Žáruvzdorné nátěry

Rubrika: Dílna

Pro natírání kamen a kouřovodů existují speciální žáruvzdorné barvy. Některé koupíte ve spreji, jiné lze nanášet štětcem nebo stříkací pistolí. Renovace nátěru kamen není nijak složitá.

Barvy na kamna zpravidla seženete nejen ve specializovaných prodejnách kamen, krbů a kamnářských potřeb, ale i v nabídce běžných barev a laků. Někteří výrobci kamen (např. Morsø, Jøtul) prodávají své vlastní značky, ale použít lze i univerzální žáruvzdorné barvy ve sprejích určené také pro renovace automobilových výfuků.

Jedním z možných typů barev pro obnovu nátěrů kamen jsou silikonové vypalovací barvy. U nich se udává teplotní zatížitelnost. Pro kamna je vhodná například barva se zatížitelností do 750 stupňů Celsia. Vypalovací barvy získávají konečnou strukturu vypalováním, které je potřeba dělat podle doporučení výrobce barvy. U některých se například dělá jen mírný první zážeh v čerstvě natřených kamnech a teprve po několika hodinách se znovu zatápí. Postup se u jednotlivých barev liší, ale vždy je potřeba počítat s vypalováním a vyzráváním nátěru, které provází zápach.

Vypalovací barvy, které zpravidla seženete v základní „kamnářské“ škále černé, antracitové či šedé, lze použít i k obnově nátěru zahradních grilů a udíren a plechových či ocelových rour kouřovodů. Ani sebelepší vypalovací barva však pravidelně zahřívanou ocel trvale neochrání proti korozi.

Jak na litinu

Speciální barvy je nutné používat i na litinová kamna a litinové součástky sporáků či kachlových kamen. Pro údržbu litinových kamen či krbů a grilů nebo sporákových a kamnových ploten je vhodná třeba grafitová pasta, kterou pod různými značkami koupíte u prodejců kamen. Pasta se jednoduše rozetře měkkým kartáčem a vyleští.

Samotné zkorodované pláty se ošetřují rovněž grafitovým práškem, který se zatře do litiny hadříkem a důkladně vyleští. Provizorně můžete použít i nastrouhanou tuhu. Někteří lidé mají dobré zkušenosti i se směsí grafitu a oleje, která se zatře do plátů a nechá nějakou dobu působit. Po opětovném zatopení je třeba počítat se zápachem vypalujícího se oleje.

Jiným vyzkoušeným kamnářským receptem je směs ředidla na olejové barvy, grafitu a sazí, kterou je nutné po nátěru velmi pozvolna vypálit. Citlivému vypálení lze pomoci i nahříváním natřené plochy (např. dvířek od kamen) horkovzdušnou pistolí.

Pro obnovení vzhledu ploten i jiných litinových dílů je k dostání také prostředek s názvem Tuhalesk. Je to grafitový prášek (známý i jako tzv. havraní stříbro), který se po rozmíchání s vodou nanáší na studenou litinu a po vyschnutí se rozleští.

text: Richard Guryča

foto: Shutterstock , archiv firem

Žáruvzdorné nátěry

Žáruvzdorné nátěry