Sekačka na míru trávníku

Rubrika: Zahrada

Elektrické sekačky PowerMax díky klínovitému tvaru a velkým zadním kolům zajedou i pod keře, díky funkci 3 v 1 sekají, mulčují nebo sbírají trávu do plastového koše. Cena 4500 Kč (Gardena)

Éra univerzálních sekaček skončila. Ty současné výrobci konstruují podle toho, jaký druh trávníku s ní budeme obhospodařovat, jakou má zahrada výměru a sklon i jak hodláme s posečenou trávou nakládat.

Velikost trávníku, sklon pozemku a místo ovlivňují výběr pohonu (akumulátorový, elektrický nebo benzínový), šířku záběru, a tím i potřebný výkon motoru sekačky.

Sekačky se specializují

Na malé předzahrádce postačí vřetenová sekačka s ručním pohonem, ve městě volíme 2 tišeji pracující akumulátorovou nebo elektrickou sekačku, zatímco zahrada nad 800 m2 volá po benzínové sekačce smotorovým pojezdem. Výrazný pokles cen umožňuje se při sečení většího trávníku či louky pohodlně vozit na sekačkovém traktůrku – tzv. rideru.

Nově přibyly robotické sekačky, které díky senzorům a elektronické inteligenci po celé dny pročesávají trávník i bez naší přítomnosti. Jsou však až trojnásobně dražší než moderní benzínová sekačka.

Špičková sekačka LC 48e 3 v 1 s revolučním plněním koše a s plynulým řízením rychlosti, má přípojku na hadici k umývání skříně. Cena 17 490 Kč (Husqvarna)

Prodejní statistika ukazuje, že 90 % zahrádkářů amajitelů zahrad uspokojí současné multifunkční rotační sekačky, které umí mulčovat a některé i provzdušňovat trávník. Tím odpadá přenášení plných košů na kompost, nožem vícenásobně přeseknuté stvoly mohou na trávníku zůstat a po několika týdnech se změní v užitečné přírodní hnojivo.

Chalupářům nebo sadařům, kteří musí zbavit louky často i hodně přerostlé a polehlé trávy a divokých porostů, se doporučují zatím málo známé bubnové sekačky, a pokud jim nejde o trávu na krmení nebo na seno, i benzínové mulčéry. Ty ale v žádném případě nezvládnou pečlivý sestřih jako u anglického trávníku.

Cena se odvíjí od kvality

Při koupi sekačky rozhoduje samozřejmě i stav naší peněženky. Ale pozor! Dražší výrobek s hliníkovým skeletem, valivými ložisky v robustnějších kolečkách, s „čistým“ a elektricky startovatelným čtyřtaktem bude díky životnosti tisíců hodin spolehlivě sloužit ještě po deseti letech. Na zdánlivě mnohem levnější plechové sekačce, které už po roce začnou šmajdat kolečka a budete s ní putovat po servisech, naopak proděláte.

Multifunkční elektrická sekačka ME339 s centrálním řízením výšky sečení, s odlehčovačem přívodního kabelu na držadle, vhodná pro trávníky do 500 m2 (Viking)

Akumulátorové sekačky i na přerostlou trávu

Nástup nové generace lithium-iontových (LiIon) akumulátorů umožnil snížit hmotnost a zvýšit výkon akumulátorových rotačních sekaček až k možnostem běžných elektrických sekaček, jejichž slabinou zůstává malý akční rádius daný kabelem. Šířkou záběru až 43 cm se dají použít pro sečení trávníků do 500 m2, které zvládnou na jedno nabití. Kapacitu koše bylo možné zvýšit až na padesát litrů, takže odpadne nutnost jeho častého vyprazdňování.

Použití silnějších motorů u sekaček Bosch a Gardena umožňuje sečení i vlhké nebo přerostlé trávy, jejíž stvoly si například Rotak 43 k rotujícímu noži přihrnuje postranními plastovými hřebeny. Výměnné 36V akumulátorové bloky lze u značkových výrobků použít k pohonu malých vertikutátorů, strunovek, křovinořezů, fukarů a řetězových pil stejné značky.

Pro trávníky na předzahrádkách postačí ruční vřetenová sekačka Momentum s bezdotykovým střihem, který nežvýká trávu a stříhá až k okrajům, cena 6784 Kč (Fiskars)

Elektrické sekačky s pojezdem

K ulehčení dřiny s tlačením sekaček nabízejí Mountfield, AL-KO, WOLF-Garten i Viking elektrické sekačky s pohonem zadních kol. Šíří záběru až 48 cm a 60litrovým košem nahradí menší benzínové sekačky, a ušetří tak okolí hluku benzínových motorů a jejich exhalací. Většina elektrických sekaček se šíří záběru 32 až 46 cm má klínovitou konstrukci plastové skříně kvůli snazšímu podjíždění nízkých keřů, větší zadní kola a výkonnější motory s převodovkami. Odlišují se např. dvouručními bezpečnostními spínači, motorovou brzdou, která nože zastaví do 3 sekund, a skládacím držadlem, jehož sklon i délku lze přizpůsobit postavě uživatele.

Praxe ukazuje, že na rozdíl od sice designově elegantnějších košů z plastů jsou výhodnější koše kombinované (plastové víko a textilní koš), umožňující lepší zaplnění a nezatěžující ruce při přenášení. Brill zavedl sběrné plastové koše s dvoukanálovým prouděním DuoAir, které zadržují prach a pyly, způsobující obtíže alergikům. Centrální nastavení výšky střihu až v 5 pozicích nebo plynule je u značkových sekaček samozřejmostí.

Akumulátorová sekačka Comfort 34 LI je vhodná pro plochy do 300 m2. Koupíte ji za 11 990 Kč (AL-KO)

Zájem roste zejména o elektrické sekačky 3 v 1. Spojují sečení trávy s jejím výhozem do koše, smožností mulčování bez jinak nutné výměny nože nebo zasunování mulčovací zarážky do skříně sekačky, a tvarem nožů umožňují vysávat listí z trávníku. U sekaček s označením CCM (WOLF-Garten) k tomu stačí pootočení knoflíkem na jejich skříni.

Benzínové sekačky s novými funkcemi

Pro trávníky nad 800 m2 jsou nezbytné benzínové rotační sekačky, u svažitých pozemků raději s motorovým pojezdem. Šířka záběru se pohybuje od 43 do 53 cm, objem koše je nejméně 50 litrů. Přednost dáme modelům s většími a širšími kolečky na kuličkových ložiscích, s centrálním nastavením výšky sečení a s nastavitelnými polohami držadla. V pohonu převažují ekologicky čisté, méně hlučné čtyřtakty s elektrickým startováním otočením klíčku. Některé umí kromě mulčování i provzdušňovat trávník.

Výkonnější typy s pojezdem přizpůsobují rychlost jízdy rychlosti chůze uživatele (buď hydrostatickou převodovkou nebo systémem ADS), používají větší a poháněná zadní kola, nejnověji kvůli snazší manipulaci i natáčivá přední kola.

Bubnová sekačka ADELA 60 s volnoběžkami v pojezdových kolech, vhodná pro louky do 15 000 m2, cena 28 900 Kč (Vari)

Dominantní výrobci (Honda, Husqvarna, Toro, AL-KO, Brill aj.) se předhánějí novými funkcemi i komfortem obsluhy -patří k nim nastavení výšky sečení tlačítkem, nárazník chránící stroj při dosekávání kolem domu i aerodynamický tvar kanálu (tzv. Advanced Flow u Husqvarny), který zesíleným proudem vzduchu nahání trávu do koše shora, a tím zabraňuje zejména umokré trávy jeho předčasnému zablokování.

Chataři a chalupáři, pečující nejen o zahradu, ale i louku nebo sady, by měli dát přednost sekačkám s možností bočního výhozu trávy, kterou pak využijí jako seno.

Zahrádkáři s členitou zahradou se záhony a zákoutími si pochvalují spíše jednoduché sekačky bez pojezdu (Honda Izy) nebo nízké sekačky bez připojeného koše (Husqvarna R) pro jejich lehkost a snadné manévrování.

Speciální nože typu Recykler drtí posečenou trávu na jemnou drť, což zlepšuje mulčování. U některých sekaček lze pohybem jediné páčky přepínat mezi mulčováním a výhozem posečené trávy do koše. Sekačky se skeletem z polystrongu, hliníkových slitin nebo xenoye jsou prakticky nezničitelné, což se odráží na až sedmileté záruce.

Benzínové sekačky Brill ze série XL se sedmistupňovým nastavením výšky sečení a plastovým „zdravotním“ košem pro alergiky. Cena 15 595 Kč (Brill)

Přibývá sekaček módně označovaných XXL – s ergonomicky nastavitelným držadlem, ukazatelem naplnění velkého koše pro 65 litrů trávy a s velkými zadními koly, která usnadňují při sekání pojezd i ve vysoké trávě.

Na přerostlou trávou bubnové

Bubnové sekačky mají na rozdíl od rotačních jen dvě kola, nemají koš a trávu vyhazují do strany. Snadno startovatelný motor o výkonu kolem 3 až 4,5 kW pohání dopředu vysunutý disk se třemi nebo čtyřmi krátkými výkyvnými noži. Spodní část disku klouže po povrchu a umožňuje udržovat výšku sečení na doporučované 4 cm, zaručující, že konce travních stébel na strništi nebudou zasychat. Nepatrný sklon nožů (asi 3°) z roviny rotace pomáhá účinnému odhozu trávy do stran, když má následovat její sušení na seno, nebo se nasazením postranní zástěry tráva ukládá do řádku. Nápadný plastový kryt nad diskem je přizpůsoben výšce sečeného porostu -běžně kolem 30 cm, extrémně až 1,5 metru!

ROSA BDR 580, nejmenší z bubnových sekaček s ručním pojezdem se šířkou záběru 58 cm si poradí i s přerostlou, polehlou nebo mokrou trávou. Cena 17 980 Kč (Mountfield)

Cena 40 až 60 kg těžkých sekaček se podle výkonu a provedení pohybuje od 18 do 33 tisíc korun. Levnější sekačky mají jen jednu rychlost (obvykle 2,7 km), komfortní i tři až pět. Lze jimi sekat svah o sklonu 10° až 20°, ale po vrstevnici, ne po spádu. Na našem trhu je nabízí Mountfield v 8 modelech, VARI ve 3 modelech, ale i v provedení adaptéru k rozšířeným pohonným jednotkám nebo k malotraktorům.

www.bosch.cz, www.brill.cz, www.fiskars.cz, www.gardena.com, www.husqvarna.cz, www.mountfield.cz, www.vari.cz, www.stihl.cz, www.al-ko.cz

TEXT: JAN TŮMA
FOTO: ARCHIV FIREM

Sekačka na míru trávníku