Máte blechy?

Věřili byste, že parazité se stále dobývají pod kožichy našich domácích mazlíčků? Jsou tací, kteří si nedají pokoj ani na podzim, ani v zimě. Blecha je jedním z nich.

 

 

Psi a kočky jsou neodmyslitelní členové stovek a tisíců domácností a s čím dál větší oblibou zaujímají své místo třeba na naší nové pohovce. Spolu s nimi mohou však pohovku a nejen ji začít okupovat například i nepříjemné blechy, které jsou jedním z vnějších parazitů, kteří celoročně ohrožují pohodlí a především zdraví našich domácích mazlíčků. Pokud blecha dobyla kožich psa nebo kočky, dobyla i vaši domácnost, postel, polštář, dokonce možná i vaši šatní skříň. Mimo jiné je blecha i mezihostitelem tasemnice psí, která je nebezpečným vnitřním parazitem, jenž se pokouší o zdraví psů a koček.

 

Prevence především
Jak ochránit psa a kočku a předejít nevítaným návštěvníkům v našich interiérech? Řešením pro vašeho psa jsou např. pipety s repelentním účinkem Advantix, které jej ochrání před blechami, klíšťaty, komáry, všenkami i bodavými mouchami. Repelentní účinek dokáže odpudit např. klíště ještě dříve, než se stihne přisát. Tímtéž účinkem disponuje i antiparazitární obojek Foresto, který před klíšťaty a blechami ochrání vašeho psa i kočku až po dobu 8 měsíců. Nedopusťte, aby blechy kazily vaši rodinnou pohodu. Aby bylo zdraví psa a kočky učiněno za dost, nezapomeňte je také pravidelně alespoň jednou za 3 měsíce odčervovat prostřednictvím odčervovacích tablet a suspenzí (Drontal).

 

Drontal

 

4x o blechách v číslech

1. 1 blecha naklade denně až 50 vajíček.

2. 10 blech naklade za měsíc až 15 000 vajíček.

3. Kukla blechy může v domácnosti přežívat až 100 dní.

4. Blechy, které vidíme, představují pouhých 5 % populace, 95 % jejich populace tvoří téměř neviditelná vajíčka a kukly, které se nacházejí všude v okolí zvířete ve vaší domácnosti (pelíšky, postel, koberce, atd.).

 

 

3x o nebezpečí blech

1. Bleší slina je jedním z nejčastějších alergenů psa.

2. Zablešená kočka může být zdrojem infekce „nemoci z kočičího škrábnutí“.

3. Blecha je mezihostitelem tasemnice, která parazituje v trávicím traktu zvířete.

 

 

Jak se blech zbavit

  • Na zvíře aplikujte antiparazitikum (např. Advantix spot-on pro psy nebo obojek Foresto pro psy i kočky – přípravky ochrání nejen před blechami, ale i před klíšťaty).
  • Odblešte celý byt – důkladným úklidem za použití antiparazitárního spreje (např. Bolfo).
  • Pravidelně a nepřetržitě chraňte kočku a psa před blechami (spot-on či obojek). Přerušení preventivní ochrany povede k opětovnému nastěhování blech do vaší domácnosti.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV

Máte blechy?