Veselé koupelny

Relaxujte v barevné koupelně. Oživení sem nemusí přinášet jen pestré obkladačky a dlažby, ale i výmalba.

Neobvyklá fialová barevnost na stěnách a stropu se dobře snáší s hnědými dřevěnými obklady

Koupelna bývá často barevně nejméně výraznou místností v domě. Na sanitární keramice tradičně převládá bílá, symbol čistoty. Barevnost sem nejčastěji vnášejí obkladačky na stěnách, případně dlažba – pokud se pestré zrovna nosí. V současné době ale převládá spíše nabídka “nebarev“ – bílé, mnoho odstínů šedé a od smetanové po hnědou. Ve spojení s bílou omítkou pak působí koupelna možná podle názoru designérů moderně, ale poněkud studeně a stroze.

Nevýrazná šedobílá keramika doplněním modrou výmalbou získala

Pokud máte také koupelnu obloženou nebarevnými obklady, ale rádi byste vnesli do této místnosti trochu oživení, nic není ztraceno. Výraznější vzhled jí můžete dodat velmi jednoduše – omítnuté stěny, případně i strop, barevně vymalujte. Pomocí barev můžeme dosáhnout elegantně laděné koupelny v jemných tónech, nebo naopak vytvořit živý interiér, který nás nabije novou energií.

Elegantního vzhledu koupelny docílíme, doplníme-li bílé nebo okrové obklady malbou například v odstínu bílé kávy, světle modré či zelinkavé. Bude to decentní, ale přesto ne fádní. Kdo je temperamentnější, zvolí výraznější barvy. Studené -modrá a zelená – evokují čistotu, vodu, přírodu. Hnědé, žluté a oranžové odstíny působí teple, pocitově dokážou zvýšit teplotu v místnosti až o několik stupňů. Koupelnu bez oken prozáří, ve spojení s pestrými obklady pak vytvoří dojem interiéru pod žhavým jižním sluncem.

Kávově hnědá hliněná omítka stěn a stropu je v kombinaci s bílou příjemně teplá a zemitá

A pak tu jsou výrazné až agresivní barvy – citronově žlutá, červená, fialová, brčálově zelená, tyrkysová. Vybrat si je mohou lidé, milující neobvyklé věci, jimž je uniformita cizí. Ale pozor, někdy se takové barvy mohou dost brzy okoukat.

Výhodou barevně pojatých stěn je, že výmalbu můžeme velmi snadno změnit – na rozdíl od obkladu. Výrobci nátěrových hmot nabízejí doslova nekonečné množství odstínů a tónů barev, na jaké si jen vzpomeneme. Koupit můžeme balení s již připravenou barvou, nebo si ji necháme podle vzorníku namíchat. Odstín stěn tak můžeme přizpůsobit zařizovacím předmětům. Na výběr jsou samozřejmě i barvy, odolávající vlhku, plísním a podobně, které se hodí právě do koupelen.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, TEIKO A ARCHIV

Veselé koupelny