Odběr elektřiny na chatě a chalupě

V České republice je téměř půl miliónu chat, zahradních domků nebo chalup určených k rekreaci. Ve většině z nich fungují zařízení pro domácnost i zahradu převážně na elektřinu, k výběru dodavatele a tarifu je proto nutné přistupovat obezřetně.

Vzdát se na chatě nebo chalupě pohodlí se nikomu nechce, vedle osvětlení, sporáku s troubou je k dispozici i varná konvice, pračka, myčka a také přímotopy do chladných večerů, televize, rádio a často ještě notebooky, tablety nebo mobily, které potřebují často dobít. A tak je třeba distribuční sazbu vybírat s ohledem na reálnou spotřebu elektrického proudu.

Výběr tarifu se řídí spotřebou i časem

K výběru správného tarifu je zásadní odpověď na otázku, kdy a jak často chatu využíváte. Podle toho si pak určíte typ sazby. V úvahu připadají dvě – standardní jednotarifní sazba D01d a dvoutarifní sazba D61d určená pro chataře a chalupáře. V ní se platí celoročně od pátečního poledne do neděle 22 hodin nízký tarif a ve zbytku týdne celoročně vysoký tarif. Pro její získání nemusíte splnit žádné speciální podmínky.
Býváte-li na chatě či chalupě občas i mimo víkendy, bude pro vás chatařská sazba D61d také výhodnější, protože odběr elektřiny se rozdělí zhruba půl na půl mezi víkendy v nízkém tarifu a všední dny, kdy je tarif vyšší.
Pobýváte-li zde prakticky celoročně, ať je víkend, nebo ne, je pro vás rozhodně lepší jednotarifní sazba D01d, u níž platí stejná cena v jakoukoli denní či noční dobu bez ohledu na den v týdnu. Vyplatí se pro nižší spotřebu do 700 kWh ročně.
„Zvolením správné sazby můžete na chatě opravdu hodně ušetřit. Není neobvyklé, že lidé, kteří mají běžnou sazbu D01d, jezdí na chatu jen na víkendy, zbytečně tak přeplácí třeba i 1 500 Kč ročně, a lidé, co jsou na chatě často i ve všední dny, mají víkendovou sazbu D61d a zase naopak několik set korun prodělají,“ říká Markéta Witoszová, odbornice na energetiku z portálu Ušetřeno.cz.

Výběr vhodného dodavatele

Možná si myslíte, že řešit dodavatele elektřiny nemá u chaty nebo chalupy žádný smysl. Opak je pravdou. Na rozdíl od distributora si svého dodavatele vybrat můžete, což je samozřejmě dobře. Změnou dodavatele a optimálně zvolenou sazbou lze v rekreační domácnosti za rok ušetřit i 2 000 Kč, což může být i třetina celkových nákladů na elektřinu. Na internetu najdete celou řadu kalkulaček, kde si můžete dodavatele energií zdarma porovnat.
Před podpisem smlouvy se zajímejte o fungování a úspěšnost dodavatele na trhu, což je zárukou stability cen, dále o aktivační poplatky a poplatky za předčasné ukončení smlouvy.

Jak dodavatele změnit

Přechod k jinému dodavateli by měl hlavně uspořit peníze za energie. I přesto, že je v současné době na trhu s elektrickou energií přes čtyřicet velkých i menších dodavatelů, nemusíte zdlouhavě procházet jednotlivé ceníky. Zorientovat se můžete opět pomocí internetové kalkulačky, která vám propočítá, kolik ušetříte přechodem ke konkurenci.
Změnu dodavatele elektrické energie lze sice obecně provést kdykoliv během roku, ale nutno si uvědomit, že přednost mají ustanovení stávající smlouvy o sdružených službách dodávky elektrické energie. Pokud je smlouva napsaná na dobu neurčitou, je obvyklá výpovědní lhůta tři měsíce. Někteří dodavatelé si ji ovšem upřesňují ve svých Všeobecných obchodních podmínkách a stanovují individuálně, obvykle bývá mnohem delší. Je tedy dobré mít smlouvu dobře přečtenou a znát smluvní podmínky.
Pokud používáme elektřinu na vytápění, jsou období, kdy je změna výhodnější. Když chceme začít využívat levnější elektřinu před začátkem topné sezóny, je ideální začít se změnou na jaře.

Spotřebiče a elektroniku používejte chytře

Je dobré mít na paměti, že také pohotovostní čili spánkový režim spotřebičů elektřinu odebírá. Pokud jsou nové, jejich odběr je v tomto režimu minimální, jenže na chatě obvykle bývají starší modely a jejich odběr v pohotovostním režimu už tak zanedbatelný není. Markéta Witoszová dodává: „Starý televizor s CRT obrazovkou vás ve stand-by režimu vyjde ročně zhruba na 1 000 korun naprosto zbytečně. Proto když z chaty odjíždíte, veškeré přístroje vypojte ze zásuvek a vypněte i jistič. Stejně tak můžete ušetřit, když všechny staré žárovky vyměníte za úsporné.“
V případě jedné moderní televize jde asi o 200 Kč za rok. Ale když k ní přičtete ostatní spotřebiče s funkcí stand-by, může se jednat až o tisíce za rok.
Úsporu elektrické energie představuje i výměna ledničky, myčky, pračky a sušičky s nálepkou energetické třídy A za modernější modely. Rozdíly mezi A+++ či A++ jsou totiž poměrně velké, natož mezi staršími spotřebiči, které většinou patří do méně úsporných tříd.
Vhodné je také optimalizovat spotřebu energie potřebné k ohřevu vody například výměnou staré varné desky za indukční a pořízením úsporného bojleru.
Je ovšem třeba kupovat jen kvalitní výrobek renomovaných značek, abyste již za několik let nemuseli kupovat nový za peníze, které jste uspořili na energii.

Ochrana práv spotřebitele

Novela energetického zákona přináší odběratelům elektrické energie v rámci ochrany jejich práv možnost jednostranně odstoupit od smlouvy o sdružených službách dodávky elektrické energie s dodavatelem. Stane se tak v době, kdy stávající dodavatel zvýší ceny elektřiny nebo dojde ke změně Všeobecných obchodních podmínek. V tomto případě je doba trvání výpovědi jeden měsíc. Tyto změny je povinen každý obchodník s energiemi ohlásit nejpozději 30 dnů přede dnem jejich účinnosti, zákazník má tak právo odstoupit od smlouvy nejpozději 10 dnů před zvýšením cen nebo před změnou Všeobecných obchodních podmínek.

Víte, že…

Ministerstvo průmyslu v současné době zvažuje uzákonění plošného zákazu podomního prodeje energií, který je dlouhodobě považován za přinejmenším problematický. Pokud ze strany spotřebitele dojde nyní z jakéhokoliv důvodu k uzavření nevýhodné smlouvy s podomním prodejcem či překupníkem, je nejlepší obranou od smlouvy v zákonné 14denní lhůtě odstoupit.

Přehled tarifů

SazbaDruh sazbyVyužití v domácnosti
D01djednotarifováIdeální sazba pro chaty, zahrady, garáže s hlavním jističem do 3 x 63 A včetně a spotřebou
do 500 kWh ročně.
D02djednotarifováVhodná pro domácnosti se středně velkou spotřebou, které nevyužívají elektřinu k vytápění
ani ohřevu TUV.
D25ddvoutarifová NT 8 hodinPro využití této sazby je nutné nainstalovat elektrický akumulační spotřebič pro vytápění
objektu nebo elektrický bojler pro ohřev vody.
D26ddvoutarifová NT 8 hodinPro tuto sazbu je potřeba vlastnit akumulační topení a jeho celkový příkon musí být
minimálně 55 % příkonu proudové hodnoty hlavního jističe.
D27ddvoutarifová NT 8 hodinVhodné pro domácnosti, které využívají elektromobil. Doba platnosti NT je operativní.
D35ddvoutarifová NT 16 hodinJen pro stávající odběratele s hybridními spotřebiči pro vytápění. Na sazbu aktuálně nelze přejít.
D45ddvoutarifová NT 20 hodinJen pro stávající odběratele s přímotopem. V současné době nelze na sazbu přejít.
Alternativou je D57d.
D56ddvoutarifová NT 22 hodinUrčeno pro odběratele s tepelným čerpadlem. NT lze rozdělit až do 7 samostatných úseků.
Ani jeden však nesmí být kratší než 1 hodina.
D57ddvoutarifová NT 20 hodinUrčeno pro odběratele s elektrickým topným tělesem, případně tepelným čerpadlem.
D61ddvoutarifová NT – víkendIdeální sazba pro chataře. NT začíná v pátek ve 12 hodin a přepíná se na VT v neděli ve 22 hodin.

Text: Táňa Pikartová
Foto: Shutterstock

Uložit

Odběr elektřiny na chatě a chalupě