Prázdniny pro kotě

Rubrika: Kočka, Mazlíčci

Volné dny jsou ideální k tomu, vštípit chlupaté kouličce základní návyky a vzájemně si porozumět.

Není ničím neobvyklým, že v létě přibude do rodiny domácí mazlíček. Často je jím kotě, bezprizorní nebo darované prarodiči či sousedy. V nejbližším období nás bude stát jistou dávku trpělivosti a času, ale o to šťastnější bude následující soužití.

Pohyblivé hračky zabaví nejvíce

Aby mu nebylo smutno

Prvních pár nocí se s kotětem příliš nevyspíme. Bude postrádat mámu a sourozence, což dá hlasitě najevo, a poleze za námi do postele. Využijme toho, že se mu po jídle chce spát, a uložme ho do vyššího košíku nebo kočičí přepravky, odkud nedokáže vylézt. Pocit samoty dokáže mírnit ohřívací láhev či malá PET láhev naplněná teplou vodou a vložená do vlněné nebo fleecové ponožky, k níž se může přitulit. Většímu kotěti připravíme plnohodnotný pelíšek na teplém, klidném místě. Zapomenout nesmíme na kočičí toaletu.

Aby bylo v bezpečí

Zejména na chatách a chalupách hrozí nezkušenému a neohrabanému zvířátku nebezpečí. Může podlézt pod plotem a ztratit se, spadnout do nádrže s vodou, zalézt do podvozku auta. I v interiéru čeká nejedna nástraha v podobě otevřeného okna, horkého jídla, jedovatých květin. Na okna nainstalujeme pevnou síť, vše nebezpečné dáme jeho z dosahu.

Lepenková krabice poslouží kotěti jako bezpečný pelíšek i místo pro hry

Aby bylo zdravé

S nalezencem zamíříme co nejdříve k veterináři, minimálně pro antiparazitika. Tříměsíční kotě můžeme nechat naočkovat, případně očipovat. Po očkování mají zvířata oslabenou imunitu, neměla by se tedy alespoň týden přetěžovat, zmoknout apod.
Kvalitním krmivem vhodným pro danou věkovou kategorii předejdeme mnoha zdravotním obtížím. Pokud jde o násilně odstavené kotě, dáváme mu pouze speciální mléko, nikdy ne kravské.

Aby se nenudilo

Pro přirozený pohyb i možnost broušení drápků pořídíme sestavu na lezení a škrabadlo. Kotě potřebuje hračky, ale jen malé, lehké a měkčí, aby se jich nebálo.
Výhled ze zabezpečeného okna zabaví i dospělou kočku v bytě.

Dobrá rada

Pro kočky je životně důležitý nepřetržitý přístup k čisté vodě.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock

Prázdniny pro kotě