U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Kouzlo zahrady

Kategorie: Chatař & chalupář – kouzlo zahrady – uvodník | Autor: Martina Lžičařová

Kdy a za jakých okolností si můžeme říct: tahle zahrada je prostě kouzelná… anebo: má takové zvláštní kouzlo? Možná tehdy, když do ní vstoupíme z rušné ulice a najednou se ocitneme v jiném – ztichlém světě. Když nás obklopí ničím nerušené ticho a naplní nás nečekaným klidem. Oči okouzleně vnímají jen všudypřítomnou zeleň. Tou nemyslím jen jedinou barvu, ale celou škálu zelené, jež se objevuje na listech, květech, jehličí, v mechu, trávě, ale i ve vzduchu a vodě. A kterou podtrhují všechny další barvy, co jich jen je, a kterými se příroda pyšní – tu rudým kalichem květu, jinde nenápadnou šedí kamene.

Ticho zahrady dokáže zklidnit, zastavit. Nabízí prostor pro vnímání nehmatného: vůní, světla, pohybu a také krásy a atmosféry. Najednou si všímáme intimity prostoru, souladu rostlin s okolními architektonickými prvky,

maličkostí. Necháváme se unášet mihotavými reji barev, nastavujeme tvář slunci, přivoníme si k nejkrásnější růži. Vodní hladinu protneme svými prsty, pohladíme drsnou kůru stromů. Tehdy si nás kouzlo zahrady podmaňuje a my se stáváme její součástí.Pro tohle kouzlo zahrady, které uzdravuje lidské duše, se mnohý z nás stává zahradníkem. Snažme se, aby každá zahrada měla takový dar!

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: Foto: Kamila Varcoller

Kouzlo zahrady