U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

VYBERTE SI SVOJI STŘECHU

Kategorie: Architektura | Autor: Připravil: GROZMAN

Nabídka střešních krytin je velká a vybrat si může každý – ať má domek, chalupu, chatu nebo chce stavět vilu. Výběr je ovlivněn mnoha podmínkami, ale nikdy by neměla být opominuta tradiční architektura v regionu. Přinášíme jen orientační přehled. Bližší informace vám poskytnou prodejci nebo výrobci.

* Šindelová krytina. Ručně opracovaný dřevěný šindel nabízí firma Josef Drdlík z Hlinska (viz inzerce). Dodávají jej napuštěný proti hnilobě a dřevokazným houbám. Novinkou firmy je šindel plastový, věrná kopie dřevěného, zhotovený z recyklovaného plastu. Jeho životnost je údajně 60 let bez údržby. Dřevěné šindele nabízí i firma VD Kredit z Chebu (viz inzerce) a další.

* Pálené tašky. Doporučujeme například Meindlovu bobrovku, nebo vlnovku Antico, která působí dojmem prejzové krytiny. Firma Tondach ČR nabízí pálené tašky Holland, které jsou rovněž vhodné na venkovské stavby.

* Kameninové tašky. Oblíbené jsou Kadaňské bobrovky firmy Keramost. Poštorské keramické závody nabízí kameninovou krytinu, která je vypalována při vysoké teplotě a má keramickou glazuru. Firma Bonver Invest dodává glazované tašky vypálené ze speciální jílové hmoty.

* Betonová krytina. Velmi rozšířené jsou betonové tašky Bramac (viz inzerce). Betonovou krytinu, včetně bobrovky, nabízí i firma KM Beta. Firma KB Blok prodává tzv. skandinávskou střešní tašku. Je buď s v přírodním provedení, nebo s nástřikem barevného akrylátu, jež dokonale uzavře povrch tašky proti vodě. Betonové tašky dodávají také firmy Betonpres, Besk a další.

* Břidlicové šablony. Břidlicovou krytinu vyrábí a dodává například společnost Moravská břidlice. Jejich břidlice má vynikající vlastnosti izolační tepelné i akustické. Břidlicovou krytinu vyrábí a dodává ještě firma Richter-Pizarras.

* Plechové krytiny. Pro majitele rodinných domků je zajímavá například lehká krytina Rannila (viz inzerce). Vyrábí se profilováním povrchově upraveného ocelového plechu. Firma Legos Nová Ves zase dodává na trh lehkou ocelovou krytinu ve tvaru klasických tašek (viz inzerce). Krytina Lindab Topline je z ocelového plechu žárově pozinkovaného a s ochrannou plastovou vrstvou. Oboustranně pozinkovanou ocelovou krytinu nabízí také firma Satjam. Krytina značky Profal je vyrobena z hliníkových slitin s nanesenými lakovými vrstvami. Dá se dobře tvarovat a je tedy vhodná i na členité střechy historických staveb. Chataři mohou ale dát přednost krytině ADEKA: je z předem zvětralého zinkového plechu!

* Plech s akrylátem. Jde o nový druh střešní krytiny na bázi ocelového plechu s posypem z přírodního kamene. Ocel dává krytině pevnost a mechanickou odolnost – a přírodní kámen odolnost proti povětrnosti. Tuto krytinu dodávají například firmy Steeltile a Onduline. Posledně jmenovaná letos nabízí novinku – ocelovou tašku s keramickým posypem Ondusteel.

* Vláknocementové šablony. Tuto krytinu nabízí například firma Cembrit. Zejména typy Betternit a Dominant jsou svým vzhledem vhodné i pro pokrývání střech historických objektů. Také eternitové šablony firmy E ČR jsou určené jak pro novostavby, tak rekonstrukce, včetně obnovy historických objektů.

* Asfaltové šindele. V nabídce stavebních firem jsou například asfaltové šindele Tegola. Přizpůsobí se každému stylu i tvaru střechy. Kanadské šindele, které dodává firma Topik Praha, nebo firma Interczech Brno (viz inzerce), jsou vyrobeny z kvalitního přírodního asfaltu. Zajímavá je i nabídka norských šindelů Icopal, nebo krytiny SINDELIT, která je výsekem ze skelné rohože s oboustrannou krycí vrstvou.

VYBERTE SI SVOJI STŘECHU