U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Chrápání není žádná legrace

Kategorie: Volný čas | Autor: Mgr. Petr Routner

Mnozí vnímají tuto chorobu jen jako průvodní jev zvyku spát na zádech. Postižení odmítají věřit partnerům i kolegům, s nimiž je občas svede pod jednu střechu služební cesta, a problém zlehčují. Pokud se však nerozhodnou podstoupit léčbu, mohou si způsobit vážné zdravotní problémy.

Nejvíce se chrápání projevuje při spánku na zádech. Brada v této poloze trčí nahoru, celá krční páteř je v záklonu a jazylka neboli laicky ohryzek je ve velmi nepříznivé poloze a funguje jako záklopka dýchání. Chrápání, tedy nemoc zvaná ronchopatie, se postupem času většinou prohlubuje. A stavy bezdeší, tzv. apnoické pauzy, jsou stále častější a delší. Partner trpí strachem, že se postižený udusí. K obavám skutečně je důvod, důsledky mohou být až fatální.

Příčiny chápání

Chrápání je vyvoláno dvěma příčinami. První je třeba hledat v anatomii. Buď jde o problém vrozený – člověk má např. o něco delší měkké patro, což ho nutí dýchat ústy, nebo o handicap získaný. Horní cesty dýchací se stávají třeba po častých rýmách nebo po úrazu, při němž se vychýlí nosní přepážka, méně průchodné, popř. se v nich vytvoří tak zvaná adenoidní vegetace (další nosní mandle, nebo jsou nosní i krční mandle zduřelé). Anatomické problémy je třeba řešit chirurgicky. Nejde o zákroky složité, například operace nosní přepážky trvá 20 až 25 minut a vyžaduje pouze jednodenní hospitalizaci.

   Chrápání je za druhé vyvoláno i problémy funkčními. Vpředu na krku jsou nadjazylkové a podjazylkové svaly, které jsou velmi často oslabené. Jako všechny příčně pruhované svaly v naše těle mají svého protivníka nebo spíše protihráče (biceps má triceps, opozitem prsních svalů jsou svaly mezilopatkové atd.). Protihráčem těchto svalů na zadní straně krku je horní trapéz. Když je přetížen – a my jej v bdělém stavu neustále přetěžujeme, neboť máme hlavu stále v mírném záklonu – zmíněné svaly na přední straně krku jsou v nečinnosti a postupně slábnou. Tyto problémy, které vznikají vlastně už ve chvíli, kdy jako děti začneme zvedat hlavičku, se dají řešit konzervativně, rehabilitací.

Čeho se můžeme obávat

Když člověk začne pravidelně chrápat, lze předpokládat, že budou následovat i apnoické pauzy. Pomocné olejíčky na polštář nebo střiky do krku sice zmenší otoky sliznic, zlepší proudění vzduchu v dýchacích cestách, ale nic neřeší.

   Setkal jsem se s lidmi, jejichž apnoické pauzy, tedy bezdeší, trvalo od 3 do 42 sekund. Když někdo tak dlouho nedýchá, je to opravdu velký problém. Důsledky a souvislosti byly zjištěny před zhruba 20 lety, kdy se u řady úmrtí objevily velmi podobné tělesné znaky – šlo o lidi v produktivním věku, většinou s nadváhou, kteří dlouhodobě chrápali. Postupně byla vypracována studie, při níž se diagnostikoval sleep apnoe syndrom.

   Mnozí si myslí, že chrápání a apnoické pauzy trápí hlavně muže. Není to pravda, trpí jím i ženy – jde zhruba o poměr 55 % (muži) na 45 % (ženy). Stavy bezdeší provázející chrápání mohou způsobit srdeční arytmie, zvýšení krevního tlaku a u mužů dokonce impotenci. Chrápání, a tedy špatné dýchání, zhoršuje anginu pektoris a stavy po infarktu – a může přispět i k jejich vzniku.

   Při těžším chrápání, kdy už postižení budí nejen sousedy, ale i sami sebe, mohou nastat rovněž problémy sociální. Lidé jsou málo výkonní a usínají při práci, což je dramatické zejména u řidičů autobusů nebo kamionů. Nezřídka vede silné chrápání i k rozchodu partnerů.

Diagnóza ve spánkové laboratoři

Člověka, který si nechce způsobit zdravotní problémy a obtěžovat své okolí chrápáním, by měl nejprve vyšetřit neurolog (měl by ho tam poslat osvícený obvodní lékař nebo specialista z ORL). Ten zjistí ve speciální spánkové laboratoři, zda jde o sleep apnoe syndrom a v jakém je nemoc stadiu. Určí její typ, stupeň a příčinu. A hlavně stanoví, zda je třeba problém řešit operativně nebo konzervativně.

   K nám chodí pacienti i na předoperační přípravu. Pokud se totiž dotyčný nenaučí určité optimální způsoby dýchání ve spánku, má operace poloviční úspěch, protože svaly na přední straně krku jsou téměř vždy oslabené. Když po operaci nosní přepážky zůstanou svaly ochablé, problém se často vrátí.

   Naše cvičení je na neurofyziologickém principu. To znamená, že když dotyčný určitou dobu cvičí, v mozku se přetvoří program, který je ve spánku nastaven. V dětství máme program nastaven správně, neboť svaly na přední straně krku jsou v optimálním napětí. V průběhu života z různých důvodů ochabnou a program se pokazí. Speciální technikou (orofaciální stimulací) umíme přivést mozek k tomu, aby si zase ten původní program vybavil. Jde o fonační dýchání, které je založené na vyslovování některých hlásek v určité poloze, což posiluje ty správné svaly. Zatím je můžeme nabídnout jen v našem rehabilitačním středisku. Dechovou gymnastiku si ovšem může pacient trénovat i sám doma.

***

CVIČÍME SPRÁVNÉ DÝCHÁNÍ

Sedneme si do zcela rovného sedu, přitáhneme bradu k hrdelní jamce a lopatky k páteři (Brüggrův sed). Potom se hluboce nadechneme nosem do oblasti hrudníku a následuje co nejdelší výdech ústy. Cvičení několikrát denně zopakujeme (mělo by trvat 2 – 3 minuty). Tak se postupně bude zlepšovat vaše dýchání. Jde o jednu z pomocných rehabilitačních technik při sleep apnoe syndromu.

CO ZHORŠUJE CHRÁPÁNÍ

Zanedbání léčby horních cest dýchacích

Neřešení anatomických vad v dýchacích cestách

Pravidelná konzumace alkoholu

Kouření, které zhoršuje funkci plic

Nadváha a obezita (Pokud obezita dosáhne hodnoty 30 BMI indexu a výše, sleep apnoe syndrom se téměř nedá řešit, a to operativně ani konzervativně; nejprve je třeba váhu redukovat.)

O autorovi| Mgr. Petr Routner, Centrum ucelené rehabilitace Praha 4

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO PAVEL ZEMAN

Chrápání není žádná legrace