U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

ČÍM NAKYPŘIT PŮDU?

Kategorie: Zahrada | Autor: Ing. Jan Tóma

Půda by měla přes zimu ležet v hrubé brázdě s hnojem a kompostem. Sotva rozmrzne a uschne, sáhneme po rýči a hrábích. V potu tváře ji obracíme, kypříme a vybíráme z ní kořínky a oddenky.

Na malé zahrádce to opravdu jinak nejde. I když tuhle dřinu nám mohou ulehčit ergonomické rýče značek Fiskars, Gardena a Wolf-Garten. Dají se přizpůsobit výšce uživatele, prohnutí násady a obloukové držadlo s plastovým obložením šetří paže a záda. Kalené a broušené čepele rýčů usnadňují námahu se zeminou do krajnosti.

Co dokáže elektrická motyčka?

Zajímavými pomocníky jsou elektrické motyčky. Na trhu je nabízí AL-KO a Gardena. Vzhledem k malému příkonu motorků však zvládnou nanejvýš prokypření povrchové vrstvy záhonové půdy v úzkých pruzích.

   Elektrická motyčka AL-KO GPH-250 váží necelých 5 kg. Vestavěný elektromotorek s příkonem 250 W má ale co dělat, aby zakousl čtyři hvězdicové nože do záhonové půdy a zanechal za sebou nakypřený pruh v šíři 16 cm.

   Teprve těžší elektrická motyčka Gardena EH-600 promíchá a prokypří zeminu do hloubky až 18 cm. Menší typ s párem hvězdicových nožů konajících 230 ot.min-1 váží 6,5 kg a má šíři záběru 20 cm. Větší typ se čtyřmi noži váží 8 kg a má záběr 36 cm. Kopinaté nože, poháněné elektromotorem o příkonu 600 W, se s chutí zahrábnou do půdy a lze jimi během tří, čtyř hodin upravit záhony s plochou okolo 100 m2.

Malé benzínové kultivátory

Kultivátory kypří, rozmělňují a obracejí půdu rotorem s řadou nožových hvězdic – tzv. rotavátorem. Úhlové ocelové nože svým záběrem zajišťují pohyb vpřed rychlostí kolem 1 km/h. Rotor koná obvykle 60 až 120 ot.min-1. Primární převod od motoru na převodovku obstarává obvykle klínový řemen, sekundární převod je řešen zapouzdřeným motocyklovým řetězem nebo šnekovým převodem.

   Tyto stroje kypří do hloubky 15 až 20 cm a dokážou zeminu smíchat s kompostem či chlévskou mrvou. Pokud je rotor vyzbrojen kopinatými noži, zvládne stroj i odplevelování a kypření těžších půd. Šířku záběru lze měnit počtem montovaných nožových hvězdic, je však omezena výkonem motoru a pohybuje se od 24 do 85 cm.

   Od dvoudobých motorů se přechází k ekologicky čistším a méně hlučnějším čtyřtaktům s výkonem od 1,2 do 3,7 kW. Hmotnost se pohybuje od 20 do 55 kg. Za hodinu se dá kultivátory opracovat plocha od 500 do 800 m2. K přejezdu mezi zpracovávanými záhony slouží buď vpředu letmo upevněné kolo, nebo pár kol vzadu.

***

NÁŠ TIP

ZAHRADNÍ ROBOT MANTIS

ZAnglie se k nám dostal zatím nejmenší, v ruce přenosný benzinový kultivátor Mantis. I tvrdou, udusanou a zaplevelenou půdu dokáže kalenými ocelovými kotouči prokypřit v šířce až 50 cm do hloubky až 25 cm. Dvojice nebo čtveřice kotoučů je poháněna litou převodovkou, na kterou se nasazuje pohonný agregát – buďto dvoudobý motor nebo čtyřtaktní Honda.

Vidlicová ramena jsou skládací, aby se jen 9 kg těžký zahradní robot dal převážet v autě. A nabízejí se k němu další šikovné adaptéry – jednoradličný pluh, nůž pro ořez trávníků, trhač plevele ze spár chodníků, 38 cm široké rotační hrábě. Kompaktní motor lze nasadit na kratší nebo dlouhý plotostřih s délkou lišty 60 nebo 76 cm, kterým lze stříhat větve do tloušťky 25 mm. Při celodenní práci robot spotřebuje kolem 3,8 litru benzínu. Podrobnosti na www.anticor.cz

Popisy k obrázkům

1 Jednoúčelový kultivátor PONY I/R s motorem Honda a šíří záběru 61 cm stojí 19 510 Kč

2 Elektrická motyčka Gardena stojí 5 850 Kč

3 Přenosný zahradní robot Mantis pořídíte ze 14 990 Kč

Autor fotografií: FOTO GARDENA, VARI, MANTIS

ČÍM NAKYPŘIT PŮDU?