Zahradní stavby

Pergola, altán či zahradní chatička vám přinesou spoustu radosti. Romantické místo k posezení i letnímu přespání, ale i praktický domek či přístřešek na nářadí přitom není těžké postavit.

Zahradní stavby k odpočinku či skladování, případně i k obojímu, představují zpravidla lehkou a jednoduchou dřevěnou konstrukci, která stojí na několika možných typech základů a bývá zastřešena krytinou vhodnou pro takový typ stavby. Tedy krytinou lehkou a vyhovující malému sklonu střechy.

Obvykle lze k takové stavbě přistoupit dvěma způsoby: buď si vyberete z nepřeberné nabídky na trhu přesně to, co žádáte (zahradní domek či chatku, altán, pergolu, garážový přístřešek) a necháte si přivézt stavebnici, kterou podle návodu sestavíte. K tomu si zpravidla vystačíte i se sadou základního nářadí. Postačí vám akumulátorový vrtací šroubovák s vrtáky do dřeva a sadou bitů, hřebíky, kladivo, vodováha a metr, ruční či elektrická pila. Hodit se bude i skládací žebřík. A nakonec také zpravidla budete potřebovat lazuru či barvu a náčiní pro natírání. Nebo můžete takovou stavbu vybudovat svépomocí a s využitím přebytků materiálu, který vám zbyde třeba po výměně střechy a krovů.

Dejte pozor, abyste nebyli v rozporu se zákonem ohledně vzdálenosti, kterou musí mít stavba od sousedního pozemku

Pro nezkušeného nováčka nemusí být sestavení zahradního domku úplně jednoduché, ale podle návodu a s trochou trpělivosti se to dá zvládnout. Určitě se vyplatí dělat tuto práci ve dvou nebo mít pomocníka alespoň v dosahu. Je samozřejmě rozdíl, jestli stavíte jednoduchou pergolu či zastřešení terasy nebo sestavujete zahradní chatku o dvou místnostech a se sedlovou střechou. Ale při nákupu stavebnice téměř vždy existuje i možnost nechat si vše postavit od dodavatelské firmy na klíč. Za to si ovšem připlatíte.

Plán umístění

Samotnému stavění by však měl předcházet nadmíru důležitý krok, kterým je plánování. Umístění objektu by mělo odpovídat jeho požadované funkci. Altán či zahradní chatka pro tichou relaxaci, klidné pracovní místo nebo i provizorní přespání se bude hodit spíše do odlehlého koutu zahrady, přístřešek pro posezení je zase lepší umístit tak, abyste kvůli každému šálku s kávou nemuseli ujít kilometr. Domek na nářadí se bude hodit v „pracovní“ části zahrady nebo v těsném sousedství domu a přístřešek pro auto zase logicky v návaznosti na příjezdovou cestu.

Plánujete-li využít zahradní domek pouze jako sklad, postačí velmi jednoduchá stavba, ale zvažte její zateplení

Stavební zákon vás v budování zahradní stavby do 25 m² zastavěné plochy a do 5 m výšky nijak zásadně neomezuje, ale je důležité vyvarovat se věcí, které by mohly být do budoucna zdrojem problémů. Jedním z mála omezení, které pro drobné stavby v zahradách rodinných domů ze zákona vyplývá, je nutnost dvoumetrového odstupu od sousedního pozemku. To může být problém v případě, že máte velmi malou zahradu nebo by se vám hodilo stavět přímo u zdi či plotu, které vás od sousedního pozemku oddělují. Tady je důležité vědět, že stavební úřad vám může udělit výjimku, ale udělá to jen na základě souhlasného stanoviska vašich sousedů, takže se vám určitě vyplatí vyjednat si ho dřív, než se pustíte do čehokoli dalšího.

Zkompletování malé dřevěné stavby není složité, ale laik může narazit na problémy, někdy je lepší nechat si domek postavit na klíč

Konzultovat na stavebním úřadě byste měli i objekt, který přesahuje limit 25 m2 zastavěné plochy, což se u větší zahradní chaty může stát. Obecně je pro malé stavby uvedeného typu důležitý jednak územní plán a také to, zda stavíte na pozemku, jehož součástí je dům s číslem popisným, tedy obvykle v zahradě. Tam bývá situace bez problémů, zatímco například v zahrádkářské kolonii nebo na samostatné zahradě si raději předem zjistěte, co tam můžete postavit.

Základ je důležitý

Pomineme-li možnost postavit zahradní domek jako mobilní stavbu (řešení pro situace, kdy nic jiného stavět nelze), je nutné jakýkoli typ přístřešku či domku odpovídajícím způsobem založit. Zatímco pergola, garážové stání či zastřešení terasy obvykle postačí založit formou ukotvení sloupků do zabetonovaných či k betonovému základu přišroubovaných ocelových patek, uzavřený domek vyžaduje základ o něco důkladnější. Kromě jiného proto, že je těžší a není od věci ani to, když je odspodu dobře izolovaný, což nejlépe splní klasická betonová deska.

Z nářadí při montáži nejvíce využijete vrtací akušroubovák a připravte si žebřík, metr, vodováhu a v ideálním případě rovněž pomocníka

Zvláště pro lehčí stavby však existují i jednodušší možnosti, ať už usazení chatky či altánu na betonové pilíře, či zemní vruty, nebo dostatečně těžké a stabilní betonové dlaždice. Je-li rám, na němž stavba spočívá, dostatečně odolný, může být usazen i na zhutněném štěrkovém loži, ale v takovém případě je nutné dřevo důkladně chránit před vlhkostí.
Je samozřejmě možné vyzkoušet i různé varianty uvedených postupů: například postavit pilíře z tvárnic pro ztracené bednění, vybudovat betonovou základovou desku a na ni ještě dřevěný trámový rošt, vybetonovat tradiční základové pásy, nebo dokonce vyhloubit sklípek, což zákon u uvedených drobných staveb rovněž umožňuje.
Vezměte však v úvahu i to, že jednou z výhod lehkých konstrukcí zahradních staveb je možnost jejich snadného rozebrání či přemístění, pokud vám na daném místě přestanou z jakéhokoli důvodu vyhovovat. Zemní vruty či betonové dlaždice snadno přenesete, pilíře se dají rozebrat, patky uřezat, ale co s důkladnou železobetonovou deskou?

Zateplení a střecha

U otevřených přístřešků je nutné zavětrovat střechu. Nestačí jen spojit svislé pilíře vodorovnými trámky, na něž se pak montuje konstrukce střechy, ale je třeba podpořit odolnost stavby proti nárazům větru alespoň jednoduchým zavětrováním v podobě trámků, kterými se šikmo spojí svislý pilíř s vodorovným rámem (věncem). Obvykle postačí vruty, ale tesařský spoj na čep je samozřejmě lepší a rovněž dobře vypadá.
U uzavřených chatek či altánů si včas rozmyslete, zda by nebylo dobré udělat tepelnou izolaci stěn, stropu, případně i střechy. Má-li chatka sloužit i k občasnému přespání, zvýší tepelná a akustická izolace komfort pobývání uvnitř i v případě, že bude užívaná jen sezónně. Izolace vás totiž chrání i před přílišným prohříváním stavby a následným nočním horkem.

Příklad chatky, která na poměrně malé ploše šikovně kombinuje skladovací prostor na nářadí i krytý přístřešek na uložení dřeva (OBI)

Určitě má smysl zateplovat i domky na nářadí, pokud v nich chcete skladovat například akumulátory či mazivo pro zahradní nářadí nebo barvy či zazimovat některé rostliny. Žádnému z uvedeného totiž nesvědčí promrzání.
Parametry tepelné izolace stěn lze ovlivnit volbou síly desek či palubek, z nichž se chatka staví, nebo také standardním zateplením stěn kamennou vlnou či polystyrenem. Totéž platí i pro střechu, která u většiny těchto staveb vlastně tvoří „pátou stěnu“ a není od vnitřních prostor oddělena půdou a stropem.

Dobré rady

  • Nejoblíbenější střešní krytinou jsou u zahradních staveb asfaltový šindel nebo pásy, ale použít lze v podstatě jakoukoli krytinu, pokud na ni má stavba dostatečnou nosnost a požadovaný sklon střechy.
  • Umístění zahradní stavby volte nejen s ohledem na předepsanou vzdálenost od hranice pozemku, ale i podle zeleně: vzrostlé stromy či keře v blízkosti budou způsobovat „zelenání“ dřeva kvůli mechům.
  • Pro zachování trvanlivosti dřevěné konstrukce je nejvhodnější kombinace ochranného nátěru proti dřevokazným škůdcům, houbám a plísním a některé z tenkovrstvých lazur, které do dřeva proniknou hlouběji než lak či silnovrstvá lazura.
  • Regulérní chatka může mít i kvalitní otevíratelná okna, ale jde rovněž o lákadlo pro zloděje. Pokud není stavba u trvale obývaného domu, myslete na zabezpečení v podobě okenic, kvalitních zámků i petlic a ochranu cennějšího nářadí i uvnitř, například uzavřením do skříní či beden nebo uzamčením k podlaze nebo ke stěně

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Zahradní stavby