Vychytávky pro stěhování

Všichni asi znáte úsloví o tom, kolikrát je lepší vyhořet než se stěhovat. Ano, stěhování je náročné, ale můžete si ho výrazně usnadnit. Nabízíme vám několik nápadů pro inspiraci.

Rovnou si řekněme, že ze všeho nejjednodušší je svěřit stěhování profesionálům. Je to ovšem poměrně drahé a stejně na vás zůstane balení, vybalování a náročný úkol neztratit ve stěhovaných věcech přehled.
Leckdo už slyšel historky o krabicích, které zůstávají i po letech na půdě nerozbalené a nikomu nic nechybí. Plyne z toho poučení, že stěhování je dobrou příležitostí, jak se definitivně zbavit nepotřebných věcí. Na seznam úkolů si tedy můžete připsat i kontejner na odpad a kontakt na nejbližší charitu.

Potřeby

  • Stěhovací krabice, pytle, plastové boxy
  • Popruhy a háky
  • Gumové upínače, stahovací pásy
  • Molitanové podložky
  • Rudl, transportní podložka s kolečky
  • Popisovače, lepicí štítky a pásky

Krabice, tašky, pytle

Většina lidí u nás na věcech lpí, nestěhujeme se „po americku“ se čtyřmi kufry, zpravidla sebou bereme kompletní domácnost včetně nábytku. I proto je stěhování tak náročné, věci musí znovu najít své místo v novém domově, a to vyžaduje pečlivé plánování i dokonalý přehled o tom, co je kde uloženo.
Základem úspěšného přemístění domova je tedy dobrá strategie. Pokud to jde, například když se stěhujete na chalupu, odvážejte věci postupně. Distribuce menšího množství věcí je snazší, vše můžete rovnou třídit a ukládat.
Pořiďte si kartonové stěhovací krabice. Například OBI je nabízí v různých velikostech za ceny od 50 korun, seženete je však i v jiných hobbymarketech či na internetu. Krabice je vždy možné viditelně popsat, zachováte si tak přehled i při velkém množství věcí.
Dražší, ale na některé účely velmi praktické, jsou plastové průhledné boxy. Jsou odolnější a také vidíte dovnitř. A hodí se vždycky, nejen na stěhování. Bohatý sortiment úložných prostor tohoto typu má například IKEA. Kromě krabic a boxů tam stojí za pozornost třeba i vzduchotěsné obaly (HAJDEBY), které jsou vhodné na uložení a přesun šatstva nebo lůžkovin. Oproti klasickému pytli či tašce mají výhodu v tom, že z nich lze pomocí vysavače odsát vzduch, takže se jejich objem po naplnění výrazně zmenší. Z IKEA se může hodit i úložný díl PÄRKLA v podobě měkkého plastového kufru. Lze ho zapínat, přenášet a praktický je i díky svému skladnému hranatému tvaru.
Na převoz „zranitelných“ předmětů, například televizorů, monitorů či jiné křehké elektroniky, se vyplatí pořídit molitanové desky na proložení nebo využít původní krabice s polystyrenovými vložkami.
Dobrá je i lepička krabic, jednoduché ruční zařízení na lepicí pásky různé velikosti, s jehož pomocí zalepíte krabice pěkně rovně a pásku zároveň čistě uříznete.
Hodně místa zaberou matrace. Objem těch pěnových lze zmenšit tak, že je srolujete a postupně z nich vytlačíte vzduch. Chce to „zakleknout“ na ně klidně i ve dvou a pak trochu trpělivosti. Srolovanou matraci stáhněte třeba dvojicí řemenů do kalhot, využít lze i pružné gumové upínače neboli „gumicuky“, které se prodávají v různých délkách, a zafixovat s jejich pomocí třeba i krabice či nábytek v autě.

S popruhem odnesete ve dvou i velmi těžké kusy

Jak na nábytek

Stěhujete-li větší nerozložené kusy nábytku včetně pohovek, budete potřebovat dostatečně velké auto. Pokud řešíte stěhování svépomocí, v každém větším městě obvykle existuje možnost krátkodobého pronájmu dodávky nebo přívěsného vozíku. U dodávky počítejte s cenou asi 1 000 korun na den a s vratnou kaucí kolem pěti tisíc korun.
Pro manipulaci s těžkým nábytkem existuje skvělý a levný pomocník v podobě stěhovacího popruhu, s nímž ve dvou přestěhujete téměř cokoli. Existují i dražší a sofistikovanější systémy (např. Shoulder Dolly). Jednoduchou, ale velmi prospěšnou pomůckou je i ocelový stěhovací hák. Ve dvou a s dvojicí takových háků lze manipulovat i s velmi těžkými kusy nábytku nebo třeba s kamny, ale stejně jako u popruhů vyžaduje taková práce jistou obezřetnost. Pozor dávejte zejména na schodech či na různých schůdcích před domem.
Bezpečnému upevnění nákladu na vozíku či v dodávce napomohou i rychloupínací popruhy s ráčnou, s pomocí jednoduchého pákového systému docílíte velmi pevného stažení.

Náš tip

V OBI je k dostání pomůcka na přenášení LUX-TOOLS v podobě nastavitelného popruhu, který usnadňuje přepravu nejrůznějších předmětů. Délka popruhu je 2,8 m, rukojeť má šířku 20 cm, nosnost je 50 kg.

 

Text: Richard Guryča
Foto: archiv firem a Shutterstock

Vychytávky pro stěhování