Hnojiva pro květiny i zeleninu

Rubrika: Zahrada

Všichni se již těšíme na jaro, které do našich zahrad přinese záplavy barev květů a oblíbené bylinky a zeleninu. Aby skutečně prosperovaly, potřebují vhodná hnojiva.

Pěstování rostlin v záhonech je, co se zajištění vláhy a živin týká, poměrně snadné. Rozkvést ale mohou také balkóny, terasy, okenní parapety nebo pergoly, které ozdobíme květinami a vhodnou zeleninou, vysazenými ve speciálních nádobách. Tady však zeleň má mnohdy až stresové podmínky. Jde o omezený prostor pro kořínky, které jsou vystaveny většímu nebezpečí vysychání, než je tomu u rostlin ve volné půdě. S vysycháním pomohou samozavlažovací nádoby.

Zemině dodáme živiny přírodními (například fermentovaný hnůj) i chemickými hnojivy. Nejdůležitějšími prvky jsou dusík, fosfor a draslík. Dusík je významný pro růst zelené hmoty. Podporuje tvorbu nových listů a stonků. Je potřebný zejména po výsadbě řízků nebo mladých rostlin. Fosfor zase hraje prim při tvorbě květů. Pomáhá kvetení, má význam i pro růst kořenového systému. Draslík má také vliv na tvorbu květů a napomáhá správnému průběhu fotosyntézy. Zeleninu, kterou pěstujeme pro plody a na semena, přihnojujeme méně. Naopak listovou zeleninu (salát, špenát) lze přihnojovat dusíkem po celou dobu vegetace.

Okna, balkony a pergoly

Základem úspěšného pěstování zeleně v nádobách je dostatečná zálivka, důležitá pro vstřebání živin, a správný poměr prvků, které rostliny udrží v kondici. A ty jim dodají hnojiva.

Mohou to být pevná granulovaná hnojiva, hnojivové tyčinky nebo prostředky kapalné. Ty se aplikují při zálivce rovnou do substrátu.

Bylinky

Bylinky se poměrně dobře rozrůstají. Většinu z nich lze pěstovat celoročně na zahradách nebo sezónně v nádobách na oknech a terasách. V interiéru můžeme bylinky pěstovat třeba v oblíbeném malém interiérovém skleníku, na hnojení si nepotrpí.

V případě rostlin pěstovaných v interiéru je nutno občas jim obohatit substrát živinami. Ideální jsou hnojivové tyčinky zapíchnuté do substrátu. Tím se zamezí kontaminaci jedlých částí rostlin. Bylinky určené ke konzumaci nehnojíme zálivkou. Pokud by roztok ulpěl na rostlině, mohl by nám způsobit zdravotní potíže.

Pokojové rostliny

K nejdůležitějším prvkům při výživě pokojových rostlin patří dusík. Pokud je ho dostatek, pokojovky rychle rostou, mají sytě zelené listy a pěkný a zdravý vzhled. Chybí-li jim dusík, rostou pomaleji, jejich listy jsou světle zelené a často brzy žloutnou.

www.planta.cz, www.agrocs.cz, www.floria.cz, www.kristalon.cz, www.forestina.cz, www.agronatura.cz, www.gardena.cz

text: Helena Štětinová
foto: Archiv firem

Hnojiva pro květiny i zeleninu

Hnojiva pro květiny i zeleninu