U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Milí čtenáři,

Kategorie: Obsah | Autor: Martina Lžičařová

Borová Lada na Šumavě, Vysoké nad Jizerou v Krkonoších a Bělá v Orlických horách mají cosi společného. Na všech třech místech vyrůstají nově založené vesničky. Ve všech se stavějí dřevěné domy, o nichž developeři respektive stavitelé tvrdí, že jsou inspirovány místní tradiční architekturou.

Budu nekompromisní. Jediné plus domů v Borových Ladech je, že jsou koncipovány jako nízkoenergetické. Jinak upřímně řečeno, se snad každý náš čtenář bude při pohledu na tyto „chalupy“ šklebit (stejně jako já), protože do těch typicky šumavských mají už na první pohled hodně daleko. Popravdě – nenašla jsem na nich nic ani tradičního ani šumavského, nelíbí se mi. Pokud si je chcete prohlédnout, nalistujte si, prosím, na internetu www.borovalada.com.

Při pohledu na stránky projektu ve Vysokém nad Jizerou www.sachtyski-realitni. cz mám mnohem lepší náladu, skoro výbornou. Čtyřiadvacet roubenek, které jsou ve výstavbě, skutečně vychází z lidové architektury Krkonoš a Podkrkonoší. Řemeslo je poctivě odvedeno, chalupy jsou pěkné, zdá se, že tu není nic, co by se dalo vytknout. Chalupy dokonce tvoří náměstíčko s podloubí ma ulici. A to je právě ten problém. Na horách nevznikaly ulice. Pro Krkonoše je typická roztroušená výstavba, a tady rostou chalupy vedle sebe moc podle pravítka.

A do třetice Bělá a webovky www.roubenechalupy. cz. Vesnička vzniká ne podle předemstanoveného urbanistického plánu, ale podle toho, jak se majitelům daří prodávat kousky velkého stavebního pozemku budoucím chalupářům. Přestože jsou jednotlivé chalupy „v pořádku“, chybí promyšlená koncepce výstavby. Rozložení roubenek na louce mně víc připomíná vilovou čtvrť než českou vesničku. Ale abych nekřivdila, neviděla jsem žádné plány tohoto místa a zatím se na něm pilně pracuje. Je proto možné, že se náves ještě vyloupne.

Ve všech popisovaných lokalitách jsou domy na prodej. Pokud zrovna uvažujete o koupi chalupy, doporučuji Vysoké nad Jizerou a Bělou. Než se tam rozjedete, z obou míst vám v tomto čísle přinášíme ochutnávku.

O autorovi| Martina Lžičařová, šéfredaktorka

Popisy k obrázkům

Milí čtenáři,