oky okolo 2 až 3 mm. Důležitým kritériem výběru je i materiál této ochranné pomůcky. Rozšířené jsou zejména polyesterové sítě. Ty se vyznačují odolností, jsou pružné a snadno se čistí. Existují i sítě, pro jejichž výrobu byla použita skleněná vlákna. Tento materiál je pevný, ale může být křehký, takže je důležitá obezřetnost při montáži i manipulaci, tedy při otevírání a zavírání oken, případně při demontáži zasíťovaných doplňkových rámů. Jinou možností je pořízení nylonové sítě, která je velmi odolná a vydrží léta, pokud s ní budete šetrně zacházet.

Velikost ok sítě vždy vybírejte s ohledem na v místě se vyskytující obtížný hmyz. Foto: Shutterstock
Podle typu instalace
Chcete-li síť instalovat na okna trvale, můžete zvolit pevnou síť, kterou připevníte na rám okna. Jestliže však potřebujete síť na dveře nebo okno, které se otevírají často a stále dokola, může vám lépe vyhovovat, když na takové okno namontujete sklopnou nebo rolovací síť. A při těchto úvahách se zajímejte i o to, jak se vybraná síť čistí. Polyesterové a nylonové sítě bývají snadno udržovatelné, kdežto skleněná vlákna mohou být křehká. Některé sítě mají také ochranu proti UV záření, což znamená, že budou odolnější proti slunečnímu svitu a déle vydrží.

Na míru okna lze nastříhat sítě bez rámu, které obvykle koupíte v malém balíčku. Foto: Extol
Jednoduchá montáž rámu
Montujete-li síť proti hmyzu do okna poprvé, využijte osvědčené pomůcky v podobě návodu na YouTube, na který většinou odkazuje e-shop prodejce nebo web značky sítě. Je to většinou efektivnější než popis v letáku, ale obecně jde o poměrně jednoduchý postup, při němž se obejdete bez speciálního nářadí. Doporučuje se začít důkladným změřením velikosti okenního rámu a zvolit nejjednodušší cestu v podobě pořízení sítě v upínacím rámu, který se vybírá s ohledem na velikost okna. Při měření je důležitá světlá šířka a výška okenního rámu, ale změřte i tloušťku okenního rámu pro pružiny k zavěšení. Jako rozměr styčné plochy pro upínací rám je na vnější straně okna potřeba na každé straně 2 cm na šířku a 2,5 cm na výšku. Zakoupený upínací rám prostrčíte skrz okenní otvor směrem ven před okenní rám. Držte ho tak, aby pružina k zavěšení ukazovala směrem dovnitř. Dlouhé pružiny patří nahoru. Rám lze pohodlně upevnit na postranní spony, které jsou jeho součástí, a okno přitáhnout. Upínací rám nejprve upněte nahoře do okenního rámu a poté ho posuňte směrem dolů a upněte spodními pružinami k zavěšení k okennímu rámu. Okenní křídlo pak lze otevírat a zavírat, zatímco upínací rám zůstává na jednom místě. Lze ho ale kdykoliv vyháknout.
Text: Richard Guryča, foto: Shutterstock, Tesa, Extol