Výhody dřevěných fasád

Dřevěná fasáda může zdobit i chalupu z cihel nebo chatu z pórobetonových bloků. A nedělá se jen kvůli kráse dřeva. Pomocí odvětrávané fasády z palubek můžete dům nebo chatu i zateplit.

Segmentová fasáda ze svisle kladených prken vtiskne i jednoduché novostavbě originální vzhled (Cembrit)

Možná vás napadne, že dávat dřevo na zděnou chalupu je tak trochu zoufalou snahou o vyvolání dojmu roubenky nebo dřevěnice. A že je to vlastně nesmysl, protože taková fasáda profukuje, musí se pořád dokola natírat a nakonec stejně shnije. Ve skutečnosti je dřevěná fasáda praktická a velmi trvanlivá. A pokud vás nepřesvědčí desítky či dokonce stovky let stojící skandinávské domy s dřevěnými plášti nebo obložení z prken či šindelů tradičně používané v české lidové architektuře, stačí se podívat na přibývající množství novostaveb rodinných domů včetně tzv. pasivních domů, u nichž architekti dřevěné fasády s oblibou používají.

Pečlivě vyprojektovaná dřevěná fasáda může i vzhled novostavby přizpůsobit tradiční místní lidové architektuře (Atrea)

Pro starší chatu nebo chalupu může být dřevěná fasáda cestou k zásadní změně vnějšího vzhledu, ale také účinným způsobem zateplení stavby. Nemá-li však být dřevěná fasáda jen „na ozdobu“, je třeba dodržet některé zásady při její montáži.

Různé varianty dřevěných fasád zpravidla zvládnete (alespoň ve dvou) udělat i svépomocí, ale nezapomeňte se předem informovat na možná omezení na stavebním úřadu. Při větším a náročnějším rozsahu stavby se vyplatí pracovat s projektem od odborníka, který vám spočítá a doporučí optimální parametry konstrukce.

Pro dřevěnou fasádu můžete zvolit různé typy obkladů. Nejjednodušší cestou je volba některého z profilů fasádních pavýhoDy lubek. V úvahu připadají i omítané nebo neomítané desky (modřín, borovice, smrk) nebo štípané či řezané šindele. V Česku existují i dřevostavby s odvětrávanými fasádami ze střešních latí nebo třeba dům, na jehož vnější opláštění použil architekt upravené desky z palet.

Příprava roštu a izolace

Příklady nejčastěji užívaných způsobů kotvení fasádních palubek a prken

Existuje trend dřevěných fasád bez povrchových úprav. Postupné stárnutí dřeva dává takto opláštěným domům charakteristickou „stodolovou“ patinu. Dřevo ošetřené nátěrem však volí většina stavebníků kromě jiného i proto, že pravidelná údržba umožní dlouhodobé zachování „nového“ vzhledu fasády. Další z možných variant je nechat dřevo „zestárnout“ a pak jeho vzhled zakonzervovat ochranným nátěrem. Pak už ale nelze dosáhnout tak důkladného ošetření jako při nátěru dřeva ještě před montáží. Což je odborníky doporučovaný postup.

Palubky nebo desky natírejte před montáží minimálně jednou vrstvou i z rubové strany. Když nátěr neobsahuje přípravky proti plísním, houbám a dřevokaznému hmyzu, napusťte palubky takovým přípravkem ještě před nanášením barvy. Pro nátěr se nejčastěji používají tenkovrstvé lazury, oleje a vosky, vše zpravidla ve dvou vrstvách. Zajímavou alternativou je nátěr přírodním dřevním dehtem (térem).

Dřevěná fasáda bez nátěru získává stárnutím a působením klimatických podmínek charakteristickou patinu

Další krok spočívá v předvrtání otvorů pro šrouby na koncích palubek alespoň pět centimetrů od kraje, aby palubky či desky nepraskaly. Pro hlavy šroubů se doporučuje zahloubit dolíky, čímž předejdete vytváření trhlin ve směru vláken, které by pak kvůli zatékající vodě snížily životnost obkladu.

Aby fasáda kromě vnějšího pohledového opláštění stavby splnila i účel tepelného izolantu, je třeba zvolit osvědčenou konstrukci odvětrávané fasády, jejíž součástí je dřevěný podkladový rošt, vrstva tepelné izolace a odvětrávací vzduchová mezera.

Rošt slouží k připevnění pláště fasády a zároveň umožní proudění vzduchu směrem vzhůru. Rozteč latí či trámků roštu se přizpůsobuje obkladovým profilům (palubkám, deskám) podle jejich tloušťky a způsobu spojení (bez pera a drážky či s perem a drážkou), začíná zhruba na šedesáti centimetrech a ani u nejsilnějších profilů s perem a drážkou by neměla přesáhnout 140 centimetrů.

Tradiční dřevěná fasáda na horské chalupě stále dobře slouží

Jednotlivé latě (trámky) roštu se obvykle šroubují na ocelové patky. Patkování zakládejte od vrchních oken, patky upevňujte šrouby do hmoždinek určených pro materiál, z nějž je podkladová zeď. Po obvodu dolní části zdi nainstalujte zakládací lištu a od ní směrem vzhůru upevněte na terče do nosného zdiva tepelnou izolaci.

Na izolaci se pak upevní fólie, do níž vyříznete otvory na patky. Fólie se přichytí do zdiva přes izolaci pomocí terčových hmoždinek, veškeré spoje a prostupy se pak oblepí izolační páskou. K patkám přišroubujte dřevěný rošt tak, aby hranol patku vždy mírně přesahoval. Provětrávací mezeru v horní a dolní části je vhodné zakrýt sítí proti hlodavcům a ptákům.

Jak se fasáda montuje

Palubky nebo prkna můžete montovat svisle i vodorovně. Při vodorovném kladení palubek je šroubujte vždy perem nahoru. Pokud na sebe při vertikálním i horizontálním kladení prkna v délce navazují, řežte je tak, aby spoj vyšel na hranu roštu.

Příklad nové segmentové fasády na replice historické chalupy v Podkrkonoší

Palubky můžete spojovat přes pero pomocí kolářských či nastřelovacích hřebíků, spoj tak zůstane skrytý a chráněný dřevem. Při viditelném kotvení na rošt vruty dbejte na to, aby byly všechny hlavičky vrutů v rovině. Pro kotvení obkladových profilů bez pera a drážky existují speciální spojky, pomocí nichž se prkna skrytě upevní k roštu. Nejčastěji se ovšem používá viditelné kotvení vruty, které je opět nutné udržet v jedné rovině. Rohy a špalety se dělají dvěma způsoby. První se nazývá překrývaný, kdy se rohy zalištují rohovou lištou, nebo dvěma prkny, tvořícími rohovou lištu. Druhou možností jsou přiznané rohy a špalety, u nichž se palubky nebo fasádní profily zaříznou k sobě pod úhlem 45 stupňů.

text: Richard Guryča
foto: Richard Guryča , Martina Lžičařová a archiv firem
kresba: Petr Živný

Výhody dřevěných fasád

Výhody dřevěných fasád