Na energiích letos ušetříme

Účty za energie budou letos u většiny českých domácností menší zátěží pro rodinný rozpočet, než tomu bylo v loňském roce. Nejvíce Češi uspoří zásluhou poklesu cen elektřiny. Klesající ceny se nejspíše odrazí ve snížené motivaci spotřebitelů měnit dodavatele. Vloni změnilo dodavatele plynu nebo elektřiny nejméně zákazníků za poslední tři roky.

 

 

Ceny energií v roce 2014
Nejoptimističtější zpráva se týká elektřiny. U té ušetří domácnosti, které ji využívají ke svícení a napájení běžných spotřebičů, kolem 1000 Kč. Domácnosti, které ji navíc využívají i k ohřevu vody, ušetří kolem 2300 Kč. „Nejcitelněji se změna dotkne domácností, které elektřinou vytápějí. Ty oproti roku 2013 ušetří až 5500 Kč,” říká Michal Hardyn ze srovnávače TopSrovnani.cz. Účet za elektřinu klesl oproti loňsku nejvíc spotřebitelům v distribučním regionu ČEZ pokrývajícím značnou část republiky s výjimkou Prahy, jižní Moravy a jižních Čech.

Domácnosti v letošním roce ušetří i na plynu, avšak ve srovnání s elektřinou nepůjde o příliš vysoké částky. Pokud domácnosti využívají plyn na vaření či ohřev vody, pocítí úsporu v řádu desetikorun. Až u větších rodinných domů, které plynem vytápějí, může roční úspora dosáhnout částky kolem 500 Kč. Nejlevnější plyn mají zákazníci v Praze.

Ani domácnosti, které vytápějí byt teplem z tepláren, se letos nemusejí obávat razantního navýšení cen tepelné energie. Zdražovalo se jen mírně (do 3 %), a to pouze u tepláren, které používají jako energetický zdroj hnědé uhlí. To je mimo jiné příklad domácností v Hradci Králové a Pardubicích závislých na otrokovické teplárně.

 

Úspoříte i změnou dodavatele
Domácnosti, které chtějí ušetřit nad rámec meziročního poklesu cen, mohou využít možnosti změny dodavatele, která se nabízí u plynu a elektřiny. „Vzhledem k tomu, že letos dodavatelé zlevňovali napříč energetickým spektrem, zůstaly zachovány rozdíly v konečných cenách elektřiny. Jinak řečeno, změnit dodavatele se domácnostem vyplatí i letos. Je ale třeba nového obchodníka vybírat s rozmyslem a především si úsporu dobře spočítat,“ uvedla analytička Jana Poncarová z portálu EnergetickaPoradna.cz.

Rozpětí cen mezi nejlevnějšími a nejdražšími dodavateli se v jednotlivých distribučních regionech zásadně neliší. „Změnou obchodníka si mohou nejvíce polepšit domácnosti, které vytápějí plynem. Rozdíl mezi nejlevnějším a nejdražším dodavatelem v takovém případě dosahuje výše až 11 000 Kč. Domácnosti, které vytápějí elektřinou, mohou odchodem od nejdražšího dodavatele k nejlevnějšímu ušetřit i více než 6000 Kč,“ doplňuje Michal Hardyn z TopSleva.cz

Možnost změnit dodavatele mají české domácnosti od roku 2006 v případě elektřiny a od roku 2007 v případě plynu. „V loňském roce přešlo k novému dodavateli elektřiny 288 tisíc domácností, u plynu to bylo o 9 tisíc víc. V obou případech se však jedná o nejnižší počet změn za poslední tři roky,“ říká Michal Hardyn z portálu TopSleva.cz

Loňský pokles zájmu o změnu dodavatele do značné míry souvisí s taktikou předních dodavatelů, kteří zákazníkům nabídli možnost zafixovat si zvýhodněné akční ceny energií na dobu určitou. Tím zabránili odlivu zákazníků ke konkurenci. Pokles zájmu o změnu dodavatele si odborníci vysvětlují ještě dalším důvodem. „V předchozích letech se spotřebitelé často nechávali přesvědčit podomními prodejci, u kterých nebyly výjimkou nekalé praktiky. S medializací těchto případů se lidé stali celkově obezřetnějšími,“ říká analytička Jana Poncarová z portálu Energetickaporadna.cz.

 

Nekalé praktiky podomních prodejců

 

  • Zastrašují zákazníka tím, že jeho stávající dodavatel končí činnost.
  • Požadují předložení vyúčtování za dodávky elektřiny nebo plynu.
  • Dožadují se kontroly elektroměru nebo plynoměru s tím, že provádí kontrolu nastavení stávajících tarifů zákazníka a následně se podbízejí s nabídkou levnější dodávky elektřiny nebo plynu.
  • Slučují dodávku elektřiny a plynu pod jednu smlouvu, aby se dostali na cenově příznivější nabídku. Někteří dokonce tvrdí, že sloučení smluv je povinné.
  • Naléhají na okamžité podepsání smlouvy, argumentují časově omezenou nabídkou, nenechají zákazníkovi čas na rozmyšlení a rozhodnutí.
  • Neposkytují zákazníkovi úplnou informaci o nabídce, spotřebitel až dodatečně zjistí, že musí zaplatit aktivační poplatek nebo při předčasném ukončení smlouvy deaktivační poplatek.
  • Neupozorňují zákazníky na jejich právo odstoupit od nově uzavírané smlouvy o dodávce elektřiny nebo plynu.
  • Podepisované smlouvy neobsahují obchodní podmínky dodavatele.
  • Falšují podpisy na smlouvách.

 Zdroj: TopSrovnani.cz

 

I v tomto roce změní dodavatele elektřiny nebo plynu s největší pravděpodobností v obou případech méně než 300 000 domácností. „Očekáváme, že počet změn dodavatele opět klesne, a to pod 300 000. Příznivý vývoj cen oslabí motivaci zákazníků ohlížet se po lepší nabídce,“ myslí si Michal Hardyn ze srovnávače TopSrovnani.cz.

Na pokles cen u energií skutečně nejsou čeští zákazníci příliš zvyklí. Podle Eurostatu patřila Česká republika v letech 2001 – 2012 mezi státy s největším nárůstem cen energií. Oproti roku 2001 zaplatila česká domácnost o jedenáct let později za elektřinu téměř dvojnásobek a v případě plynu dokonce trojnásobek částky na faktuře.

 

 

Jak postupovat při změně dodavatele elektřiny nebo plynu

  • To, zda vůbec budete moci dodavatele elektřiny nebo plynu změnit, závisí typu smlouvy. Tu na dobu neurčitou je možné vypovědět kdykoli v průběhu roku. Pojí se s ní tříměsíční výpovědní lhůta. Po uplynutí 3 měsíců, od doby, kdy byla doručena výpověď stávajícímu dodavateli, začínáte odebírat energii od nového dodavatele. Horší je to se smlouvami na dobu určitou. S jejich předčasným ukončením se většinou pojí sankční poplatek.
  • Během tříměsíční výpovědní lhůty se nic zásadního neděje. Pokud jste podepsali ve smlouvě s novým dodavatelem také souhlas (plnou moc) s tím, že za vás vše vyřídí, nemusíte se o nic starat. Je pravděpodobné, že vás v této době bude kontaktovat váš stávající dodavatel s nabídkou slevy. Záleží pouze na vás, zda se necháte zlákat nabídkou stávajícího dodavatele. Proces změny dodavatele můžete stále ještě zastavit. Možné to je ještě pět dnů před zahájením dodávky energie od nového dodavatele.
  • Stávající dodavatel vám zašle konečnou (mimořádnou) fakturu, kde vyúčtuje vaši spotřebu. Na základě výše nastavení záloh a konkrétní spotřeby můžete mít přeplatek (ten vám dodavatel vrátí na účet nebo zašle složenkou) nebo nedoplatek (ten je třeba uhradit).
  • Nový dodavatel vám kromě podepsané kopie smlouvy zašle fyzicky či elektronicky ještě další řadu dopisů (uvítací dopis apod.). Klíčovým je především rozpis záloh. Rozpis záloh a platební údaje (např. variabilní symbol) dostanete zpravidla týden či čtrnáct dní před zahájením dodávky od nového dodavatele. Až vám rozpis záloh přijde, nezapomeňte si změnit trvalý příkaz v bance nebo jinak upravit platby.

TEXT: REDAKCE
FOTO: THINKSTOCK

 

Na energiích letos ušetříme