U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

VHODNÉ KEŘE

Kategorie: Zahrada | Autor:

Růže sloužící k pokrytí půdy tvoří samostatnou skupinu. Jsou značně vitální, odolné proti chorobám a škůdcům. Hodí se při osazování svahu, náspů, teras a schodišť. Na 1 m2 přijdou u vzrůstnějších odrůd 2 – 3 ks a u méně vzrůstných 4 – 5 ks.

Jalovce (Juniperus) – některé, např. Juniperus communis ‘Repanda’, J. horizontalis ‘Glauca’ a ‘Prostrata’ a J. sabina ‘Tamariscifolia’ jsou vhodné k pokrytí menších i větších ploch. Dobře prospívají na osluněném stanovišti. Vysazujeme 3 – 5 ks na 1 m2.

Mikrobiota křížolistá (Microbiota decussata) – jemně větvený hustý jehličnan (výška 30 cm) pro slunce i polostín. Na 1 m2 3 – 5 sazenic.

Vřes obecný (Calluna vulgaris) – svědčí mu chudé kyselé půdy na sušším slunném stanovišti. Vysazujeme asi 16 sazenic na 1 m2.

Skalník vodorovný (Cotoneaster horizontalis) – široce rozložitý keř vhodný na slunce i polostín. C. praecox je vzrůstnější, C. adpressus zcela plazivý. Všechny lze vysazovat v počtu 4 – 6 ks na m2.

Skalník Dammerův (Cotoneaster dammeri) – stálezelený zcela plazivý keřík, jenž snese slunce i polostín. Na 1 m2 se vysazuje 4 – 6 sazenic.

Zimolez kloboukatý (Lonicera pileata) – vhodný do polo-stínu. Na 1 m2 se vysazuje 6 sazenic.

Mochna křovitá (Potentilla fruticosa) – keřík vhodný hlavně jako výplň menších ploch. Chce slunce, snáší i sucho.

Brslen Fortunův (Euonymus fortunei) – poléhavý až popínavý keřík, jehož oddénky se přichycují i na stromy a zdi. Chce světlo až polostín a dost vlhké polohy. Na 1 m2 se sází 8 – 10 ks.

Třezalka kalíškatá (Hypericum calycinum) – polokeřík tvořící porost 20 – 30 cm vysoký. Vysazujeme 6 – 8 sazenic na 1 m2, nejlépe s kořenovým balem.

Břečťan popínavý (Hedera helix) – daří se mu v polostínu i stínu. Na stanoviště se vysazujeme 4 – 6 sazenic na 1 m2.

Barvínek menší (Vinca minor) – tvoří hustý porost výšky 15 cm. Snáší sucho a daří se mu v polostínu. Na 1 m2 se vysazuje 8 – 10 kusů.

FOTO MARTIN MAŠÍN, ING. ZDENĚK PRCHLÍK A ARCHIV

VHODNÉ KEŘE