Věčná krása orientálních koberců

Orientální koberce jsou osobitým a zároveň funkčním doplňkem interiéru. Díky ruční výrobě se každý kus může pyšnit jedinečným charakterem, barevností i originálními vzory.

Počátky výroby vázaných orientálních koberců sahají až do historie několika tisíc let, kdy nomádi přecházející středoasijská pohoří ze spředené vlny vyrobili první kusové koberce. Ty v sobě spojovaly praktičnost s uměleckým vyjádřením. Koberce v charakteristické barevnosti byly bohatě zdobené ornamenty s rodovými znaky a symboly. Za kolébku tohoto řemesla je považována Perská říše, kde se koberce staly neodmyslitelnou součástí kultury. Umění vázat koberce se během několika století rozšířilo na asijském kontinentu od západního Turecka až téměř k východnímu území Číny.

orientální koberec v chalupě

Kruhové a oválné tvary jsou méně obvyklé, mají však také svůj půvab. Foto: Petr Živný

Vlna, kašmír a hedvábí

Tradičním materiálem, z nějž koberce pod rukama zručných vazačů vznikají, je vlna. Podle oblasti jde o vlnu ovčí, velbloudí či srst kašmírských koz. Ve všech případech se vyznačuje jedinečnými termoizolačními schopnostmi, odolností a trvanlivostí. Nejluxusnější kusy se vážou také z přírodního hedvábí, jehož vlákna jsou neobyčejně lesklá a jemná. Jako osnova se kromě vlny používá bavlna, konopí, juta i len, často také v různých kombinacích.

Koberec je umělecké dílo

Pravé orientální koberce jsou vázané ručně na velkých kobercových stavech. Podle složitosti zabere výroba jednoho kusu několik dnů až týdnů, nejsložitější díla vznikají až několik let. Charakteristickými barvami jsou odstíny červené, vínové, tmavomodrá, béžová a zelená.

Vznikají tak jedinečné skvosty s uměleckou hodnotou, do nichž jsou vetkány symboly s určitým významem. Podoba koberců se liší podle oblasti, kde vznikaly. Opakují se na nich motivy ptáků, stromů, rostlin, květů, zvířat, ovoce či ornamenty, přičemž každý ze vzorů má svůj význam, stejně jako použitá barevnost.

Starožitný nábytek a pravý peršan

Starožitný nábytek a pravý peršan jsou sázkou na jistotu. Foto: Richard Guryča

Různé typy uzlů

I když koberec většinou vybíráme podle toho, jak se nám líbí a jak je příjemný, orientální koberce byly odnepaměti také formou investice, jejíž hodnota s časem roste. V takovém případě je určitě vhodné přizvat k výběru odborníka, který je schopen posoudit kvalitu a hodnotu daného kusu. I pro laika je však určitým vodítkem podrobnější pohled na strukturu a způsob vázání jednotlivých uzlů koberce.

Rozlišuje se turecký a perský typ uzlu, přičemž turecký uzel ovíjí nit kolem dvou osnovních nití a perský typ uzlů je asymetrický a obtáčí osnovní nit smyčkou. Obecně platí, že čím více má koberec uzlů, tím je hodnota koberce vyšší. U kvalitních koberců se tato hodnota udává 10 000 uzlů na metr čtvereční, jemné a vysoce kvalitní ale mohou mít na stejné ploše až 800 000 uzlů.

orientální koberec

Přírodní vlna odpuzuje vodu i nečistoty a koberce jsou tak velmi odolné. Při čištění je však třeba používat prostředky, které ji neodmastí. Foto: Shutterstock

orientální koberec

Teplé odstíny skvěle ladí se zlatými doplňky. Foto: Shutterstock

Inspirace pro moderní koberce

Chvíli se zdálo, že v moderně pojatém interiéru není pro bohatě vzorované koberce ve výrazných barvách dostatek prostoru. Čas ale ukázal, že bez ohledu na trendy mnoho lidí touží po domácnosti, která má útulnou atmosféru. A právě hřejivé tóny a zajímavé vzory perských koberců umí tuto proměnu vykouzlit během mžiku. Motivy peršanů se tedy staly předlohou i pro současné designéry. Strojově vyráběné kusy z přírodních i syntetických materiálů jsou inspirovány tradičními vzory a barevností, často jsou navíc ozvláštněny uměle zestařeným vzhledem, který má tvořit kontrast k minimalistickému zařízení místnosti.

moderní interiér s orientálním kobercem

Výrazné motivy a barvy zajímavě oživí jinak strohý interiér (Foto: Westwingnow)

Dobrá rada

Nové vlněné koberce zpočátku ztrácejí vlněné chmýří, není to však důvod k obavám. Po dvou až třech měsících tento jev ustane, aniž by měl negativní vliv na objem koberce.

orientální koberec v interiéru

Kvalitní orientální koberce časem získávají na hodnotě. Foto: Vladimír Hájek

Jak pečovat o orientální koberec

  • Chcete-li, aby si koberec zachoval jasné barvy, umístěte jej na místo, kde na něj nebude dopadat přímé slunce.
  • Koberci nesvědčí vlhko, nerovnosti na podlaze nebo dlouhodobé zatížení nábytkem.
  • K čištění nepoužívejte prostředky určené na syntetické tkaniny a koberec nedávejte ani do klasické čistírny, kde čištění probíhá chemickou cestou, raději se obraťte na specializovanou firmu.
  • Dojde-li k vylití tekutiny na koberec, co nejrychleji ji odsajte hadrem či ubrousky. Pozor však na poškození koberce příliš silným dřením hadrem.
  • Domácí mazlíčci jsou pro tento typ koberců nejnebezpečnější. Kromě mechanického poškození drápky a zuby je nebezpečné i potřísnění močí.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Richard Guryča, Vladimír Hájek, Petr Živný, Shutterstock a se svolením firem IKEA, WestwingNow, Rugvista

Věčná krása orientálních koberců