Vybíráme nářadí do dílny

Rubrika: Dílna

K výběru dílenského vybavení můžete zvolit několik cest. Buď chcete co nejkvalitnější nářadí, které vydrží při běžném používání celá léta, nebo zvolíte levné výrobky, které vám nebude líto zničit.

Ve skutečnosti je to ještě o něco složitější. Zmíněné přístupy k nákupu nářadí totiž mohou mít ještě další varianty. Nelze jednoznačně tvrdit, že drahé značkové výrobky vyřeší všechny vaše problémy a levné „no name“ kusy budou vždy nespolehlivé. A není možné očekávat totéž třeba od pokosové pily za dva a za dvacet tisíc, byť by byly oba produkty na pohled k nerozeznání.

Při nákupu nářadí zpravidla budete volit
mezi vyšší cenou za kvalitní značku a levným nákupem s určitými riziky

Prodejní zázemí

I když se omezíme na výběr ručního nářadí pro dílnu a běžné práce kolem chaty či chalupy, pořád máme k dispozici obrovskou nabídku na trhu. Zejména pro ne příliš zkušeného kutila proto není zrovna jednoduché zorientovat se v ní tak, aby postupně nashromáždil vybavení, které mu bude dobře a dlouho sloužit.

Začít lze například tím, že se spolehnete na renomované značky, které jsou na trhu desítky let, drží si standard velké spolehlivosti a nabízejí široký rozsah služeb včetně kvalifikovaných prodejců, záručního a pozáručního servisu či dostupného příslušenství. Vysoký komfort prodeje ovšem mohou nabídnout i e-shopy jednotlivých značek či jejich autorizovaných prodejců, kde je kromě informací a fotografií často možnost telefonických dotazů či on-line konzultací.

Výrobci zákazníkům také často usnadňují výběr rozdělením nářadí do hobby a profi segmentu. Jde o kritérium spíše orientační, ale důležité v tom, že vám napoví, které výrobky jsou určeny k maximálnímu zatížení a častému provozu a které jsou vhodné spíše k občasnému použití pro kutilské práce. Smysl tohoto kategorizování spočívá především v tom, že vás nasměruje k produktům, které skutečně potřebujete, a umožní vám vyhnout se zbytečné investici do nářadí, jehož možnosti byste nevyužili.

Jednotlivé značky řeší toto rozdělení různě. Například Bosch kromě podrobných popisů odděluje kutilské a řemeslnické nářadí různou barvou jeho plastových částí (zelená a modrá řada). Švédská značka Husqvarna, která je desítky let synonymem špičkové kvality zejména v segmentu řetězových pil, usnadňuje zájemcům orientaci jednoduchým dělením do kategorií podle požadavků na využití výrobku. Nabízí tedy výběr mezi pilami pro příležitostné použití, všestranné použití, výkonné robustní či profesionální pily nebo pily vhodné pro péči o stromy. Podobné dělení najdete i u jiných značek.

Do kategorií profi a hobby řadí své zboží rovněž e-shopy, které mají v sortimentu více značek. U těchto obchodů lze často narazit na výhodnější ceny než u firemních e-shopů. Ale je už rovněž nutné zbystřit pozornost a ověřit zejména možnost reklamace a záručního servisu. Prodejci totiž mohou mít zboží z jiných zdrojů než od oficiálního dovozce. Orientace bývá u těchto prodejců o něco složitější i v tom, že do zmíněných kategorií poměrně svévolně řadí prověřené značky vedle neznámých výrobků.

některé firmy odlišují nářadí v hobby a profi segmentu barvou plastových dílů (bosch GSb 18-2-Li Plus Professional)

Riziko neznámých značek

Neznámými či nově vznikajícími značkami je trh s ručním dílenským nářadím doslova zaplavený. Hlavní kouzlo nákupu těchto výrobků spočívá v nižších, někdy i třetinových či čtvrtinových cenách oproti renomovaným firmám či prověřeným produktům jednotlivých značek. Nakupování v kategorii „no name“ je však zároveň našlapováním po tenkém ledě. Můžete se do něj pustit například v situaci, kdy vám na výdrži nářadí příliš nezáleží a kdy je jisté, že vám ho prodejce v případě poruchy bez řečí vymění kus za kus, nebo tehdy, pokud jde o nářadí natolik jednoduché a nenáročné, že na něm při občasném použití není příliš co pokazit. To platí třeba pro různé excentrické brusky pro sezónní přebroušení zahradního nábytku nebo levný aku šroubovák za předpokladu, že ho použijete třikrát do roka.

U zdánlivě výhodné cenové nabídky nářadí, které je závislé na výkonu, výdrži, odolnosti proti prachu či přehřívání nebo na přesnosti řezu, však raději zvažte, zda nepřiplatit. V těchto případech se vyplatí věnovat trochu času získání informací, které vám buď potvrdí, že může jít skutečně o dobrou a výhodnou investici, nebo vás naopak odradí od zbytečně vyhozených peněz. Kde ale takové poznatky získat? Máte několik možností.

Za vyšší cenu získáte se značkovým nářadím i spolehlivý záruční a pozáruční
servis (Hitachi)

Recenze a hodnocení

Nejdostupnějším zdrojem široké škály informací je internet. Využít můžete například vyhledávač zboží Heureka a u jednotlivých výrobků kromě podrobných specifikací pročítat i laické uživatelské recenze. Jde pouze o orientační, ne zcela spolehlivý, nicméně užitečný doplňkový zdroj informací. Uživatelské recenze mají u zboží i někteří jednotliví prodejci, například Alza. Dobře zpracované testy nářadí najdete i na webu Český kutil, užitečné tipy pro nákup zejména v segmentu aku nářadí lze získat také například na informačním webu Pražské energetiky.

Podrobné a dobře zpracované testy jsou k dispozici i na webu Arecenze. Aktuálně je tam dostupný například obsáhlý test deseti nejlepších aktuálně nabízených akumulátorových vrtaček a šroubováků, který zařadil na první místo přístroj Bosch GSB 18-2-LI Plus Professional. Na webu lze číst i doporučení pro výběr aku vrtaček podle konstrukce, typu motoru či akumulátoru a další užitečné informace.

Tradičním zdrojem kvalitních nezávislých spotřebitelských testů s využitím autorizovaných zkušeben je časopis a web dTest. V případě dTestu je sice nutné zaplatit předplatné, ale placená služba by měla zaručit přístup k testům skutečně nezávislým a neovlivněným zájmy výrobců. Což naopak nelze říci o řadě webů, které se sice tváří jako zdroje testů či recenzí, ale slouží především k nasměrování zájemců na příslušný e-shop.
Velmi zajímavým zdrojem informací o kvalitě nářadí, k němuž vám postačí i jen základní znalosti angličtiny, je třeba web renomovaného časopisu Popular Mechanics. Periodikum s více než stoletou tradicí přináší na svých internetových stránkách testy či výběry nejlepších výrobků v rámci jednotlivých druhů nářadí. Ne všechno nářadí z těchto hodnocení je na českém trhu dostupné, ale celá řada výrobků ano. Mezi šesti nejlepšími elektrickými hoblíky, které Popular Mechanics ve svém letošním testu doporučuje, je tedy například Hitachi P2OST, který lze u tuzemských prodejců koupit za cenu od 2 320 korun.

Dobré rady

  • Nářadí v hobby kategorii je určeno pro občasné a nepravidelné používání, zatímco profi či řemeslnické nářadí by mělo vydržet každodenní a několikahodinový provoz
  • Rozdíl mezi levným „no name“ nářadím a drahými značkovými výrobky nespočívá jen ve výdrži a odolnosti, ale také například v omezení vibrací či přehřívání a ergonomii madel.
  • Recenze uživatelů na spotřebitelských webech jsou dobrým doplňkovým zdrojem informací, ale je nutné brát je s rezervou třeba i proto, že je mohou psát sami prodejci, případně konkurence.

text: Richard Guryča
foto: archiv firem a Shutterstock

Uložit

Vybíráme nářadí do dílny