Koberečky a předložky

Bavlněný kobereček

Bavlněný kobereček Bartin, 80 × 150 cm. 899 Kč (Foto: Beliani)

Koberce dodávají místnosti pocit tepla a útulnosti. Ale nemusí pokrývat celou podlahu, někdy postačí i malé koberečky nebo předložky.

Vybíráme je podle toho, kam je chceme umístit a zda budou mít funkci hlavně praktickou, či spíše dekorativní. Uvítáme je v místech, kde je studená podlaha a kde často stojíme, příjemné jsou tam, kde občas chodíme bosi. Zkrášlí dřevěnou podlahu před pěkným kouskem nábytku.

Hlavně praktické

Koberečky hodně zatěžované provozem by měly být odolné a snadno udržovatelné. Praktické jsou proto syntetické materiály, nejčastěji se používá odolný, tvarově stálý, příjemný a na údržbu nenáročný polyamid. Na chatách a chalupách jsou oblíbené „hadrové“ koberečky tkané ze zbytků bavlněných látek, které se jednoduše vyperou. Vyjímají se tu i další přírodní materiály jako třeba přírodní juta.

kobereček do předsíně

Kobereček Vejstrup s abstraktním vzorem má nízký vlas a je ze syntetického vlákna, 80 × 150 cm. 499 Kč (Foto: IKEA)

Pro pohodlí i dekoraci

Do ložnice a pokoje můžeme zvolit koberečky z přírodních materiálů jako vlna a hedvábí. Jsou příjemné na dotyk, dobře izolují chlad, ale jsou náročnější na údržbu. Dovolit si u nich můžeme i vysoko střižený vlas. Opominout nesmíme ani přírodní či syntetické kožešiny.

kulatý kobereček z juty a bavlny

Kobereček Maslak o průměru 120 cm je vyroben z juty a bavlny. 1399Kč (Foto: Beliani)

U koberečků sloužících především k dekoraci je rozhodující hlavně jejich barevnost a dekor.

běhoun s digitálním. potiskem

Běhoun Lavender značky Floorita je ze směsi polyesteru a bavlněné žinylky, motiv je vyroben pomocí digitálního tisku, 60 × 115 cm. 749 Kč (Foto: Bonami)

Kvalita × cena

U málo zatěžovaného koberečku, který dlouho vydrží, se vyplatí kvalitní materiál i vyšší cena. Hodně namáhané předložky, které budeme asi častěji měnit, pořídíme spíše z levnější syntetiky.

Text: Iva Tvrzová
Foto: se svolením firem Bonami, Beliani, IKEA, Vesna, Rugvista, WestwingNow

Koberečky a předložky