Pomocníci pro boj s plísní

V prostředí, které nás obklopuje, působí stále škodlivěji plísně, což je dáno větším výskytem těchto mikroorganizmů v přírodě. Plísně, resp. jejich spóry mohou mít negativní vliv na člověka a projevují se mnoha způsoby: mykoalergiemi, mykózami, mykotoxikózami a dalšími. Proto s nimi musíme bojovat.

 

 

S plísní je třeba bojovat

 

Jedinou osvědčenou metodou, kterou můžeme úspěšně bojovat s akutním výskytem plísní, je dezinfekce. Provádí se fyzikálními, chemickými či kombinovanými metodami a je třeba si uvědomit, že se budeme potýkat s chronickým problémem.
K sanaci plísní je vhodný nový moderní vysoce účinný přípravek FungiSPRAY bezchlorový citrus či FungiSPRAY bezchlorový avokádo od firmy Stachema, který nezapáchá
a přitom vyhovuje náročným testům akreditovaných laboratoří a má i ověřený částečný preventivní účinek. Navíc svěží vůně citrusů či exotická vůně avokáda provoní rázem celý byt/dům.

 

Fungi spray bezchlórový

Oba tito užiteční pomocníci nezanechávají skvrny na tkaninách, nezasolují zdi, ani nevybělují barevné plochy a lze je použít i v rodinách s alergiky. Ocení je zejména obyvatelé bytů v panelových domech, kde přirozené větrání koupelen je velmi problematické a chlorové přípravky je obtěžují svým zápachem i několik dní. Jsou schválené pro použití
i v potravinářských provozech a v prádelnách. Účinně působí nejen v interiéru, ale také v exteriéru – lze je použít i na různé porézní stavební materiály jako jsou zdi, omítky, beton, dřevo, střechy z eternitu apod.

 

FungiSPRAY bezchlorový citrus a FungiSPRAY bezchlorový avokádo  oba s rozprašovačem seženete za doporučené ceny v půllitrovém  (83,-Kč) a  velmi výhodném litrovém  (99,-Kč) balení v síti drogerií v odděleních barev a laků a v obchodních řetězcích.

 

Jak předcházet plísním v domácnosti

1)  Důležitá je cirkulace vzduchu v bytě/domě, která přispívá k rychlejšímu přirozenému vysušování prostor. Větráme proto často a dostatečně intenzivně. Místnosti bez oken alespoň opatříme větracím systémem.

2) Dodržujeme také správnou teplotu v bytě/domě. Pokud jsou prostory málo větrané
a navíc málo vytápěné, jsou přímo vhodným místem pro plísně.

3) V místnostech dbáme i na udržování ideální vlhkosti. Rozhodně by neměla přesáhnout 60 procent. Vlhkost vzduchu v bytě/domě by se měla pohybovat mezi 30 až 50 procenty.

4) Předcházet plísním se dá také pravidelným a důkladným úklidem a častým vyhazováním odpadkového koše. Pravidelně také odmrazujeme, myjeme
a dezinfikujeme chladničky a mrazničky.

5) U rodinných domků bychom měli pravidelně kontrolovat stav střešní krytiny (kvůli zatékání dešťové vody), funkčnost okapů a dešťových svodů.

6) Důležitá je rovněž pravidelná kontrola rozvodů vody a kanalizace. Zapomenout bychom určitě neměli ani na kontrolu ústředního topení (kvůli úniku vlhkosti v oblasti kohoutků).

7) Nábytek neumisťujeme těsně ke stěnám, ale cca 5 cm od nich. Tím je umožněno, aby kolem zdí i nadále proudil vzduch.

8) Další opatření představují různé preventivní přípravky, které se přidávají do nátěrových hmot, barev apod. Vhodný je například FungiSAN – bezchlorový, který se přidává do vodouředitelných malířských nátěrových hmot a jiných minerálních stavebních materiálů. Aplikovat jej lze jak v bytových, tak v nebytových prostorách. Účinnou ochranu před plísněmi zajišťuje i v místech s extrémními podmínkami – např. vývařovny, prádelny apod.

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV FIREM

 

 

 

Pomocníci pro boj s plísní