Jak vyzrát na pigmentové skvrny

péče o pleť

Pigmentové skvrny mají různé příčiny od nadměrného slunění po hormonální nerovnováhu. Pleť je vhodné chránit přípravky nejen před sluncem, ale i před vlivy znečištěného prostředí. Foto: Shutterstock

Faktorů způsobujících pro mnoho žen i mužů nežádoucí pigmentaci je hned několik. Tím nejčastějším je nadměrné slunění bez patřičné ochrany. Vhodná kosmetika pomůže i v tomto případě.

Pigmentové skvrny v celé škále barev, od světle hnědé po černou, se mohou na těle objevovat jednotlivě nebo slité do větších ploch. Liší se podle toho, v jaké vrstvě se melanocyty čili pigmentové buňky nacházejí a jak jsou uspořádány.

Příčiny vzniku pigmentových skvrn

Nadměrné vystavování kůže slunečním paprskům způsobuje výsev pigmentových skvrn a předčasné stárnutí pleti. Důležité je proto používání ochranné kosmetiky při pobytu na slunci. Za vznikem tmavých flíčků může být i akné s následnými jizvičkami, které se posléze mění ve skvrny s nadměrnou pigmentací.

Problematické a aknózní pleti vyhovuje šetrná péče založená na blahodárných účincích rostlinných olejů a výtažků. Tabu jsou agresivní přípravky s alkoholem. Pigmentace se může objevit také v důsledku hormonálních změn v průběhu těhotenství nebo při používání hormonální antikoncepce. Po porodu či vysazení pilulek se pleť většinou vrátí do normálu.

Mezi příčiny se řadí i nezdravý životní styl, oxidační procesy a nadměrný stres. Důležitý je tedy pestrý jídelníček bohatý na vitaminy skupiny B, vitaminy C a E a kyselinu listovou.

Depigmentace přírodními oleji

Vždy je lepší sáhnout po přírodních než chemických přípravcích. Ideální jsou ty, které obsahují oleje s bělicím účinkem, jako například šípkový olej, jenž má výjimečné hojivé účinky a velice dobře jej snáší jak stárnoucí, tak citlivá pokožka dětí. Ochranné, dezinfekční, hojivé a přirozenou regeneraci podporující účinky má olej z myrhy. Depigmentaci a hydrataci, a to i přecitlivělé pleti, zajistí exotikou vonící olej ze santalového dřeva. Éterický kadidlový olej obnovuje pokožku ve všech vrstvách a redukuje vzhled již vzniklých jizev.

Druhy pigmentových skvrn

  • Sluneční skvrny – mají ohraničený tvar, vznikají po vystavení pokožky přímému slunci především u starších lidí.
  • Pihy – objevují se již v dětském věku kdekoliv na těle. Sklon k pihám může být dědičný.
    Skvrny café-au-lait – skvrny světle hnědé barvy o velikosti až 5 cm mají zpravidla lidé již od narození.
  • Stařecké skvrny – vznikají v pokročilém věku především na hřbetech rukou, předloktí, obličeji, krku či dekoltu vlivem vystavení pokožky příliš silnému slunci po dlouhou dobu.
  • Melasma (chloasma) – typ hyperpigmentace nazývající se také těhotenská maska, jejíž příčinou je hormonální nerovnováha. Jedná se o velké, ostře ohraničené, žlutavé až žlutohnědé skvrny objevující se symetricky na spáncích a tvářích dívek a žen.

Odstranění pigmentových skvrn laserem

V případě, že jsou pro vás pigmentové skvrny nejen estetickým, ale i psychickým problémem, svěřte se do rukou profesionálů. Ti nejčastěji využívají laser, který zasáhne přímo pigmentovou skvrnu, aniž by poškodil okolní tkáň. Mikropaprsky naruší hloubkovou vrstvu pokožky a zahájí přirozený regenerační proces hojení se zrychlenou tvorbou zdravé tkáně. Po zahojení je pokožka sjednocená.

Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock

Jak vyzrát na pigmentové skvrny