Vyřezávání otvorů do dřeva

Pro vyřezávání otvorů včetně kruhových jsou přímočaré kmitací pily ideální, docílíte velmi přesných tvarů Bosh)

Potřebujete-li otvor ve dřevěné desce nebo v ploše, je postup vždy skoro stejný. A nezapomeňte, že někdy je jednodušší příslušnou díru vyřezat až poté, co je vše hotovo.

Předchozí věta se týká především stavebních otvorů (na okna a dveře) v menších i větších dřevostavbách. Možná to někomu může znít až příliš dobrodružně, ale zejména ve srubu, v roubené stavbě, ale i třeba v zahradním domku z prken či v dřevěné přístavbě je často mnohem jednodušší vyříznout otvory teprve ve chvíli, kdy už stavba stojí. Vše se jednodušeji rozměřuje a je to mnohem efektivnější, než kdybyste v takové stavbě měli příslušné otvory složitě vyměřovat předem a přizpůsobovat či předvrtávat kvůli nim na míru spoustu materiálu.

Nebojte se klasického nářadí, ruční pila děrovka je pro vyřezávání děr velmi efektivním nástrojem

Budeme-li považovat za věrohodný zdroj informací třeba dokumenty na YouTube o stavbách kanadských či amerických srubů a „stromodomů“, vyřezávají se takto stavební otvory zcela běžně, a to i do konstrukcí z OSB desek či ze stavební překližky. Zkušení stavební tesaři tam na to bez nějakých složitých příprav používají zejména motorové řetězové pily (otvor je samozřejmě nutné předem vyměřit a zakreslit) nebo šavlové pily, případně ponorné kotoučové pily, které se do dřevitých desek či prken snadno zakousnou a v ploše dovolí vedení přesných řezů. Pro list šavlové pily se otvor předvrtává vrtákem na dřevo, zatímco například dodatečně vytvářené prostupy pro kabely či instalační trubky se ve stavbách tohoto typu často vytvářejí pomocí vrtacích korunek (děrovek na vrtačku) do dřeva nebo mohutných spirálovitých vrtáků, které snadněji odvádějí třísku. V obou případech se neobejdete bez výkonné vrtačky, jinak je práce spíše utrpením.

Vyřezání obdélníkového otvoru je nejjednodušší

U tak cenného materiálu, jako je deska z dubové spárovky či špalíků, se vyplatí uchovat k dalšímu použití i vyříznutý kus (IKEA)

Do kuchyňské desky

Nemusíte však být zrovna staviteli loveckých srubů, abyste někdy potřebovali vyřezat otvor do dřeva. Nejčastěji taková situace nastává, pokud potřebujete osadit dřez do kuchyňské pracovní desky nebo dnes velmi populární kulatá koupelnová umyvadla do dřevěných desek.

Pracovní plochy na kuchyňské linky se v luxusnějších provedeních často dělají z laťovky či ze spárovky z tvrdého dřeva, běžným standardem jsou pak laminované dřevité desky. V koupelně může být deska i z masivu, Ve všech zmíněných případech je postup vyřezávání otvoru víceméně shodný: otvor je nutné pečlivě vyměřit a zakreslit na desku, vyvrtat díru pro vložení pilového listu a vyřezat ho nejlépe šavlovou či přímočarou pilou. Použít lze i tradiční ruční děrovku s úzkým listem. Po hrubém vyřezání se otvor začistí od třísek brusným papírem nebo houbičkou a je hotovo. Drobné nepřesnosti se dají doladit rovněž broušením, přičemž vrtaný otvor je nutné udělat tak, aby nezasahoval do viditelné části pracovní desky, ani příliš neznehodnotil vyřezaný kus materiálu. Ten lze někdy využít třeba jako krájecí prkénko.

Na přípravu instalačních otvorů ve dřevostavbách i v sádrokartonu jsou vhodné vykružováky (děrovky) na vrtačku (Wolfcraft)

Do pracovní desky

  1. Otvor pro dřez či dvoudřez se mnohdy vyřezává snadněji, když už je pracovní deska namontovaná. Samotný dřez včetně montáže odpadů se však lépe instaluje ve chvíli, kdy lze s deskou ještě manipulovat.
  2. K přesnému zakreslení někdy poslouží kartonový obal dřezu, který je vyrobený jako šablona (např. IKEA). Nedělají to však všichni výrobci, takže mnohdy nezbude než šablonu vyrobit.
  3. Je-li dřez zcela zapuštěný do linky a určený k upevnění za přečnívající okraje, musí mít díra zcela přesný rozměr.
  4. Díru pro vložení pilového listu vrtejte shora, tzn., do horní části desky. Vyštípne-li se při provrtání skrz desku tříska, viditelnou plochu to nenaruší.
    5. Při řezání elektrickou kmitací pilou dbejte na to, aby měl list při prořezu dost místa na kmitání a nenarazil na překážku (např. konstrukci kuchyňské skříňky), jinak se zlomí.

Naše tipy

  • Do pracovních desek vyřezávejte otvory ještě před případnou úpravou (lakování, voskování či olejování) jejich povrchu.
  • Používáte-li kmitací nebo ponornou pilu, veďte ji po povrchu desky s citem a opatrně, vodicí lišty by mohly poškrábat viditelnou část desky.
  • Případné obloučky v rozích je lepší doříznout až poté, co vyřežete hlavní část desky. S kmitací pilou se bude lépe manipulovat a nebude hrozit zlomení plátku.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Vyřezávání otvorů do dřeva