U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Zahradní stavby pro děti

Kategorie: Dílna | Autor: Josef Šťastný

O prázdninách, kdy mají spoustu volného času, si děti častěji než jindy hledají prostory a objekty, kde by se mohly scházet ke hrám a kde by si mohly vyzkoušet svou sílu a obratnost. Šikovní tatínkové a dědečkové mohou na zahradě vybudovat pro děti kryté pískoviště, houpačky, šplhadla, terče na házení míčků, prolézačku i víceúčelovou cvičnou věž.

Cvičná věž

Základ stavby tvoří dva čtvercové moduly o rozměrech 1×1 m. Stojiny (1) z hranolů o profilu 80×80 mm jsou vysoké 1,9 m (u věžovité konstrukce 2,9 m). Je vhodné je upevnit do zabetonovaných ocelových patek, které se používají např. ke stavbě pergol. Ve výšce 1,1 m spojíme stojiny vodorovnými hranoly pomocí vratových šroubů a ve výšce 1,9 m zábradlím z ocelových trubek o průměru 25 mm. Ze stejných trubek uděláme madla (5). Žebřík (4) a tyč šplhadel (7) vyrobíme z trubek o průměru 30 mm. Na zhotovení stříšky můžeme použít prkna nebo dřevotřísku – tu ale opatříme střešní krytinou nebo oplechujeme. Kostra vyklenuté plochy (6) a šikmé plochy (2) bude z ocelových trubek o průměru 30 mm. Na podlážky použijeme latě tlusté 18 – 20 mm. Pneumatiky svislého průlezu (3) zavěsíme na čtyři řetězy, které ukotvíme do terénu. V podlážce vyřízneme otvor o velikosti vnitřního průměru pneumatiky. Podlážku zespodu kolem otvoru zpevníme dalšími hranoly. Všechny dřevěné i kovové části konstrukce opatříme konzervačním nátěrem.

Kryté pískoviště

Jeho základ tvoří rám s lavičkami na dvou stranách. Rám má rozměry zhruba 125×125 cm, výšku 46 cm, v rozích je vyztužen dřevěnými hranoly. Šířka laviček je asi 20 cm. Vhodným materiálem jsou dostatečně široká prkna. Stříška má rozměry 125×150 cm, boční stěny mají mírný sklon. Příčné střešní nosníky jsou z hranolů 2,5×5 cm a horní plochy mají zkosené podle sklonu střechy. Střešní podpěry z hranolů 4×3 cm jsou upevněny vratovými šrouby s podložkami a křídlatými maticemi k bočním stěnám rámu. Stejným způsobem je upevněna i střecha na podpěry. To umožňuje snadnou demontáž celé konstrukce. Na pokrytí střechy jsou vhodná prkna nebo vodovzdorná překližka. Sklopení střechy k jedné straně v zajištěné poloze chrání děti před sluníčkem a větrem a při úplném spuštění zakrývá písek i lavičky před nežádoucím znečištěním či promáčením deštěm. Na okraje střechy můžeme ještě upevnit látkové závěsy, které chrání před sluncem a vytvářejí dětem pocit soukromí. Konstrukce pískoviště není těžká, na zimu ji můžeme uklidit na chráněné místo.

Figurína na házení míčků

Při házení míčků do otevřených úst “Mexičana” si děti procvičí přesnou mušku a mohou soutěžit v počtu zásahů. Na výrobu budeme potřebovat dřevěnou nebo dřevo-třískovou desku o rozměrech 80×130 cm a tloušťce 18 mm, latě na stojan, prkénko. Na desku nakreslíme tužkou síť vodorovných a svislých čar, vzdálených od sebe 10 cm. Do sítě nakreslíme obrysy a hlavní linie postavy. Teď se můžeme rozhodnout – buď ponecháme desku celou a vyřízneme pouze otvor úst, nebo vyřízneme přímočarou pilkou i celou postavu. Mexičana vymalujeme veselými barvami (nejlépe latexovými) a zvýrazníme kontury. Z latí zhotovíme opěrný stojan. Rozměr x zvolíme takový, aby figurína měla dobrou stabilitu. V její horní části – za klobouk – upevníme ze zadní strany 10 cm široké a 20 cm dlouhé prkénko. Na ně můžeme stavět pyramidy z kelímků od jogurtů a sestřelovat je hadrákem. Na házení do úst Mexičana jsou vhodné míčky na stolní tenis nebo hadráky, které zhotoví šikovná maminka. Tenisové míčky se nehodí – mají příliš velkou razanci. Použijeme-li na zhotovení dřevotřískovou desku, nesmíme ji nechávat venku na dešti. Šplhadla a houpačky Na obrázku vidíte několik příkladů, jak z různých materiálů vyrobit jednoduché houpačky a šplhadla. Podmínkou pro jejich bezpečný provoz je možnost upevnit je na strom s dostatečně pevnými větvemi. Kromě zručnosti potřebujeme k jejich zhotovení pevná dřevěná prkénka a kvalit- ní provazová lana. Jsou k dostání v prodejnách provaznických výrobků a při jejich výběru bychom neměli šetřit, ale myslet především na bezpečnost dětí. Velmi důležité je také pečlivé a bezpečné uvázání uzlů.

KRESBY AUTOR, FOTO ARCHIV

Zahradní stavby pro děti