Výhody pořízení materiálu mimo sezónu

výměna oken

Při výměně oken v zimě lze výrazně ušetřit. Foto: Shutterstock

K těm hlavním patří při nákupu stavebních materiálů, příslušenství a vybavení, ale i při některých rekonstrukčních pracích nižší náklady a kratší čekací doba.

Obecně máme zafixováno, že stavební práce, případně úpravy kolem chaty či chalupy se provádějí pouze mimo zimní měsíce, v tak zvané stavební sezóně. To už v současné době stoprocentně neplatí. Pokud stavíte či rekonstruujete, zkuste s pořízením příslušenství, které je součástí pláště stavby, například venkovních žaluzií nebo garážových vrat, počkat až po létě, kdy je chce každý. Kvůli enormnímu zájmu znamená letní poptávka delší čekací dobu. Vyšší zájem také zvyšuje jejich cenu. Na podzim, kdy mají firmy méně zakázek, naopak rádi sleví u materiálu i práce.

Žádané služby

Problémy se ve vrcholné sezóně nevyhnou ani revizím kotlů či komínů. Vzpomenout si s tím na podzim, anebo dokonce v zimě je už pozdě, topenářské a kominické firmy mají práce nad hlavu. Z toho pak plyne, že jejich služby, stejně jako instalace topení a doplňky stojí v porovnání s létem až dvojnásobek.

Vícefunkční zařízení

Mezi odborníky se vžilo označení sezónní předsudky, které se dotýkají i vybavení domácnosti. Klasikou je v létě řešit ochlazování interiéru klimatizací, s blížící se zimou zase poptávat vytápěcí systémy. Mnohá zařízení lze přitom využívat celoročně. Třeba současné klimatizace už dovedou interiér také vytápět. Předokenní rolety pak v zimě výrazně zabraňují tepelným ztrátám. Ostatně i v zimě svítí sluníčko a je třeba interiér odstínit.

klimatizace

Klimatizace dnes umí rovněž topit, takže zdaleka nejde jen o sezónní zboží. Foto: Shutterstock

Výměna oken v zimě

Nová okna si můžete nechat instalovat klidně v zimě. Vzhledem k tomu, že se jedno okno vymění zpravidla za 2 hodiny, tepelné ztráty interiéru jsou přijatelné. Při zimní realizaci je ovšem třeba brát v úvahu různé aspekty jako vlhkost zdiva a spojovaných materiálů, teplotu skla, různou roztažnost materiálů apod. Všeobecně je možné okna montovat při teplotách až do minus 10 °C a montáž s ošetřením připojovací spáry provádět do teploty minus 5 °C. Při použití montážní pěny se přesto za ideální považuje teplota od 5 °C výše.

instalace předokenních rolet

Instalaci předokenních rolet oceníte i v zimních měsících, kdy chrání před nízkým sluncem či chladem. Foto: Shutterstock

Chytří nakupují mimo sezónu

Přejete-li si ušetřit, jděte proti času, v zimě poptávejte vybavení, které se používá hlavně v létě, a v jarních a letních měsících zase věci používané v zimě. Ceny mohou být nižší až o polovinu. Specializované firmy totiž mají méně zakázek, obchody potřebují uvolnit ve skladech místo pro sezónní zboží.

Text: Táňa Pikartová
Foto: Shutterstock

Výhody pořízení materiálu mimo sezónu