U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

DEKOR NA STĚNÁCH?

Kategorie: Dílna | Autor: MGR. HALKA MARŠÁKOVÁ

Nástěnná dekorace a malba je zajímavým ozvláštněním v interiéru. Právě o tom je příspěvek absolventky pražské VŠUP Halky Maršákové, která spolu s interiérovou designérkou Lucií Barešovou založila Studio IN2.

Autorskému dekorování interiéru a jeho celkové barevnosti se věnuji od roku 2004. Vzory, které mne fascinovaly už v době mého studia na pražské VŠUP, jsem v interiéru začala postupně uplatňovat pomocí nástěnných maleb. Častým typem našich zakázek ve Studiu IN2 bývají mj. právě nástěnné malby. Stávají se výraznou a originální dominantou interiérů. Nástěnná dekorace imalba se dá velice dobře kombinovat s jednobarevnými textiliemi a dalšími doplňky. Svoje vzory nikdy neopakuji, snažím se interiéru „ušít jeho dekor přímo namíru“. A to jak v jeho tvaru, tak barevnosti.

   Využití stěn nebo jedné stěny k dekoraci interiéru má několik výhod. Je to rychlý a originální způsob, jak dodat interiéru útulnost, jedinečnost, humor a je možné opticky prostor měnit, zmenšit ho, zvětšit, apod.

   Už pouhým použitím barev na stěnách, a to i bez dekoru, můžete tohoto efektu dosáhnout. Pomocí barev a nástěnných maleb lze ozvláštnit celkovou atmosféru interiéru, i nábytek může působit v kombinaci s nástěnnou malbou zcela jinak než bez ní. Velice ráda používám velkorysé a monumentální vzory, a to i do menších prostor. Nejčastěji navrhuji květinové a geometrické. Ideální pro harmonii v interiéru je jejich kombinace. Organický květinový vzor dodá prostoru pohyb a příjemně naruší pravoúhlost místnosti, geometrie ji naopak podpoří a dá jí potřebný řád.

   Doporučuji nebát se barev, a to i těch tmavých. Útulnost často dodá prostoru právě tmavá barva. Dále bych doporučila používat kvalitní interiérové barvy, na výsledku je to znát. Šetřit na nich se tedy nemusí vyplatit.

   A jaké budou letošní barevné trendy v interiéru? I když existují čtyři základní trendové skupiny, pokrývají v podstatě celé barevné spektrum, od primárních výrazných barev, přes jemné odstíny a jejich kombinace. To nejdůležitější je, aby výsledný interiér působil přesvědčivě, nápaditě a hlavně, aby se v něm lidem dobře žilo!

O autorovi| TEXT: MGR. HALKA MARŠÁKOVÁ

Popisy k obrázkům

Jedná se o relaxační místnost soukromého fitness. Lehátka si vybral klient sám. K nim jsem dořešila barevnost stěn, nástěnnou malbu a perforovanou roletu s dekorem labutí. Pruh trávy probíhá po celém obvodu místnosti. Jde o motivy, které mají navodit klidnou relaxační atmosféru

V této kuchyni bylo potřeba dořešit prostor (pruh) nad kuchyňskou linkou. Celá kuchyň působila nedořešeně a neútulně. Tady je vidět, jak dokáže jednoduchý dekor a barva prostředí změnit

Jde o komerční interiér. Vstupní schodiště s malbou mělo návštěvníky naladit a nasměrovat do jídelny, ve které se tento dekor opakuje, jen v jiné formě. Schodiště působilo velmi chladně a technicistně. Dekorem se docílilo jeho zútulnění a oživení

Tato ložnice byla již vymalována výraznou žlutou barvou. Je to byt temperamentní ženy, takže jsem se nebála zvolit výrazně barevné květy ve velkém měřítku i přesto, že zde není moc velký odstup od stěny. Důležité bylo do syté žluté dostat bílou, tím se žlutá stěna propojila se stropem a sousedním pokojem. Bílá se musí v interiéru vždy v nějakém procentu zachovat

Autor fotografií: FOTO: RICHARD MARŠÁK, FRANCK ALASSEUR

DEKOR NA STĚNÁCH?