Velikonoční věneček

Rubrika: Tvoříme

Při velikonočním posezení s rodinou i s přáteli nesmí chybět na stole jarní výzdoba

Při velikonočním posezení s rodinou i s přáteli nesmí chybět na stole jarní výzdoba. Její součástí by určitě měla být vajíčka – symbol začínajícího života. Vždyť právě na jaře se po zimě vše probouzí. Z praktických důvodů ovšem k výzdobě používáme vajíčka vyfouknutá – čistě bílá nebo různě zdobená. Co byste řekli třeba věnečku z barevných vajíček?

Při vaření budeme na velikonoční výzdobu myslet dopředu, abychom si nashromáždili dostatečný počet vajíček. Nerozbíjíme je, ale opatrně je vyfoukneme. Pak si opatříme potřebné pomůcky a můžeme se pustit do výroby velikonoční dekorace. Není to nic těžkého, jen musíme s křehkými skořápkami zacházet opatrně. Hotový věneček položíme na kontrastně barevný talíř a dozdobíme ho. Použijeme například bílá peříčka, jarní květy, zelené lístečky, rozbité bílé skořápky a podobně. Na svátečním stole se bude věneček krásně vyjímat.
Veselé Velikonoce!

 

POSTUP VÝROBY VĚNEČKU Z VAJÍČEK

 

výroba věnečku z vajíček

1) Vyfouknutá vajíčka navlékneme na špejli a z obou stran je upevníme dřevěnými korálky nebo gumičkami, aby se neprotáčela. Natřeme je červenou barvou, tahy vedeme jedním směrem. Necháme zaschnout a nátěr zopakujeme.

 

výroba věnečku z vajíček

2) Drát pomocí kleští stočíme do kruhu a vajíčka na něj navlékneme. Mezi vajíčka vložíme šnečí ulity, do kterých jsme předtím šídlem nebo hřebíkem udělali dírku. Konce drátu pečlivě spojíme. Dáváme pozor, aby při tom vajíčka nepraskla.

 

výroba věnečku z vajíček

3) Pro zpevnění kápneme ke každé dírce vajíčka trošku hmoty z tavicí pistole a ulity s vajíčky pevně spojíme. Spoje můžeme zakrýt menšími ulitkami, které také přilepíme. Tak bude věneček pěkně držet tvar.

 

výroba věnečku z vajíček

4) Každé druhé vajíčko dozdobíme jemnou patinou. Štětec namočíme do bílé barvy a otřeme ho do hadříku. Aby struktura předešlých tahů vynikla, bílou barvu naneseme v kolmém směru na tahy červenou barvou.

 

výroba věnečku z vajíček

5) Do tácku nebo filcu vytlačíme vykrajovátkemobrysy srdíček a malých koleček a pečlivě je vystřihneme. Nebo si motivy nakreslíme na papír, vystřihneme je a podle této šablony je tužkou obkreslíme na tácek nebo filc.

 

výroba věnečku z vajíček

6) Vystřižená srdíčka a kolečka nalepíme doprostřed každého vajíčka. Mezi vajíčka a ulity uvážeme mašličky z přírodního lýka, provázku nebo kokosových vláken nebo jinak podle vlastní fantazie.

 

www.originalvyrobky.cz

REALIZACE, TEXT A FOTO: LUCIE DVOŘÁKOVÁ

Velikonoční věneček