V zimě bezpečná

Zazimování chaty nebo chalupy představuje pro mnohé nutné zlo. Letní radost a odpočinek pomalu přechází do starostí.

Zazimování chaty nebo chalupy představuje pro mnohé nutné zlo

Na konci sezóny je zpravidla nutné odvézt všechny cennosti, zajistit kůlnu s nářadím, zamknout na dva západy, nasadit mříže na okna a třeba i na dveře. A pak už jen doufat, že zrovna letos si vaši chatu či chalupu nevyberou zloději za svůj cíl. Čím dál od civilizace, tím větší starosti.

Při zajištění objektu už ale nejde jen o bytelné okenice. Když už se nevítaný dostane dovnitř, díky moderním bezpečnostním systémům můžete dokonce získat přes počítač nebo mobil jeho fotografii. Některá řešení vám zajistí i slevu na pojistce. Pojďme se podívat, jaké možnosti v oblasti zabezpečení rekreační nemovitosti máte.

Trocha statistiky

Chata či chalupa, zejména v zimě, kdy je viditelně opuštěná, láká k přespání. Navíc uvnitř je téměř vždy možné najít něco k snědku, zahřátí a nějaké ty domácí spotřebiče nebo elektroniku, které je možné zpeněžit v nejbližší zastavárně. Při tom čím více času majitel na chatě přes sezónu tráví, tím dražší vybavení uvnitř obvykle má. Samozřejmě jsou tací, kterým se daří vše cenné na podzim naložit do auta a odvézt, ale zloděj stejně zvenku nepozná, co je uvnitř, a vloupá se i do naprosto prázdného objektu.

Ke vniknutí do nechráněného objektu stačí zloději pár minut

Podle policejních statistik došlo jen za první tři měsíce letošního roku ke 1424 vloupáním do víkendových rekreačních objektů s celkovou škodou téměř 26 milionů korun. Objasnit se podařilo jen necelých 28 % z těchto případů. A to se celá řada k policii ani nedostane, protože majitelé nad tím prostě mávnou rukou. Zloději však nejsou jediným rizikem. Požár, únik plynu nebo vyplavení například kvůli vadnému těsnění u vodovodního kohoutku dokážou mnohdy napáchat daleko větší škody.

Společným nástrojem pro obranu jsou různé elektronické systémy, které nenadálé události okamžitě nahlásí na váš telefon nebo na pult centrální ochrany (PCO). Na provoz v chatě nebo chalupě k tomu stačí pár desetikorun měsíčně a prakticky všudypřítomný mobilní signál. Ani pořizovací náklady nejsou nijak vysoké. Šikovný kutil si dokáže účinné řešení sestavit za pár tisíc korun. Pokud požadujete dodávku i s montáží a certifikátem pro pojišťovnu, vyjde vás taková věc jen o něco dráž než dobrá sekačka na trávu.

Bezpečí…

Pro ochranu objektu slouží tzv. elektronický zabezpečovací systém (EZS). Obvykle se skládá z čidel a ústředny. Ta je mozkem celého systému, sbírá a vyhodnocuje data z jednotlivých senzorů a zajišťuje jejich odeslání dál. Umístěte ji proto na místo, na které se zloděj dostane nejdřív za minutu po vloupání. K ústředně pak mohou být připojeny i další ovládací prvky, jako jsou klávesnice, čtečky karet či dálková ovládání.

Pohybové čidlo dejte ke dveřím

Nejčastěji se používají pohybové senzory, magnetické kontakty a detektory tříštění skla. Ty mohou s ústřednou komunikovat buď klasicky pomocí drátů, nebo bezdrátově. Stále oblíbenější jsou nyní i kamerové systémy. V případě spuštění alarmu můžete rychle a snadno zjistit, co se ve skutečnosti děje. Někdy se totiž stane, že za falešný poplach může pohyb myši, otevřené okno, případně technická závada. Jedním pohledem na obrazovku tak můžete sami vyhodnotit, jestli má smysl se na chatu vydat, anebo dokonce volat policii. V každém případě můžete pomocí kamery zkontrolovat svou víkendovou rezidenci prakticky kdykoliv a odkudkoliv.

… i pohodlí

Některé ústředny nabízejí obousměrnou komunikaci, díky níž je možné na dálku ovládat například zásuvky, topení, osvětlení nebo vrata od garáže. V sezóně tak lze pomocí SMS dálkově spustit třeba závlahu na zahradě nebo zapnout bojler, abyste hned po příjezdu měli k dispozici teplou vodu. Dálkové ovládání spotřebičů na chalupě prostřednictvím mobilního telefonu si můžete dopřát i bez zabezpečení. Nabízí jej například společnost WM Ocean, která svůj systém Žán dodala už do více než 10 tisíc objektů.

Který systém vybrat

V dnešní době si většinu systémů dokáže zkušenější kutil nainstalovat sám. Výrobci obvykle dodávají k jednotlivým čidlům i ústřednám rozsáhlé manuály, anebo dokonce prodávají software zvlášť pro počítač, pomocí kterého je možné celý systém snadno nakonfigurovat. Řada firem ale nabízí i kompletní instalaci a nastavení. Kupříkladu společnost REX začíná se svou nabídkou na 4 tisících korunách. Profesionální zabezpečení s certifikací pro pojišťovnu vychází kolem 20 tisíc korun. Jak si z takové nabídky vybrat vhodný systém?

Ústředna samotná není nijak velká

Nejprve si musíte odpovědět na otázku, jak vlastně chcete váš objekt střežit. Stačí vám jen informace o vyhlášení poplachu, kterou dostanete jako SMS na svůj mobil, nebo chcete využít služeb pultu centrální ochrany, jehož provozovatel v případě poplachu vyjede místo zkontrolovat?

V první variantě je důležité, abyste obdrželi v SMS co možná nejvíce údajů – například to, že poplach hlásí dveřní magnetické čidlo a pohybový senzor v obytné místnosti. V druhém případě je důležité, aby váš operátor nabízel datový přenos, který bude na centrální pult ochrany přenášet kompletní informace z ústředny a bude se bezpečnostní službě centrálního pultu také v pravidelných intervalech hlásit.

Jak alarm připojit

Důležitou otázkou, kterou potřebujete vyřešit, je komunikace mezi EZS a vámi, potažmo PCO. Řada ústředen nabízí připojení na pevnou telefonní linku. Tu ale není možné zřídit na každé chalupě; i když ji máte, musíte za ni platit nemalý měsíční paušál. Navíc mezi zloději panuje o tomto způsobu napojení EZS poměrně široké povědomí, takže se ji obvykle snaží najít a přerušit.

Detektory bezdrátového systému OASiS dokážou hlásit problém i na dálku

Nejvhodnější možností pro připojení na chalupě je proto mobilní síť. V případě, že vám stačí jen informace prostřednictvím SMS, máte při výběru operátora poměrně volnou ruku. Ideální bude některý z předplacených tarifů s co nejnižší cenou za SMS. Trochu více pozornosti musíte věnovat výběru operátora v případě, že volíte ústřednu s datovým přenosem na PCO. V takovém případě by operátor měl mít především spolehlivé a dostatečně rychlé připojení a měl by nabízet levný datový tarif. Zvláště v oblasti ceny tarifů pro EZS se přitom snaží oslovovat zákazníky hlavně T-Mobile, který svým certifikovaným partnerům nabízí datové tarify, speciálně určené právě pro takové účely.

Chcete se podívat?

Důležitou otázkou při volbě připojení je také to, zda budete chtít zabezpečení své chalupy rozšířit také o kamerový systém. Nejde přitom o žádný luxus. V dnešní době máte na výběr od profesionálních zařízení, která vyžadují vysokorychlostní připojení k internetu, až po jednoduché a snadno nastavitelné přístroje, vybavené přímo GPRS/EDGE modulem. Zástupcem takových kamer je SimCam, který přijde na necelých 8 tisíc korun. Instalace je jednoduchá: pro SimCam vyberete správné místo, vložíte do něj SIM kartu a zavoláte na ni ze svého telefonu. Kamera zpátky odešle potvrzující SMS a od té doby pracuje. V případě, že zaregistruje pohyb, ihned vám odešle zaznamenaný obraz prostřednictvím MMS nebo e-mailu. Kdykoliv si můžete vyžádat aktuální obraz anebo prostřednictvím vestavěného mikrofonu poslouchat, co se ve střežené místnosti zrovna děje.

Kamera umístěná pod střechou chalupy

Jinou možností může být malá kamera, která zpřístupňuje aktuální obrázky a jejich sekvence přímo na internet. V nabídce je má například společnost Macro Weil, a to už od 5599 korun.

U připojení kamer prostřednictvím mobilní sítě je více než vhodné mít k dispozici takovou technologii, která postačuje i pro přenos plynulého obrazu, tedy EDGE. Sítě 3G na venkově zatím ještě nejsou k dispozici. EDGE nabízejí všichni tři čeští operátoři, celoplošné pokrytí má ale jen T-Mobile. Dostupnost však musíte vyzkoušet v konkrétních podmínkách chaty nebo chalupy.

Požár, voda, plyn

V úvodu jsme kromě krádeží zmiňovali i další rizika: požár, únik plynu, zaplavení. I proti těmto rizikům dokáže EZS napojený na mobilní síť ochránit. Stačí jen, když si ke svému EZS pořídíte kouřová čidla a senzory úniku plynu či zaplavení. Pokud nastane poplach, můžete v případě požáru včas kontaktovat hasiče, eventuálně požádat sousedy, aby vám došli zavřít hlavní uzávěr vody či plynu, který se obvykle nachází mimo objekt.

Pro klidné spaní

Elektronické systémy nenadálé události okamžitě nahlásí na váš telefon nebo na pult centrální ochrany

Na první pohled se může zdát investice do zabezpečení chalupy v řádu tisíců korun zbytečná. Zloději totiž takový systém před samotným vniknutím do objektu stejně nezabrání. Jenže na druhý pohled vám EZS, v ideálním případě spojený s kamerovým systémem, nabídne klidné spaní. Kdykoliv budete mít dostupné informace o tom, co se na vaší chatě či chalupě děje, i jistotu, že pokud už se tam bude něco dít, můžete to během pár minut i na dálku ovlivnit.

Nespoléhejte ale jen na elektroniku! Naprostá většina zlodějů si vybere nechráněný objekt. Nejslabším místem rekreačních objektů jsou z hlediska vloupání, jako u všech jiných staveb, okna a dveře. Rozhodně se vyplatí mít solidní dveře s bytelným zámkem, případně s mříží nebo se závorou. Také okna by měla být zajištěna okenicemi nebo mřížemi.

www.t-mobile.cz, www.jablotron.cz, www.ezs-ezs.cz, www.wmocean.cz

TEXT: IVA MINAŘÍKOVÁ
FOTO: MARTINA LŽIČAŘOVÁ, JABLOTRON, WM OCEAN

V zimě bezpečná