Zabydlete zahradu zvířátky

Rubrika: Zahrada

Na venkovskou zahradu a dvorek vždy patřila nějaká domácí zvířata. Můžete je tu mít i dnes, i když v poněkud jiné podobě.

Chalupáři, kteří přijíždějí na chalupu jen o víkendech nebo o dovolené, tu těžko mohou chovat slepice, kozy, husy, ovce a další „havěť“. Zvířata přece potřebují pravidelnou péči. Ale to neplatí o všech! Na zahradě a na dvorku se nám mohou zabydlet zvířata neživá – přesněji řečeno jejich plastiky ze dřeva, kovu, kamene či keramiky.

Jak vybírat

V žádném případě by keramické husy, dřevěné ovce nebo kamenná kočka neměly působit jako „umělohmotní trpaslíci“ – tedy kýčovitě. Záleží především na materiálu a ztvárnění. Ideálními materiály jsou kámen, keramika, kov, dřevo, případně i sklo. Podoba zvířete může být pojata realisticky nebo s určitou nadsázkou. Sklouznutí ke kýči hrozí spíš u realisticky vyhlížejících plastik, které jsou ještě „věrně“ vymalované pestrými lesklými barvami. U zjednodušené, humorné podoby, která se netváří „jako živá“, je jasné, o co jde.

Kočka, nebo pes?

Ze zahrady určitě nebudeme dělat živočišnou farmu. Z větších zvířat postačí jedno, slepiček nebo kačen si můžeme dopřát třeba i maličké hejno. Rozhodovat se mezi kočkou a psem, ovcí a kozou asi nejspíš budeme podle toho, jaké zvíře je nám sympatické obecně nebo která plastika nás zrovna zaujala. Záleží i na tom, kam ji chceme umístit.

Ležící kočce to bude slušet na terase u domu, kde ji nepřehlédneme, číču na všech čtyřech tlapkách dáme vedle lavičky nebo pod strom. Pro drobné slepičky najdeme místo, které budeme mít na očích, kozu postavíme třeba na trávník nebo před kůlnu.

NÁŠ TIP

Nejrůznější plastiky zvířat, vhodných do zahrady, najdete na tradičních keramických, hrnčířských a řemeslných trzích. Tady byste měli mít záruku, že nenarazíte na kýč. Vypravit se můžete například do Berouna 2.–3. května a první víkend v září, v sobotu 30. května do Kostelce nad Černými Lesy nebo 19. a 20. září do Kunštátu na Moravě.

V zahradě nebo na dvorku nám mohou dělat společnost domácí zvířata. Nevadí, že jsou jen keramická, z kamene nebo ze dřeva.

www.keramikavach.czwww.galerieloket.cz, www.hrncirsketrhy.cz, www.www.kunstat-mesto.cz, www.kostelecncl.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ

FOTO: MICHAL TVRZ, AUTORKA, ARCHIV FIREM A SHUTTERSTOCK

Zabydlete zahradu zvířátky

Zabydlete zahradu zvířátky