U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Vánoční stromek, který neopadá

Kategorie: Zahrada | Autor: ing. Eva Skalská

Svátky klidu a pokoje, jak se Vánocům někdy říká, jsou neodmyslitelně spjaty s ozdobených stromečkem. Tradiční řezané borovice, smrčky a jedličky v posledních letech podražily, navíc v teplém prostředí brzy opadávají. Někteří proto volí stromečky umělé. Ty ovšem zase nevoní a nemohou vytvořit pravou atmosféru Vánoc. My si dnes povíme o variantě, která má klady obou výše uvedených řešení.

Jde o stromečky živé, které si dnes už můžeme běžně koupit ve školkách a zahradnických podnicích. Výběr vhodných druhů stromků je poměrně široký. Můžeme si koupit krásný smrček (smrk obecný, sivý, pichlavý, omorika a jiné), jedličku (jedle bělokorá, obrovská, kavkazská) nebo borovičku (borovice lesní či vejmutovka).

Předvánoční příprava

Nejvhodnější je pro tento účel stromek vysoký 60 až 80 cm. Ještě před Vánocemi jehličnan i s kontejnerem zapustíme na zahradě do půdy, nebo jej ponecháme například na terase a opatrně zavlažujeme. A na Štědrý den jen slavnostně přeneseme pod střechu, tedy do chaty či chalupy a krásně ozdobíme. Nejprve dáme kontejner do vhodného obalu, například do pěkného krajáče, starého zadrátovaného hrnce, košíku, nebo do obalu z keramiky či kovu. Nikdy ne z plastu! Nejpřirozeněji se budou na stromku vyjímat tradiční ozdoby ze slámy, dřeva či perníku, šišky jehličnanů (například modřínu či borovice), červená jablíčka nebo jednotlivé květy slaměnek uvázané na niti.

Péče o stromek

Pokud je to jen trochu možné, umístíme stromek na noc vždy do chladnější místnosti. V interiéru by neměl zůstat dlouho, pouze 4 – 5 dnů, aby v teple nezačal rašit. Po vánočních svátcích jehličnan opět přeneseme na čerstvý vzduch. Buď jej zapustíme i s kontejnerem do půdy na zahradě, nebo jej necháme na chráněném místě. V druhém případě ovšem musíme kontejner obložit slámou nebo deskami z pěnového polystyrenu, aby nezmrzl kořenový systém. Jestliže stromek ponecháme na terase po celý rok, dbáme na to, aby nebyl na přímém slunci. Před úpalem jej musíme bezpodmínečně chránit. Nesmíme zapomenout na závlahu a mírné přihnojování (plným hnojivem s dlouhodobým účinkem) a v dubnu – květnu na eventuální přesazování do většího kontejneru. Tato péče se nám víc než vyplatí. Na jaře budeme určitě s radostí pozorovat, jak stromek raší, a dokonce můžeme měřit i přírůstky, Funkci vánočního stromečku může řádně ošetřovaný jehličnan plnit podle druhu a odrůdy tři až pět let. Pak ovšem přeroste a nám nezbývá než jej vysadit do volné půdy – samozřejmě už bez kontejneru – a poohlédnout se po novém, neméně hezkém nástupci.

Stromek v “kapesním vydání”

Je tu však ještě jedna možnost – a proč ji nezkusit? Roztomilým vánočním stromečkem v “kapesním vydání” může být i cypřišek kulovitý (Chamaecyparis thycides), odrůda ‘Red Star’, která dobře snáší pokojové prostředí. Ve vánoční době se prodává ozdobený barevnými hvězdičkami – flitry, které jsou na něj nastříkané (dají se však vodou dobře odstranit). Někdy se v květinářstvích a hobby marketech prodává celý ojíněný, ovšem i to “jíní” se dá vodou smýt. Po Vánocích se cypřišek umístí do místnosti s nižší teplotou, která však nesmí klesnout pod +5 °C. Od poloviny května do konce srpna či září je vhodné stromek umístit do polostínu pod vysoké stromy nebo na stinné místo chráněné před větry. Od října s námi může zase žít pod společnou střechou, aby vánočně ozdobený opět zazářil.

Vánoční stromek, který neopadá