Vybíráme šroubovací bity

Šroubovací bity jsou výměnné nástavce, které lze upevnit do univerzální rukojeti nebo akumulátorového vrtacího šroubováku. Podle různých typů hlav šroubů je nutné mít po ruce správné bity.

Utahování či povolování nejrůznějších šroubů a vrutů je v dílně či na chalupě zapotřebí velmi často. Určitě se tedy vyplatí pořídit si ruční i akumulátorový šroubovák a k tomu co nejkvalitnější sadu nástavců, zahrnující všechny dostupné typy bitů. Je ovšem nutné umět je správně používat, jinak hrozí poškození bitu i hlavy šroubu.

Tvrdé nebo měkké

Podle toho, do čeho hodláte šroubovat, je třeba volit bity pro tvrdé a měkké materiály. Bity pro tvrdé materiály jsou vybaveny stopkou, jejíž odborný název je tlumicí zóna. Ta tlumí ráz vznikající při dotahování šroubů a vrutů zejména do kovu a brání tak nechtěnému nárazovému zvýšení krouticího momentu.
Bez těchto výrazných rázových momentů lze naopak šroubovat do měkkých materiálů, což je nejčastěji dřevo, ale i sádrokarton či plech. Pro tento typ šroubování jsou vhodnější bity bez tlumicí zóny.

Povrch a výdrž

Titannitridová povrchová vrstva vytváří na bitech typický zlatožlutý povrch. Takto upravený bit má značnou povrchovou tvrdost a je vhodný pro časté sériové šroubování. Za značnou výdrž ovšem zaplatíte vyšší cenu. Povrstvení bitu diamantovými částečkami zabraňuje vysmekávání nástavce při šroubování, což je důležité zejména tehdy, pokud nechcete poškodit povrch materiálu, do nějž šroubujete.
Existují i bity z nerezové oceli, jejichž použitím předcházíte vzniku koroze v hlavách šroubů a vrutů.

Profily šroubovacích bitů

 

1. Plochý

Drážkový profil je oblíbený a často používaný. Jeho nevýhodou je vyklouzávání bitu ze šroubu. K působení síly dochází pouze na dvou protilehlých vnějších hranách, není to tedy profil příliš vhodný k přenášení vysokých točivých momentů.

 

 

2. Křížový PH

Dva pravoúhle zkřížené profily s drážkou tu tvoří profil s křížovou drážkou. Oproti drážce má lepší šroubovací vlastnosti, více záběrových ploch podstatně usnadňuje zašroubování šroubu. Tento profil, nazývaný rovněž Phillips, nezaměňujte s profilem Pozidriv, jinak hrozí opotřebení a poškození bitu i hlavy šroubu.

 

 

3. Křížový PZ

Profil Pozidriv tvoří dva kříže přesazené o 45°. Přídavný kříž je užší než druhý a má menší hloubku. To přispívá k dodatečné stabilitě a rozšiřuje záběrovou plochu. Stejně jako v předchozím případě je i u profilu Pozidriv nutné předejít možné záměně.

 

 

4. Torx

Hvězdicovitý profil hřídele s šesti zaoblenými výstupky umožňuje ve srovnání s klasickými modely šroubů přenášet vyšší točivý moment, aniž by došlo k poškození šroubu či bitu. Torx nepotřebuje přítlak jako například křížový profil s drážkou, znemožňuje sklouzávání nářadí a při stejném vynaložení síly zvládne přenos vyšších točivých momentů.

 

 

5. Torx s otvorem

Bezpečnostní profil Torx s otvorem se svými vlastnostmi neliší od klasického Torxu. Díky čelnímu otvoru v nářadí, které se nasazuje na čep v hlavě šroubu, však zabraňuje nechtěnému odšroubování například nepovolanými či neškolenými osobami.

 

 

6. Čtyřhran

Používá se především jako otvírač elektrických skříňových rozváděčů, často i v autodílnách. Čtyři plochy svírají navzájem pravý úhel, protilehlé strany jsou paralelní. Není vhodný pro přenos vysokých točivých momentů.

 

 

7. Inbus

Inbus je šestiúhelník se šesti bočními plochami, jejichž vzájemný sklon je 120°. Není určený pro vyšší přenos síly, hrozí deformace šroubu. Často se setkáte i s názvem imbus, ale platí varianta s „n“, protože jde o zkratku původního německého názvu Innensechskantschraube Bauer und Schaurte.

 

 

8. Inbus s otvorem

Zabraňuje neoprávněnému rozebírání šroubových spojení. Na rozdíl od běžného vnitřního šestihranu má tento profil vyvrtaný otvor, na který sedí protikus v hlavě šroubu. Jen tak se dá šroubovák zavést do profilu šroubu. Jinak se vlastnosti obou profilů neliší.

 

 

9. Tisícihran XZN

Jednotlivé drážky tohoto profilu jsou velmi jemné, díky dvanácti zubům je možný poměrně široký záběr síly i přenos vysokých točivých momentů. Proto se tento profil často používá v automobilovém průmyslu. Je nutné dávat pozor na znečištění v hlavě šroubu, protože usazeniny zabraňují dokonalému zapadnutí bitu do drážek.

 

 

10. Torq-set

Profil Torq-Set se skládá ze čtyř stran, které jsou asymetricky posazeny ke středu. Jde o bezpečnostní profil, zabraňující nechtěnému uvolnění šroubu. Profil se používá v leteckém průmyslu.

 

 

11. Tri-wing

Bezpečnostní profil se třemi stranami je opět určen pro použití tam kde je třeba zabránit laickému či náhodnému uvolňování šroubů bez potřebného speciálního nářadí. Šrouby s tímto profilem se používají v letectví, často je však najdeme i na technice pro domácnost.

 

 

12. Spanner

Masivní povrch hlavy šroubu je v tomto případě narušen jen dvěma malými čtyřúhelníkovými otvory, což zabraňuje příliš pevnému utažení šroubu. Spanner se tedy používá všude tam, kde není silné dotažení vhodné, a i proto není určen k přenosu vysokého točivého momentu.

 

 

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Uložit

Vybíráme šroubovací bity