Krmítko pro ptáky

Rubrika: Dílna, Tvoříme

Ptačí krmítko snadno zhotovíte sami. Tento typ je zajímavý zásobníkem krmiva, z něhož vítr semínka nerozfouká. Zásobník je vyroben z plexiskla, takže již z dálky uvidíte, kolik zobu ptáci ještě mají.

Inspiraci naleznete například v pracovním postupu výroby ptačího krmítka, který pro nás připravil truhlář Jaroslav Wurm z Plaňan u Kolína.

Budete potřebovat

Dvě dřevěné desky o rozměrech 28,5 x 18 cm, jednu desku tvaru čtverce o stranách 21,5 cm, dvě prkna dlouhá 27,5 cm a široká 16 cm, (vše o tloušťce 1,9 cm). Dále budete potřebovat 28 cm dlouhou kulatou tyčku o průměru 1 cm, tyč dlouhou 152 cm a 4 x 4 cm silnou, prkénko tloušťky 1 cm a šířky 2,8 cm, prkénko 0,5 cm a široké 1 cm. Kromě tohoto dřeva (může být smrkové nebo borovicové) použijete ještě plexisklo 2 ks o rozměrech 21 x 17,5 cm, hřebíčky tenké a 1,5 cm dlouhé, vruty 3,5 x 50 mm, akušroubovák, akuvrtačku, pilku, kladívko, úhelník, tužku, disperzní lepidlo na dřevo Soudal a silikon Tekasil neutral.

Postup výroby krmítka

Výrobu krmítka začneme jeho dnem, které vytvoříme z desky ve tvaru čtverce o stranách 21,5 cm. Ke dvěma protilehlým stranám dna přitlučeme hřebíčky tenká prkénka 0,5 cm a široká 1 cm. Do boků těchto protilehlých stran dna vyvrtáme akuvrtačkou s vrtákem číslo 10 otvory pro zapuštění bidýlek – kulatých tyček o průměru 1 cm. Ke zbylým dvěma protistranám dna připevníme vruty prkénka o tloušťce 1 cm a šířce 2,8 cm tak, aby přečnívaly přes vrchní stranu dna. Tím vzniknou na vrchní straně dna nízké mantinely, které zabrání padání krmiva.

Pak z tyče silné 4 x 4 cm a dlouhé 152 cm odřízneme 32 cm. Delší část (120 cm) nám poslouží jako tyč, na které bude krmítko stát. Kratší část ještě rozdělíme na čtyři stejné kusy dlouhé 8 cm. Vzniklé špalíčky složíme k sobě do čtverce a přišroubujeme na spodní stranu dna. Mezera mezi nimi poslouží pro zasazení tyče.

Nyní si uděláme boční stěny krmítka. Použijeme k tomu dvě prkna dlouhá 27,5 cm a široká 16 cm. Pomocí úhelníku a tužky vyměříme a zakreslíme uprostřed prken osu na výšku a od ní vyměříme spodní stranu bočnice v šířce 5,7 cm. Od horní strany prken odměříme a zakreslíme 2,7 cm. Podle vzniklých zkosení pak pilkou vyřízneme tvar bočnic. Bočnice ještě opatříme drážkami pro zasazení tabulek plexiskla z tenkých prkének 0,5 cm a širokých 1 cm, které přitlučeme tenkými sklenářskými hřebíčky 1,5 cm dlouhými. Boční stěny spojíme se dnem pomocí disperzního lepidla a dvou vrutů. Nakonec do drážek bočnic zasuneme obě tabule plexiskla 21 x 17,5 cm.

Poté se můžeme pustit do výroby střechy ze dvou dřevěných desek o rozměrech 28,5 x 18 cm. Do jedné ze širších stran obou desek uděláme uprostřed výřez široký 7 cm a hluboký 3,5 cm. Výřez nám po spojení dvou dílů střechy vytvoří otvor pro zasazení násypky. Na kratší strany obou dílů střechy připevníme vruty 3,5 x 50 mm prkénka o tloušťce 1 cm a šířce 2,8 cm. Takto připravené díly střechy spojíme s bočnicemi krmítka pomocí lepidla a dvou vrutů.

Zbývá nám ještě zhotovit násypku ze čtyř prkének tlustých 1 cm, širokých 6 cm a dlouhých 11 cm, které k sobě spojíme dvěma vruty do obdelníku. K násypce jednoduše uděláme i horní kryt z destičky o něco větší než je šířka násypky a ze čtverečku dřeva velikosti odpovídající otvoru uvnitř násypky. Lehkým poklepem gumovou palicí pak upevníme násypku do otvoru ve střeše a spoje utěsníme silikonem Tekasil natural.

Z kulaté tyčky o průměru 1 cm uděláme ještě čtyři bidýlka 7 cm dlouhá, naneseme na jejich konce trochu lepidla, zasuneme je do otvorů připravených ve dnu krmítka a poklepem gumové palice upevníme. A teď zbývá jen zasunout tyč do dna krmítka a upevnit ji jedním vrutem. Krmítko je hotové a můžeme ho umístit na zahradu.

TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: IVAN POLTAVEC

Krmítko pro ptáky